Mieszkam w Ostrołęce

Aktualności

Sukces konferencji

Sukces konferencji
W dniach 16 -18 września odbyła się w Ostrołęce Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat „ Innowacyjna szkoła naprzeciw wyzwaniom współczesności”. Konferencja opierała się na panelach wykładowych i zajęciach warsztatowych.

W panelu „Uwarunkowania funkcjonowania i wyzwania współczesnej oświaty” moderatorem był dr inż. Mirosław Rosak (Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe, Dyrektor Wydziału Oświaty w Ostrołęce) a głos zabrali mgr Wojciech Starzyński na temat „ Polska oświata w świetle wyzwań XXI wieku”, oraz goście z Krzemienieckiej Akademii Humanistyczno- Pedagogicznej  prof. Walentyna Benera, ( prorektor d/s. nauki i współpracy międzynarodowej), prof. Dr Afanasij Łomakowycz (rektor Krzemienieckiej Akademii Humanistyczno- Pedagogicznej) i prof. dr Włodymyr Mazurok ( dziekan Wydziału Filologicznego Krzemienieckiej Akademii Humanistyczno- Pedagogicznej) na temat „ Wykorzystania zasobów muzealnych w procesie dydaktycznym w warunkach współczesnych wyzwań”. W tym panelu wystąpił też mgr Michał Giers ( Dyrektor Kuratorium Oświaty w Warszawie delegatura w Ostrołęce).

Drugi i trzeci panel poświęcony był „ Innowacyjności w oświacie w aspekcie stosowania metod aktywizujących”, moderowała go mgr Bożena Ruszkiewicz ( Przewodnicząca Grupy Regionalnej PSAPCF w Ostrołęce) oraz „ Pedagogice Celestyna Freineta w praktyce jako innowacji”, który moderowała mgr Dorota Kupis ( Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Ostrołęce, zastępca przewodniczącej Grupy Regionalnej PSAPCF w Ostrołęce).
Jako pierwsza wystąpiła prof. Walentyna Benera ( prorektor ds. dydaktyki) Krzemienieckiej Akademii Humanistyczno- Pedagogicznej) na temat „ Innowacje w systemie ukraińskiej szkoły”.
   Trzon wystąpień w tych panelach stanowiła koncepcja pedagogiczna Celestyna Freineta i obejmowała tematy” „Jak pedagogika Freineta może wspierać budowanie edukacji ku przyszłości?”, Który przedstawiła mgr Kazimiera Piwko ( Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta), „Kreatorzy świata- tak uczymy w Cogito” przedstawiła mgr Marzena Kędra ( Profesor Oświaty, Nauczyciel roku 2012, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu, członek PSAPCF), na temat „ Odkrywamy nieznane lądy swojej wyobraźni- aktywność i twórczość” przedstawiły: mgr Hanna Ferenc, mgr Iwona Cichecka, mgr Krystyna Wyszyńska ( nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Czerwinie, członkowie Grupy Regionalnej PSAPCF w Ostrołęce). W praktyce pedagogikę C. Freineta przedstawiła mgr Bożena Ruszkiewicz ( przewodnicząca Grupy Regionalnej PSAPCF w Ostrołęce, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr1 w Ostrołęce) na temat „ Filozofia Celestyna Freineta w praktyce” oraz mgr Joanna Kościołowska( członek Zespołu Koordynacyjnego PSAPCF, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Sierakowicach) na temat „Na Kaszubach freinetowskie listów pisanie…, czyli rzecz o korespondencji Rumia- Sierakowice”.

Na zakończenie części panelowej wystąpiły mgr Małgorzata Cichocka ( Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dzbeninie), mgr Anna Siemiątkowska (nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Dzbeninie) na temat „ Pedagogika Planu Daltońskiego”.
Uczestnicy mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach:
   1 „Regionalizm, a współczesna szkoła” prowadzonych przez mgr Agnieszkę Kowalewską( kustosza w dziale edukacji i promocji w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce), Beatę Romanowską ( adiunkta w dziale edukacji i promocji w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce), oraz Wiesławę Bogdańską( twórczynię ludową w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle- oddział Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce).
   2 „Praktyczne wykorzystanie narzędzi pracy aktora w procesie nauczania szkolnego”. Warsztat prowadził Karol Dziuba( aktor Teatru Narodowego w Warszawie).
   3 „Swobodny tekst w praktyce” prowadziły mgr Katarzyna Rozkosz i Natalia Kowalska ( nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ostrołęce).
   4 „Dlaczego szkoły potrzebują autonomii?- zapiski dyrektora” prowadziła mgr Marzena Kędra ( Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito w Poznaniu).
  5 „Poprzez teatr poznajemy małą ojczyznę- zastosowanie podań ludowych i swobodnych przekazów do tworzenia scenariuszy teatralnych” prowadziła ( nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 6 w Ostrołęce, członek Grupy Regionalnej PSAPCF w Ostrołęce).
   6 „Innowacja w praktyce szkolnej- praca nauczyciela z wykorzystaniem własnego programu autorskiego” prowadziła mgr Bożena Ruszkiewicz ( nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1 w Ostrołęce, przewodnicząca Grupy Regionalnej PSAPCF w Ostrołęce).
   7 „ Nowe postrzeganie Melpomeny- warsztaty teatralne” prowadziła mgr Małgorzata Żuk (nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Moszczance).
   8 „ Teoria umysłów przyszłości a techniki freinetowskie” prowadziła mgr Kazimiera Piwko ( Przewodnicząca PSAPCF).

Trzeciego dnia konferencji wygłosiła wykład dr Marzena Żylińska ( neurodydaktyk, współtwórca Fundacji „ Budząca się szkoła”) na temat „ Architektura kompetencji szkolnych w świetle badań nad mózgiem”.

Konferencję zakończył panel „ Innowacyjna szkoła – wyzwania i zagrożenia sprawnego zarzadzania”. Moderował ten panel mgr Wojciech Starzyński ( prezes fundacji „Rodzice szkole”. Wystąpił dr Janusz Sasak (Instytut Spraw Publicznych Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) na temat „ Partycypacja w procesie planowania działalności szkoły”. Jako drugi głos zabrał dr hab. Artur Jacek Kożuch ( Instytut Ekonomiczno- Społeczny Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie). Konferencję zamknął swoim wystąpieniem dr inż. Mirosław Rosak ( Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe, Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki) tematem wystąpienia była „Strategia, jako narzędzie skutecznego zarządzania w oświacie”.

Uczestnicy konferencji mieli okazję przekonać się o korzyściach płynących ze stosowania innowacyjności. Mogli zapoznać się z zastosowaniem nowatorskich metod w praktyce zarówno w kraju jak i na Ukrainie. Wysłuchali, zaobserwowali i doświadczyli jak innowacja wpływa na zespół, który uczestniczy w innowacji, oraz jakie trudności wiążą się z wprowadzaniem zmian. Uczestnicząc w zajęciach mieli okazję zaczerpnąć pomysły na wprowadzanie innowacji. Słuchający mogli przekonać się na temat partycypacji, ekonomii, oraz strategii w procesie zarządzania. Konferencja potwierdziła stawianą tezę, że innowacja stoi naprzeciw wyzwaniom współczesności.
 
Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry