Uroczystości miejskie z okazji Narodowego Święta Niepodległości
Miasto Ostrołęka uczciło 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada w ramach miejskich obchodów odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta Ostrołęki.
Podczas sesji posypał się deszcz odznaczeń i gratulacji. Odznaką „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki” uhonorowano Romana Lewandowskiego i śp. Zdzisława Czaplickiego. W imieniu nieżyjącego bohatera Czaplickiego odznakę odebrała rodzina. Roman Lewandowski nie mógł uczestniczyć w ostrołęckich uroczystościach, dlatego też odznaka zostanie przekazana przy najbliższej okazji.
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Ostrołęce, ppłk Dariusz Zdrojewski wręczył patenty oficerskie trzem żołnierzom rezerwy: plut. pchor. rez. Maciejowi Dąbrowskiemu, plut. pchor. rez. Rafałowi Grądzkiemu, st. kpr. pchor. rez. Mariuszowi Majkowskiemu. Następnie listy gratulacyjne otrzymali żołnierze z Ostrołęki pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.
Komendant WKU podziękował również medalami okolicznościowymi za dotychczasową współpracę m.in. prezydentowi Ostrołęki Łukaszowi Kulikowi oraz przewodniczącemu rady miasta Wojciechowi Zarzyckiemu.
Uroczystość uświetnił niesamowity występ uczniów i nauczycieli z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego.
Sesję rady miasta poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny, która odbyła się w sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod Pomnikiem Czwartaków przy ul. Stanisława Staszica.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy otrzymali listy gratulacyjne:
1.szer. Paweł Ciecierski
2. szer. Maciej Kośnik
3. szer. Mateusz Kośnik
4. szer. Mariusz Kucalski
5. szer. Justyna Kulas
6. szer. Kamil Milewski
7. szer. Klaudia Rekosz
8. szer. Paweł Rębała
9. szer. Mariusz Rychlicki
10. szer. Anna Suchcicka
11. st. szer. Grzegorz Suchcicki.
Do grona zasłużonych osób, które otrzymały odznakę "Za zasługi dla miasta Ostrołęki" weszli:
Śp. Zdzisław Czaplicki - ukończył Technikum Mechaniczne w obecnym ZSZ nr 1. Mąż, ojciec trójki dzieci. Był zaangażowany w działalność konspiracyjną. Należał do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Posługiwał się pseudonimami Pingwin i Sławek. W kwietniu 1948 r. w pociągu relacji Ostrołęka - Olsztyn brał udział w likwidacji majora NKWD Tarasowa, skierowanego do Polski w celu prowadzenia walki z podziemiem antykomunistycznym. Został Aresztowany w sierpniu 1948 r. Osądzono go wraz z innymi członkami organizacji w procesie pokazowym w sali widowiskowej kina. Skazano go na karę śmierci, którą dzięki staraniom rodziny w marcu 1949 r. Prezydent Bierut zamienił na karę dożywotniego pozbawienia wolności.
Po odwilży październikowej został zwolniony ma mocy amnestii w sierpniu 1957 r. Zmarł 15 września 1966 r. w niewyjaśnionych okolicznościach.
Roman Lewandowski - Pan Roman Lewandowski był zatrudniony w WPGKIM w Ostrołęce. Od listopada 1980 r. był organizatorem i aktywnym członkiem NSZZ „Solidarność”. Pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy WPGKIM, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Oddziału NSZZ „Solidarność” w Ostrołęce oraz Przewodniczącego Koła „Solidarności” w MZK.
Był inicjatorem strajków ostrzegawczych i akcji protestacyjnych, organizatorem akcji plakatowej i ulotkowej w WPGKIM i autobusach MZK w Ostrołęce. Był zastraszany i nękany wraz z rodziną przez władze komunistyczne w związku z działalnością w „Solidarności” w Ostrołęce.
Jako przykład można wskazać szereg prowadzonych działalności na rzecz Państwa Niepodległego oraz praw i wolności obywateli Polskich, w tym mieszkańców Ostrołęki. Był rozpracowywany przez służby komunistyczne Kryp. „Prowokatorzy” w związku z umieszczeniem na tablicy ogłoszeń WPGKIM w Ostrołęce 17 fotokopii zdjęć o tematyce antyradzieckiej oraz umieszczenie takich samych w siedzibie „Solidarności” w Ostrołęce. Wydział śledczy KWMO w Ostrołęce prowadził przeciwko Romanowi Lewandowskiemu śledztwo w związku z podejrzeniem o publiczne nawoływanie przeciw jedności sojuszniczej PRL-ZSRR. Śledztwo przeciwko ww. zawieszono w związku z internowaniem. Decyzją nr 001/26/81 KWMO w Ostrołęce z 12.12.1981 r. został zatrzymany. Został internowany z Ostrołęki 13.12.1981 r. i przebywał w ośrodku odosobnienia w Iławie. W dniu 29.04.1982 r. na mocy Decyzji nr 001/26/82 o uchyleniu internowania został zwolniony.
Pan Roman Lewandowski został zmuszony do opuszczenia kraju w związku z prowadzonymi groźbami w stosunku do niego i jego rodziny. Został wyrzucony z Ostrołęki i Polski za granicę bez możliwości powrotu do Polski. Był żonaty miał dwoje dzieci w wieku 4 i 5 lat.
Decyzją nr 178/OP/17 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej stwierdził, że pan Roman Lewandowski nie był pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa państwa - na podstawie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.
Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 27.04.2017 r. (Nr DSE2-K0994-D3214-1D/17) potwierdzono status osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Urząd do spraw kombatantów i osób represjonowanych potwierdził w stosunku do pana Romana Lewandowskiego status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.
Pan Roman Lewandowski otrzymał od pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Krzyż Wolności i Solidarności”. Odznaczenie odebrał w maju w 2018 r. w ambasadzie Polskiej w Chicago w USA.