Święto Chrztu Polski
Święto Chrztu Polski jest nowym elementem na mapie polskich świąt narodowych. Ustanowiono je ustawą z 22 lutego 2019 r., a pierwsze obchody odbyły się 14 kwietnia ubiegłego roku.
"Mesco dux Poloniae baptizatur", czyli "Mieszko książę Polski ochrzczony", jak zapisano w "Roczniku kapitulnym krakowskim" przy roku 966. Ten lakoniczny wpis zawiera w sobie ogrom treści i daje nam przekonanie o istniejącej w tym czasie na ziemiach polskich scentralizowanej formie władzy, dzięki czemu właśnie ta data może wyznaczać narodziny państwa polskiego. Nie jest pewna dokładna data i miejsce tego wydarzenia. Wielu historyków podejrzewa jednak Wielką Sobotę 14 kwietnia, dlatego to właśnie ten dzień został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej umownie wyznaczony na nowe święto państwowe.
Choć to jednostkowe wydarzenie, odbywające się najprawdopodobniej w Ostrowie Lednickim, nie spowodowało natychmiastowej chrystianizacji całej ludności ziem polskich, a początkowo ograniczało się prawdopodobnie tylko do możnych, zapoczątkowało trwający przez wieki proces rozszerzania się nowej wiary na ziemie polskie. Przede wszystkim jednak włączyło Polskę w grono chrześcijańskich państw zachodnich, co w perspektywie umocniło jej państwowość i niezależność oraz umożliwiło przetrwanie, a następnie rozwój.
Z powodu trwającego stanu epidemii jesteśmy zmuszeni zrezygnować z publicznych uroczystości. Gorąco zachęcamy do świętowania w domu. Niech ze wszystkich okien i balkonów załopoczą biało-czerwone flagi.