Obchody rocznicy agresji sowieckiej na Polskę
Prezydent Miasta Ostrołęki Paweł Niewiadomski zaprasza na obchody 85. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, która w tym roku przypada we wtorek 17 września. Uroczystości współorganizowane są wraz z parafią pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.
Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń, ofiar wśród ludności cywilnej, żołnierzy Wojska Polskiego oraz członków podziemia antykomunistycznego, którzy stracili życie w wyniku podstępnej agresji oraz okupacji sowieckiej odprawiona zostanie Msza Świętą w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego o godz. 18.00.
Po Mszy Świętej nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą dramatyczne losy Sybiraków, kolejnych pokoleń Polaków zesłanych w masowych deportacjach na nieludzką ziemię. To właśnie tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Sybiraka, który od 2013 r. ma status święta państwowego.
Rys historyczny:
17 września 1939 r. bez wypowiedzenia wojny, wojska Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wkroczyły na terytorium II Rzeczypospolitej Polskiej pod pretekstem „konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianiu ludu polskiego od wojny”. Opór sowietom stawiły wojska Korpusu Ochrony Pogranicza. Do historii przeszła obrona Grodna i bohaterska postawa jego mieszkańców, w tym harcerzy. Bezwzględny terror szerzył się od pierwszych godzin. Mordy na wziętych do niewoli żołnierzach, a szczególnie oficerach Wojska Polskiego i Policji Państwowej oraz aktywność komunistycznej V kolumny w pełni określiły jakie intencje towarzyszyły tej agresji. Wkroczenie sowietów przekreśliło również plan oparcia polskiej obrony na przedmościu rumuńskim, a w ostateczności Naczelny Wódz Śmigły-Rydz już w nocy z 17 na 18 września przekroczył granicę z Rumunią. Należy pamiętać, że agresja sowiecka była wynikiem uzgodnień w tajnym protokole do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r., w którym ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską. We wspomnianym protokole ustalono również przebieg i podział terytorium II Rzeczypospolitej pomiędzy sygnatariuszami tajnego protokołu. W jego wyniku wschodnie województwa RP znalazły się pod okupacją ZSRR, a ludność je zamieszkująca została poddana brutalnym represjom i sowietyzacji niemal każdego elementu życia społecznego. Należy podkreślić aktywną współpracę pomiędzy ZSRR, a III Rzeszą Niemiecką dotyczącą metod stosowanego terroru wobec Narodu Polskiego przy szczególnym uwzględnieniu jego elit. Kres okupacji wschodnich ziem II Rzeczypospolitej przyniósł dzień 22 czerwca 1941 r., kiedy to III Rzesza zaatakowała Związek Radziecki.
Ostrołęka po 17 września, po włączeniu do III Rzeszy stała się miastem przygranicznym, bowiem linię podziału między III Rzeszą a ZSRR ustalono tuż za jej granicami. Sowietom przypadła również część wschodnich ziem przedwojennego powiatu ostrołęckiego z takimi miejscowościami jak Troszyn, Piski czy Kleczkowo, a wielu jego mieszkańców zostało deportowanych w głąb ZSRR.