Aktualności

Elektrownia C staje się faktem - umowa na budowę podpisana

 Elektrownia C staje się faktem - umowa na budowę podpisana
W Ostrołęce podpisano kontrakt na budowę Elektrowni Ostrołęka C o mocy 1 000 MWe. Nowoczesny, niskoemisyjny blok energetyczny będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Inwestycja będzie sprzyjać rozwojowi Ostrołęki i północno-wschodniej Polski. W uroczystości podpisania umowy z Generalnym Wykonawcą udział wzięli Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, ostrołęccy parlamentarzyści senator Robert Mamątow i poseł Arkadiusz Czartoryski, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski oraz prezesi zarządów spółek stojących za inwestycją. Gratulując podpisania umowy prezydent Ostrołęki dziękował za determinację wszystkim osobom, które doprowadziły projekt do ostatecznej realizacji, w tym ostrołęckim parlamentarzystom i przede wszystkim ministrowi Krzysztofowi Tchórzewskiemu, który z tej okazji otrzymał od władz miasta szablę.

– Inwestycja ta otwiera nową erę w gospodarczej historii miasta. Zarówno pod względem społecznym jak i ekonomicznym jest to spełnienie wieloletnich oczekiwań lokalnej społeczności – mówił Janusz Kotowski, Prezydent Ostrołęki. - Wiemy, że będzie to pod każdym względem najnowocześniejsza elektrownia węglowa, bardzo wydajna i przyjazna dla środowiska, spełniająca najostrzejsze normy ekologiczne. Miasto już ma pozytywne doświadczenia we współpracy z Grupą Energa (m.in. wielomilionowa pomoc w przebudowie dróg i remoncie mostu). Współdziałanie na rzecz budowy nowego bloku elektrowni traktujemy jako priorytet. Ta największa w północno-wschodniej Polsce inwestycja jest na wiele lat gwarantem stabilnej sytuacji na rynku pracy, a zarazem niesie dobrą przyszłość finansową dla Ostrołęki, choćby z tytułu wpływów podatkowych. Nowa wielka inwestycja Energi to ogromna szansa rozwojowa dla Ostrołęki i całego regionu.

Wspólna inwestycja Grupy Energa i Grupy Enea realizowana jest na podstawie umowy inwestycyjnej, przez spółkę celową Elektrownia Ostrołęka sp. z o.o. W dniu 12 lipca 2018 r. w Ostrołęce przedstawiciele spółki celowej podpisali umowę z Generalnym Wykonawcą, który wyłoniony został w postępowaniu o udzielenie sektorowego zamówienia publicznego w trybie dialogu konkurencyjnego. Postępowanie wygrało konsorcjum spółek GE (GE Power sp. z o.o. i Alstom Power Systems SAS). Wartość oferty konsorcjum to 5,049 mld zł netto, czyli 6,023 mld zł brutto.
Generalny Wykonawca, GE Power, wybuduje w trybie „pod klucz” kondensacyjny blok energetyczny o mocy elektrycznej 1 000 MWe i sprawności na poziomie 46%. Wykonawca jest zobowiązany m.in. do zaprojektowania, uzyskania niezbędnych decyzji o pozwoleniu na budowę, przygotowania terenu, przeprowadzenia robót budowlanych oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie przed ostatecznym przekazaniem do eksploatacji. Wyznaczniki inwestycji to nowoczesne technologie i najwyższe standardy środowiskowe.

- Nowy blok Elektrowni Ostrołęka C, spełniający restrykcyjne emisyjne standardy UE, jest potrzebny polskiemu systemowi elektroenergetycznemu. Obecnie nowoczesne bloki tego typu zwiększają stabilność systemu energetycznego i bilansują zapotrzebowanie na energię w najbliższych latach. Takie inwestycje umożliwiają rozwijanie odnawialnych źródeł energii - mówił Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

Nowy blok o mocy 1 000 MWe będzie kolejnym, stabilnym, wysokosprawnym i niskoemisyjnym źródłem energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Inwestycja wpisuje się w Strategię Rozwoju Grupy Energa.

