Mieszkam w Ostrołęce

Aktualności

Zakończyły się dni miasta

Obchodami 183 rocznicy bitwy pod Ostrołęką, paradą i zawodami kawaleryjskimi, majówką i targami zakończyło się tegoroczne świętowanie Dni Ostrołęki.  Miniony weekend ostrołęczanie spędzili podziwiając formacje historyczne, bawiąc się na miejskiej plaży i zwiedzając stoiska z lokalnymi produktami.
Uroczystą polową mszą świętą przy pomniku Mauzoleum Powstania Listopadowego na Fortach Bema uczczono pamięć poległych w bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku. Jednym a akcentów był symboliczny pochówek „ Czwartaka” ekshumowanego pod Gołyminem. Szczątki powstańca spoczęły w marmurowym sarkofagu.IMG_1292_1.JPG  W ceremonii wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich Mazowsza oraz władz miasta z prezydentem Januszem Kotowskim i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Jerzym Grabowskim. Poczty sztandarowe wystawiło Miasto i Komenda Miejska Policji. Nie zabrakło licznie reprezentowanych grup rekonstrukcyjnych z epoki oraz członków stowarzyszeń historycznych i kombatanckich.
Na terenie Mauzoleum, tuż obok organizowanego przez Ostrołęckie Stowarzyszenie Historyczne  „Czwartacy” obozowiska XIX wiecznych wojsk, uroczyście odsłonięto kopijnik*poświęcony generałowi Bemowi.  W dowód uznania wieloletniej współpracy z Republiką Węgier Prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski i dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Maria Samsel, otrzymali z rąk ambasadora Węgier, Ivana Gyurcsika jedno z najwyższych państwowych odznaczeń przyznawanych cudzoziemcom.odznaka001.jpg Po zakończeniu uroczystości odwiedzający Mauzoleum mogli zwiedzić obozowisko zorganizowane przez grupy rekonstrukcji historycznych, dzięki którym można było choć przez chwilę cofnąć się do epoki Powstania Listopadowego. Jedną z głównych atrakcji obozu była potyczka formacji wojskowych, która dodatkowo pozwoliła poczuć bitewną atmosferę powstania listopadowego.
Nadnarwiańska plaża została w tym czasie przejęta przez ułanów i miłośników konnej jazdy. W zawodach kawaleryjskich organizowanych przez Stowarzyszenie Sympatyków 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, stowarzyszenia oraz harcerze z całej Polski.  
Gorącą atmosferę podtrzymała wieczorem Formacja Nieżywych Schabuff Koncert odbył się na scenie rozstawionej przy ostrołęckiej plaży. Oczywiście nie zabrakło takich przebojów jak Lato czy Kochankowie na czasie. Przed zespołem Olka Klepacza wystąpiły ostrołęckie talenty i zespół Droga na Ostrołękę. Zakończeniem miejskiego święta była niedzielna, IV edycja Targów Czas Na Kurpie - Kupuj Lokalne Produkty. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu wystawców z Ostrołęki i okolic prezentujących swoje wyroby. Byli producenci żywności ekologicznej, miodu i nalewek, kurpiowskich ozdób, różnego rodzaju rękodzieł, instytucje finansowe, ale także producenci elektroniki i robotyki.  Najmłodsi goście targów mogli zbudować robota, przetestować profesjonalny symulator motocykla wyścigowego czy też przejechać się segway’em.IMG_1320.JPG

*Kopijnik to forma mogiły w postaci drewnianej figurki stawianej na grobach węgierskich wojowników. Stawiano je ku czci ich bohaterskich czynów.  Właśnie taki symboliczny nagrobek poświęcony wspólnemu bohaterowi narodów polskiego i węgierskiego, stanął na Fortach Bema.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry