Aktualności

Szkoła Letnia Rad Seniorów

Szkoła Letnia Rad Seniorów

W dniach 24-26 sierpnia, w ramach projektu „Senior, Obywatel, Radny”, 15 Rad Seniorów z Mazowsza uczestniczyło w Szkole Letniej Rad Seniorów. Były to trzy dni pełne szkoleń, warsztatów, nauki, ale nie zabrakło też zabawy i wycieczek edukacyjnych.

    - Nie chodzi nam o aktywizację Rad Seniorów, bo w większości nie trzeba już tego robić. Pragniemy jedynie dostarczyć niezbędnych narzędzi, które radni będą mogli wykorzystać u siebie w gminach. Cieszymy się, że wśród nas oprócz działaczy z Rad Seniorów są przedstawiciele samorządów i władz województwa. To ważne, by działać wspólnie. Dziękujemy – mówił na otwarciu Szkoły Letniej Przemysław Wiśniewski, prezes Fundacji Zaczyn.

Do Jachranki pod Serock przyjechało 90 osób działających w Radach Seniorów, by pod okiem specjalistów – trenerów, szkoleniowców, ekspertów – uczyć się dobrych praktyk w pracy prosenioralnej. Radni nie czerpali wiedzy tylko od trenerów, uczyli się przede wszystkim od siebie nawzajem.

    - Najważniejsze jest to, by radni Rad Seniorów podpatrywali siebie nawzajem i uczyli się od siebie. My możemy zorganizować szkolenie z każdego obszaru, ale ważniejsze jest zarażanie się wzajemne entuzjazmem i budowanie solidarnej wspólnoty osób 60+, bez tego jakakolwiek wiedza staje się bezużyteczna – mówi Magdalena Bartecka, koordynatorka projektu „Senior, Obywatel, Radny…”.

Cennym doświadczeniem okazały się warsztaty z tworzenia banków pomysłów. Radni pod okiem doświadczonych trenerów, tworzyli listę pomysłów, które będą mogli realizować u siebie w gminach. Uczestnicy okazali się niezwykle kreatywni, a lista projektów, które będzie można zrealizować w ramach działalności Rad Seniorów nie miała końca. Koperty życia, kluby seniora, spotkania integracyjne, dzienne punkty pomocy, karty zniżek dla seniorów, kluby książki, rozwój pomocy geriatrycznej, ekonomia społeczna, miejsca przyjazne seniorom, konkurs ogólnopolski „Zauważeni” – to tylko jedne z niezliczonych pomysłów.

Oprócz form wykładowych, uczestnicy Szkoły Letniej mogli wziąć udział w warsztatach, m.in. z autoprezentacji i mowy ciała, skutecznej komunikacji przy rozwiązywaniu napięć w grupach, fotografii cyfrowej, komunikacji elektronicznej za pomocą Internetu, emisji głosu, negocjacji i mediacji.
Wzajemne więzi zacieśniane były na wycieczce w Pułtusku. Uczestnicy szkoły pływali gondolą po Narwi, zwiedzili Dom Polonii i piękną Bazylikę.

Trzydniową Szkołę Letnią Rad Seniorów zakończyła dyskusją na temat pomysłu powołania Mazowieckiego Zrzeszenia Rad Seniorów. Przez trzy dni udało się zbudować zaangażowaną wspólnotę, która „myśli globalnie, działa lokalnie”,  pogłębiona została wzajemna współpraca między Radami Seniorów a urzędnikami niższego i wyższego szczebla, czego efekty widać w rozwoju świadomości o starzejącym się społeczeństwie  i budowie wspólnoty obywatelskiej.

Ostrołęcką Radę Seniorów reprezentowali:
Wiesław Kędzierski – przewodniczący
Mirosław Chełchowski – wiceprzewodniczący
Krystyna Kurpiewska – wiceprzewodnicząca
Tadeusz Gleba – koordynator komisji ds. zdrowia seniorów i likwidacji barier utrudniających codzienne życie 

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry