Aktualności urzędowe

Mapa zagrożeń już działa

Mapa zagrożeń już działa
O nowym systemie komunikacji obywatela z policją opowiada szef ostrołęckich policjantów mł. insp. dr Rafał Kubicki. Cała rozmowa ukaże się w najbliższym numerze Ostrołęki Samorządowej.

Panie Komendancie, czym w ogóle jest mapa zagrożeń bezpieczeństwa?
Witam serdecznie wszystkich czytelników portalu miejskiego i gazety ,,Ostrołęka Samorządowa” i dziękuje za zaproszenie. Odpowiadając na Pana pytanie, Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest narzędziem internetowym, które zostało stworzone przede wszystkim po to, aby każdy z mieszkańców naszego miasta miał jeszcze większy wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo.  Jako policja chcemy słuchać naszych mieszkańców w sprawach bezpieczeństwa, ponieważ to właśnie oni posiadają najlepszą wiedzę na temat istotnych zagrożeń, z którymi spotykają się w miejscu swojego zamieszkania czy pracy, a my jesteśmy po to, żeby te informacje weryfikować i podejmować z naszej strony zdecydowane działania mające na celu wyeliminowanie wszelkich zagrożeń.
 
Jak więc funkcjonuje wspomniana Mapa Zagrożeń ?
Wchodząc na stronę internetową Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce znajdziemy na niej możliwość przekierowania na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB). Odwiedzając mapę każdy mieszkaniec może wybrać jedno z 25 wyszczególnionych tam kategorii zagrożeń. Część z nich dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. przekraczanie prędkości, nieprawidłowo zaparkowane pojazdy czy nielegalne wyścigi. Inne dotyczą bezpośrednio zachowań godzących w nasze bezpieczeństwo, tj. dewastacje mienia, gromadzenie się młodzieży, spożywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, itp. Katalog zdarzeń jest bardzo szeroki i tak naprawdę obejmuje wszystkie najczęściej występujące zjawiska patologiczne. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie na mapie konkretnego miejsca i wskazania, jakiego rodzaju zagrożenie tam występuję. Wówczas system automatycznie wysyła zgłoszenie do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Zapewniam, że w przypadku każdego zgłoszenia na miejsce kierowane są odpowiednie służby, które weryfikują przesłane do nas informacje dotyczące danego zjawiska. W przypadku potwierdzenia zgłoszenia, w jego rejon kierowani są funkcjonariusze Policji. W praktyce oznacza to wzrost liczby patroli w danym rejonie, których podstawowym zadaniem jest wyeliminowanie wskazanych zagrożeń i w efekcie poprawa bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Tak w krótki sposób można scharakteryzować ideę oraz zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń.
 
Od kiedy mapa zagrożeń funkcjonuje na terenie miasta Ostrołęki?

Na terenie Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego mapa funkcjonuje od 20 września bieżącego roku. Za nami pierwsze dwa tygodnie i już ponad 60 zgłoszeń. Ogromnie cieszy, że nasi mieszkańcy chcą aktywnie uczestniczyć w działaniach podejmowanych wspólnie z Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jestem przekonany, że tych zgłoszeń będzie sukcesywnie przybywało w miarę rozpowszechniania i promocji mapy zagrożeń, do czego serdecznie wszystkich mieszkańców zachęcam.

Cała rozmowa ukaże się w wydaniu papierowym „Ostrołęki Samorządowej“

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry