Zadbaj o zdrowie przy komputerze
Urząd Miasta wspólnie z Działem Programów Zdrowotnych i Promocji Zdrowia Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego w Warszawie chce zadbać o zdrowie osób pracujących przy komputerach. Będziemy propagować program ,,Czas na przerwę” , który zawiera komplet wskazówek, kierowanych do użytkowników sprzętu komputerowego.
Z uwagi na rozpowszechnienie stanowisk komputerowych w środowisku pracy oraz rolę, jaką odgrywa sprzęt komputerowy w sposobie spędzania czasu wolnego, dolegliwości związane z długotrwałym i częstym przebywaniem w pozycji siedzącej nabierają szczególnego znaczenia. Takie przypadłości zdrowotne, jak: dolegliwości bólowe kręgosłupa i pleców, ból nóg, podrażnienia skóry i alergie zdarzają się coraz częściej wśród osób korzystających z komputera. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powstawaniu wspomnianych dolegliwości jest właściwa organizacja przestrzenna stanowiska komputerowego przy użyciu ergonomicznych mebli i nowoczesnego sprzętu komputerowego oraz racjonalne dla zdrowia wykorzystanie przerw w pracy.
,,Czas na przerwę” składa się z dwóch działów tematycznych:
- ,,Przeżyć osiem godzin z komputerem”- materiał, będący próbą przełożenia przepisów prawnych, dotyczących stanowiska komputerowego na praktyczny poradnik, zachęcający do udoskonalenia miejsca pracy i wypoczynku, jakim jest stanowisko komputerowe.
- ,,Gimnastyka dla urzędnika” – komplet ćwiczeń, przygotowanych z myślą o osobach, długotrwale przebywających w pozycji siedzącej oraz wykonujących powtarzalne ruchy.
W związku z realizacją projektu Urząd Miasta we współpracy z MCZP wysłał do ponad 200 placówek, biur, urzędów, Rad Osiedli i innych podmiotów, nagrany na płytach CD zestaw zawierający obydwa programy. Będzie on także umieszczony na stronie internetowej urzędu. Ponieważ mieści się on w zakresie Miejskiego Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki na lata 2009 – 2015 liczymy na duże zainteresowani i rozpropagowanie programu przez wszystkie środowiska wykorzystujące do pracy i zabawy komputer. By nie zapomnieć przy monitorze o naszym zdrowiu.