- Nowy blok Elektrowni Ostrołęka C będzie miał istotny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Wpisuje się w proces modernizacji krajowej energetyki z wykorzystaniem, co istotne  jako paliwa polskiego węgla - mówi Arkadiusz Siwko, Prezes Energi S.A. - Zgodnie z założeniami inwestycja będzie oparta o nowoczesne technologie i będzie spełniać najwyższe standardy środowiskowe. To gwarancja wzmocnienia naszej pozycji na rynku wytwórców energii elektrycznej, a także satysfakcjonującej stopy zwrotu dla akcjonariuszy.

– Elektrownia Ostrołęka C to przykład postępującej modernizacji polskiej energetyki. Nowy blok będzie kolejnym z serii stabilnych, wysokosprawnych i niskoemisyjnych źródeł energii o mocy ok. 1 GW tworzących strategiczną podstawę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w oparciu o bezpieczne i przewidywalne, rodzime paliwo węglowe - mówi Mirosław Kowalik, Prezes Enei S.A. - Wykorzystamy nasze kompetencje i doświadczenia zdobyte podczas budowy nowoczesnego bloku 1 075 MW w Elektrowni Kozienice, którego pierwsze miesiące eksploatacji udowadniają, że nowoczesne technologie węglowe dobrze wpisują się w budowę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Zgodnie z umową, Generalny Wykonawca po podpisaniu umowy będzie mógł od razu przystąpić do prac organizacyjnych, polegających na przygotowaniu placu budowy, rozpoczęciu fazy projektowania i pozostałych czynności związanych z mobilizacją jego zasobów, tak, aby w możliwie najlepszy sposób zadbać o bezpieczeństwo harmonogramu realizacji inwestycji. Podpisanie umowy przez spółkę celową z Generalnym Wykonawcą nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac (ang. NTP – notice to proceed).

- Rozpoczynamy inwestycję o szczególnym znaczeniu dla naszych wspólników – Energi i Enei – mówi Edward Siurnicki, Prezes spółki Elektrownia Ostrołęka. - Wspólnie z Wykonawcą czeka nas kilka lat wytężonej pracy. Jesteśmy przekonani, że korzystając z doświadczenia GE zrealizujemy postawione przed nami zadanie i w 2023 roku rozpoczniemy eksploatację nowej elektrowni.
Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi w 2023 roku. Spółka Celowa posiada niezbędną dokumentację techniczną oraz wymagane decyzje administracyjne i korporacyjne, które były niezbędne do ogłoszenia i rozstrzygnięcia postępowania o udzielenie zamówienia oraz podpisania umowy z Generalnym Wykonawcą. Przy realizacji projektu, GE Power skorzysta ze wsparcia lokalnego łańcucha dostaw, na który składa się ponad 5000 polskich dostawców.

– Cieszymy się z dziś podpisanego kontraktu na budowę Elektrowni Ostrołęka C – jesteśmy bliżej rozpoczęcia prac nad tym ważnym projektem, którego efektem będzie dostarczenie energii wystarczającej do zasilenia 300 tys. polskich domów. To kolejny dowód naszego zaangażowania w rozwój polskiej energetyki, w którym uczestniczymy od ponad 70 lat, dzięki naszym fabrykom w Elblągu i Wrocławiu. Projekt ten wesprze również rozwój gospodarczy kraju. Podobnie jak to miało miejsce przy realizacji projektu w Opolu, planujemy skorzystać z naszego dobrze rozwiniętego i sprawdzonego łańcucha partnerów i podwykonawców z Polski – mówi Andreas Lusch, Prezes GE Steam Power.

