Wyjątkowa premiera książki o Arkadiuszu Gołasiu
W Szkole Podstawowej nr 5 w Ostrołęce, w środowy wieczór 8 listopada odbyła się ogólnopolska premiera książki "Przerwana podróż", pierwszej pozycji poświęconej Arkadiuszowi Gołasiowi, wybitnemu sportowcowi pochodzącemu z naszego miasta. W sali gimnastycznej, gdzie lekcje w-f miał również młody Gołaś, spotkali się rodzina, przyjaciele i wierni kibice siatkówki.
"Przerwana podróż" powstawała przez dwa lata. Jej autor, Piotr Bąk po jednym z memoriałów, poświęconych tragicznie zmarłemu siatkarzowi z Ostrołęki podjął decyzję o napisaniu książki. Pierwsze kroki skierował do rodziców Arkadiusza Gołasia, którzy wyrazili zgodę, a następnie konsultowali cały proces powstawania pozycji. Piotr Bąk mówił wczoraj, że jeśli rodzice nie zaakceptowaliby całej treści, był gotów nie przekazywać jej wydawnictwu i nigdy nie opublikować.
- Czas walki o niepodległość ojczyzny jest niezwykle istotny. Ale równie ważny jest czas spokojnego budowania miasta i ojczyzny. I sportowcy, w tym nasz Arkadiusz Gołaś mają bez wątpienia wyjątkowy wkład w historię miasta, regionu, ojczyzny – mówił prezydent Janusz Kotowski. - Dziś, niech ten wieczór będzie hołdem, utrwaleniem pamięci o człowieku, również tej pamięci duchowej. Ważne są osiągnięcia mierzalne – medale sportowe, rekordy świata, zwycięstwa ale istotne jest też to, jakim sportowiec jest człowiekiem, jakie wartości sobą reprezentuje i czym może drugiemu człowiekowi posłużył w drodze do pełnego człowieczeństwa.
O tym, ilu ostrołęczan pamięta o wybitnie uzdolnionym ostrołęczaninie świadczyć może fakt, że sala w SP nr 5 wypełniła się w całości. Podczas spotkania nie zabrakło wzruszeń. Młodzi ludzie skandujący "Arek Gołaś" sprawili, że wiele osób uroniło łzy. Podobnie niezwykły był moment, kiedy cała sala wstała, by podziękować rodzicom – Danucie i Tomaszowi Gołasiom za wychowanie wspaniałego syna i sportowca. Dyrektor Jolanta Gawarkiewicz przypomniała ostatnie spotkanie w szkole przy Hallera, w kwietniu 2005 roku. Miał przyjechać za rok. Nie zdążył.
Podczas premiery zorganizowano również panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości. Na pytania z sali odpowiadali Piotr Bąk – autor książki, przedstawiciel wydawnictwa SQN – Piotr Stokłosa, rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Janusz Uznański, rzecznik prasowy reprezentacji Polski w piłce siatkowej – Mariusz Szyszko, trener Arka Gołasia w MOS Wola Warszawa – Krzysztof Felczak, były selekcjoner reprezentacji Polski – Waldemar Wspaniały oraz pierwszy trener Arkadiusza – Renisław Dmochowski.
Przypomnieli oni o pierwszym bardzo wysokim skoku do ataku Arka Gołasia, o spotkaniu na siatkarskim boisku z Grzegorzem Łomaczem – obecnie grającym w Skrze Bełchatów siatkarzem z Ostrołęki, o wojnie jaka toczyła się między klubem Gołasia AZS Częstochowa a klubem Waldemara Wspaniałego Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle. Piotr Bąk opowiedział również o rozmowie z Krzysztofem Ignaczakiem – wieloletnim przyjacielem Arka Gołasia, którą przeprowadził na potrzeby książki.
Padło również pytanie o koszulkę z numerem 16. Kiedyś grał z nim Gołaś. Potem Krzysztof Ignaczak. Dziś jeszcze nie wiadomo na czyje plecy trafi. Niestety, ograniczona liczba numerów – 24 – nie pozwala go zastrzec.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa SQN.