Za nami uroczyste obchody 100-lecia ZSZ nr 1
W czwartek 7 października dokonał się główny punkt obchodów okrągłego jubileuszu powstania Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce.
O godz. 9.30 świętowanie rozpoczęła msza święta odprawiona w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce. Nie bez powodu ta świątynia stała się jednym z gospodarzy uroczystości, bowiem właśnie w budynkach przyklasztornych znajdowała się pierwsza siedziba placówki. Zanim przeniosła się do swego dzisiejszego domu przy ul. 11 Listopada, przebudowanego budynku po cerkwi prawosławnej, ówczesna Szkoła Przemysłowo-Rzemieślnicza Polskiej Macierzy Szkolnej funkcjonowała tamże w latach 1921-1926.
Na pamiątkę tej okoliczności, jak również goszczenia w tych murach w latach 1918-1919 Progimnazjum Polskiego Dionizego Majewskiego (dzisiejszego I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Józefa Bema), przed wejściem do kościoła od strony ul. gen. Ludwika Bogusławskiego odsłonięto symboliczną tablicę.
O godz. 11.00 w Ostrołęckim Centrum Kultury rozpoczęła się uroczysta akademia pt. „Pamięcią wrośnięci w minione lata, otoczeni teraźniejszością”. W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej zjawili się uczniowie i absolwenci szkoły, byli i obecni nauczyciele z nią związani, a także przedstawiciele władz miasta, starostwa powiatowego, samorządu wojewódzkiego, okolicznych gmin, szkół wyższych, służb mundurowych, mazowieckiego kuratorium oświaty, duchowieństwa oraz wielu innych instytucji i organizacji współpracujących z placówką.
Na ręce dyrektora Cezarego Pilcickiego spłynęło mnóstwo gratulacji oraz okolicznościowych podarków dla szkoły, a wspomnienia i analizy historyczne harmonijnie spłatały się z życzeniami kolejnych wielu lat jej funkcjonowania i sukcesów. Szczególnie wzruszającym momentem było wystąpienie Pani Wiktorii, córki absolwenta jubilatki Stanisława Damięckiego, która przekazała szkole pięknie zachowane i oprawione świadectwo jej ojca z 1926 r.
Po przemowach i części oficjalnej odbył się punkt artystyczny wydarzenia, przygotowany przez uczniów oraz kadrę pedagogiczną ZSZ nr 1, podczas którego przedstawiono najważniejsze wydarzenia w historii szkoły, sylwetkę jej patrona – dr. Józefa Psarskiego, a także muzyczne uzdolnienia młodzieży z popularnej metalówki. W formie poetyckiej zaprezentowano również nauczane w placówce przedmioty i praktyczne umiejętności.
Końcowym akordem całej gali był koncert kwartetu jazzowego MC Kwadrat, założonego przez absolwenta ZSZ nr 1 Mateusza Cwalińskiego, który wciągnął publiczność w hipnotyzujący świat jazzu i bluesa. Zgromadzeni mogli usłyszeć zarówno doskonale znane ponadczasowe przeboje charakterystyczne dla tych gatunków muzycznych, jak i autorskie aranżacje innych uznanych utworów.