Kultura

Kantata „Pocztówki znad Narwi”

Czas: 12.05.2023, Godz. 20.00

Miejsce: Forty Bema

Kantata „Pocztówki znad Narwi”

Dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na koncert premierowy Kantata „Pocztówki znad Narwi” z okazji jubileuszu 650-lecia Ostrołęki oraz 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Koncert odbędzie się 12 maja 2023 r. o godz. 20.00, na Fortach Bema przy ul. Warszawskiej 2A w Ostrołęce.

„Pocztówki znad Narwi” to premierowy koncert Kantaty, stworzonej specjalnie z okazji wyjątkowej rocznicy 650-lecia nadania praw miejskich Ostrołęce. Będzie to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń obchodów, a jednocześnie pierwszy taki koncert w tak długiej historii Miasta. Przez 650 lat istnienia, nie powstał dotąd koncert poświęcony i czerpiący swoją treść z dziejów Ostrołęki. Kantata będzie inspirowana zarówno odległymi dziejami Miasta, jak też dotykająca współczesnych relacji między Mieszkańcami.

Szczególne miejsce w Kantacie znajdzie również 25-lecie Samorządu Województwa Mazowieckiego. Twórcy Kantaty zaznaczyli bowiem mazowieckość nie tylko w odniesieniach do kurpiowskiej gwary, czy ludowej muzyki, ale również w samych tekstach piosenek i narracji.

Pomysłodawcą, autorem koncepcji i twórcą muzyki do Kantaty jest Ostrołęczanin – Jakub Milewski – śpiewak operowy, kompozytor, dyrygent i producent, który na swoim koncie ma już koncerty w kraju, jak też w całej Europie: Niemcy, Finlandia, Hiszpania, Norwegia, Szwecja, a także w Stanach Zjednoczonych i Chinach. Jest również twórcą licznych Kantat: „Przemienienia” o Cudzie z Sokółki, „Totus Tuus – CałyM Twój” dla Krzeptówek (Zakopane), a także ostatniej – Kantaty Suwalskiej z okazji 300 lat tego Miasta. Na co dzień jest kierownikiem artystycznym Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury i dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”.

Autorem Libretta Kantaty jest Zbigniew Gniedziejko – pisarz, poeta, który stworzył teksty z użyciem ciekawego zabiegu literackiego – niczym karty historii, listy, czy w końcu tytułowe pocztówki. Każda z części Kantaty jest jak kartka wysłana z danych czasów, o których opowiada. Kompozytor postanowił dodać do swojego dzieła również utwory z tekstami poetów, z którymi współpracował w przeszłości – Jerzego Binkowskiego i Ostrołęczanina – Karola Samsela.

Wykonawcami koncertu będą znane nazwiska polskiej estrady: Dorota Osińska, Olga Szomańska, Marcin Januszkiewicz i Mateusz Ziółko. Tego wieczora nie zabraknie również z nami wspaniałej artystki ludowej Apoloni Nowak. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna i Kameralny Chór Politechniki Warszawskiej przygotowany przez Katarzynę Karbownik. Wszystko pod dyrekcją samego kompozytora. Narrację pomiędzy utworami przeczyta wybitna polska aktorka Danuta Stenka.

Warstwie muzycznej i literackiej towarzyszyć będą przygotowane przez Karolinę Jacewicz videoprojekcje wyświetlane na fasadzie Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką.

Będzie to niezapomniany, historyczny wieczór!

Wstęp wolny.


Muzyka – Jakub Milewski
Libretto – Zbigniew Gniedziejko
z wykorzystaniem tekstów J. Binkowskiego i K. Samsela
Soliści:
Apolonia Nowak / Dorota Osińska / Olga Szomańska / Marcin Januszkiewicz / Mateusz Ziółko
Narracja:
Danuta Stenka
Orkiestra Symfoniczna
Kameralny Chór Politechniki Warszawskiej (przygotowanie Katarzyna Karbownik)
pod dyrekcją
Jakuba Milewskiego

Miejsce wydarzenia

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry