Aktualności

Szachiści walczyli o tytuł mistrza Ostrołęki

W niedzielę, 12 listopada ponad 80 osób rywalizowało w Mistrzostwach Ostrołęki w Szachach Szybkich pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki Łukasza Kulika.

Parę minut po godzinie 10:00 rozpoczęła się pierwsza partia rozgrywek. Uczestnicy turnieju rywalizowali w czterech kategoriach: dzieci do lat 8, dzieci do lat 12, młodzież do lat 16 oraz OPEN. Mistrzostwa zostały przeprowadzone systemem szwajcarskim na dystansie 8 rund, tempo gry – 10 minut plus 5 sekund dla zawodnika. Kibice oglądali zmagania z ogromnym zaciekawieniem. System parowania zawodników w poszczególnych rundach umożliwiał pojedynki pomiędzy dorosłymi i dziećmi, co z miejsca wywoływało dodatkowe emocje. Młodym szachistom należą się wielkie brawa, ponieważ niejednokrotnie z takich starć wychodzili zwycięsko.

Wyłonienie laureatów wszystkich kategorii trwało ponad 5 godzin. Wśród dzieci do lat 8 najlepszy tego dnia był Wiktor Stańkowski. Tuż za plecami Wiktora uplasowała się Wiktoria Trzcińska, a grono medalistów uzupełnił Jakub Święcicki.

Szymon Puszko okazał się najlepszym szachistą w gronie dzieci do lat 12. Drugie miejsce wywalczył Mateusz Strus, a na trzecim stopniu podium stanął Tadeusz Strus. W klasyfikacji młodzieży do lat 16 najrówniejszą formę zaprezentował Igor Bartkowiak. Ze srebrem zawody ukończył Franciszek Klask, a brązowy medal zawisł na szyi Bartosza Chełstowskiego.

Bez cienia wątpliwości najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja w kategorii OPEN. Na przestrzeni 8 partii największą ilość punktów zgromadził Bartosz Kotarski i to on mógł cieszyć się z tytułu mistrza Ostrołęki. Drugą lokatę zajął Michał Hryszkiewicz, a trzeci był Paweł Bakiera.

Dodatkowo przyznano wyróżnienia w dwóch kategoriach:
– Najmłodszy uczestnik – Leon Żmudziński
– Najlepsza szachistka – Eliza Grzyb.

Uczestnicy kategorii dziecięcych i młodzieżowych otrzymali pamiątkowe medale i vouchery do Parku Wodnego. Dodatkowo do rąk laureatów poszczególnych klasyfikacji powędrowały puchary oraz nagrody rzeczowe, a medaliści kategorii OPEN odebrali również nagrody finansowe. Poczęstunek dla uczestników przygotowała Restauracja Olimpijska.

Organizatorem zawodów było Miasto Ostrołęka - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrołęce przy wsparciu klubu MUKS Tęcza Ostrołęka.