Charakterystyka inwestycji
Elektrownia Ostrołęka C z nowym blokiem o mocy 1 000 MWe brutto i sprawnością elektryczną o wartości na poziomie 46% netto będzie kolejnym, stabilnym, wysokosprawnym i niskoemisyjnym źródłem energii, pracującym w oparciu krajowy surowiec energetyczny. Elektrownia Ostrołęka C będzie spełniała wszystkie wymagane standardy emisyjne w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania (ang. Large Combustion Plants, LCP), w tym także standardy wynikające z konkluzji BAT. Grupy: Energa i Enea, realizując wspólnie projekt Elektrowni Ostrołęka C, chcą wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte przez Eneę podczas budowy nowego bloku w Elektrowni Kozienice.
Wysokosprawny blok energetyczny o mocy 1 000 MWe brutto na parametry nadkrytyczne pary, opalany będzie węglem kamiennym, przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii umożliwiających pracę bloku z wysoką dyspozycyjnością i sprawnością. Wykorzystane technologie pozwolą także na pełne zagospodarowanie ubocznych produktów spalania poprzez budowę nowoczesnych i wydajnych instalacji pomocniczych w zakresie obsługi wszystkich gospodarek, które będą funkcjonować na terenie elektrowni. Jest to inwestycja kluczowa dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.  
Parametry techniczne projektu:
•    Moc elektryczna 1 000 MWe brutto
•    Wysoka elastyczność – zmienność obciążenia 30 - 103%
•    Wysoka sprawność netto przekraczająca 46%
•    Wysoka dyspozycyjność - docelowo 92,5%

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd ponad 3 mln Klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom. Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 185 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.
Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln Klientów. Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce ponad 16 tys. Pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy Enea działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.
Elektrownia Ostrołęka spółka z o.o. z siedzibą w Ostrołęce została zawiązana w celu realizacji projektu, pn. „Budowa Elektrowni Ostrołęka C”. Udziałowcami Spółki są: Energa S.A. i Enea S.A., ich udział w strukturze kapitału zakładowego wynosi po 50%.
GE w Polsce
GE weszło na rynek polski jako inwestor w 1992 roku. Obecne firma zatrudnia ponad 5 500 osób i zarządza dwiema fabrykami GE Aviation produkującymi części do silników lotniczych (w Dzierżoniowie i Bielsko-Białej) oraz trzema fabrykami GE Power (fabryka turbin i odlewnia w Elblągu oraz fabryka generatorów we Wrocławiu). Do Grupy GE w Polsce, w zeszłym roku, dołączyła LM Wind Power z siedzibą w Goleniowie, która produkuje łopaty wiatrowe dla elektrowni wiatrowych lądowych i morskich. Od 18 lat działa w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe (EDC - Engineering Design Center), gdzie opracowywane są części do silników lotniczych, kotłów, turbin gazowych, parowych i wiatrowych. Spółka powstała jako wynik współpracy i porozumienia pomiędzy GE i Instytutem Lotnictwa. Inwestycje GE w Polsce od początku działalności wyniosły 670 mln USD, a roczne wydatki na badania i rozwój to około 100 mln USD.
GE Power
GE Power to światowy lider w zakresie energetyki. Dostarczamy technologię, rozwiązania oraz usługi serwisowe na każdym etapie łańcucha dostaw branży energetycznej - od wytwarzania energii elektrycznej do odbiorcy końcowego. Zmieniamy oblicze przemysłu energetycznego poprzez wykorzystanie wszystkich zasobów i oddziaływanie skali pierwszej globalnej firmy Ery Przemysłu Cyfrowego. Wspólnie z naszymi klientami w ponad 150 krajach, dostarczamy energię dla ponad jednej trzeciej części świata – oświetlając miasta, rozwijając gospodarkę i łącząc ludzi na całym świecie.
Więcej na stronie https://media.energa.pl/pr/396439/umowa-na-budowe-elektrowni-ostroleka-c-podpisana
  • IMG_8455
  • IMG_8500
Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry