Mieszkam w Ostrołęce

Aktualności

Spotkanie w sprawie szlaku aktywnej turystyki wodnej

Spotkanie w sprawie szlaku aktywnej turystyki wodnej

Zarząd Województwa Podlaskiego, Zarząd Województwa Mazowieckiego oraz Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego serdecznie zapraszają na spotkania konsultacyjne w zakresie przyjętych kierunków rozwoju Produktu Turystycznego w ramach przedsięwzięcia pn. „Pisa-Narew – szlak aktywnej turystyki wodnej” oraz możliwości osiągnięcia celów projektu, tj. komercjalizacji Produktu Turystycznego.

Szlak aktywnej turystyki wodnej prowadzić ma przez obszary o wysokich walorach przyrodniczych, wśród których nie można pominąć Narwiańskiego Parku Narodowego, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, Puszczy Piskiej. Atrakcje przyrodnicze szlaku są urozmaicone przez coraz bogatszą ofertę kulturową regionu, łączącą cztery tradycje: Mazur, Kurpi, Podlasia i Mazowsza.

Te niesamowite walory przyrodnicze i kulturowe zasługują na poznanie i podziw – w naszej ocenie – najlepiej z perspektywy kajaka płynącego w serpentynach Narwi i Pisy. Aby jednak przyroda była bezpieczna, podziwiający ją turysta powinien mieć przygotowane bezpieczne i komfortowe miejsca postoju i odpoczynku, ograniczające zachowania niepożądane, ale i dające możliwość wytchnienia. Dlatego na docelowym szlaku zaplanowano sieć miejsc odpoczynku kajakarzy, w których można będzie bezpiecznie zacumować i zwodować kajak, odpocząć w altanie lub na ławce, spędzić czas na pomoście pod miękkim biało-błękitnym parasolem nieba, rozpalić ognisko i posilić się pieczoną kiełbaską lub obudzić w sobie dziecko i razem z najmłodszymi uczestnikami spływu, oddać się harcom na placu zabaw. Wybór miejsc i atrakcji jest duży, gdyż inwestycje w ramach projektu przygotowuje około 20 gmin z terenu 3 województw: podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Samorządy położone wzdłuż szlaku wybudują pomosty, zagospodarują nabrzeże, wyposażając je w altany, ławki, place zabaw, miejsca ogniskowe i grillowe, zapewnią toalety, a także bezpłatne pola namiotowe i miejsca obsługi kamperów oraz boiska.

Niezbędne jest tu zaangażowanie już działających, a także przyszłych przedsiębiorców. Dla podniesienia atrakcyjności szlaku oraz zaspokojenia potrzeb turystów i kajakarzy, niezbędne będzie zapewnienie usług komercyjnych. W pierwszej kolejności wzrośnie zapotrzebowanie na usługi wypożyczalni sprzętów sportowych – nie tylko kajaków, ale i rowerów. Niezbędne będzie również zapewnienie bazy noclegowej i gastronomicznej, a także organizacja transportu, który pozwoli dostać się do innych atrakcji wokół szlaku. Nie można zapomnieć również o istotnej roli przewodników lokalnych i regionalnych, którzy ciekawym świata turystom pomogą zaspokoić głód poznania niesamowitego otoczenia, w którym się znajdą. Można byłoby pokusić się o symboliczne stwierdzenie, że rzekami mają popłynąć pieniądze, ale nie tak jak kiedyś, gdy odgrywały one istotną rolę jako szlaki handlowe, lecz w formie nowych miejsc pracy, nowych przedsiębiorstw, integracji społecznej i podniesienie poziomu jakości życia.

Utworzenie szlaku Pisa-Narew, poprzez zapewnienie odpowiedniej infrastruktury dla kajakarzy, połączone z unikalnymi w skali kraju i świata walorami przyrodniczymi scali planowany produkt turystyczny i wpłynie na większą rozpoznawalność regionu, a to z kolei wpłynie na wzrost liczby osób korzystających ze szlaku i odwiedzających jego obszar.

Prezentowany szlak to rzeki – ale też rzeki tematów do dyskusji, pomysłów na jego kształt i rozwój. Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkania konsultacyjne, podczas których zostanie zaprezentowana idea projektu oraz odbędzie się dyskusja na temat wizji i możliwości komercjalizacji planowanego produktu turystycznego. Zależy nam na poznaniu Państwa opinii i pomysłów.

Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 12.06.2024 r., w godz. 12:00-16:00 w Urzędzie Miasta Ostrołęki, Plac gen. J. Bema 1 w Ostrołęce.

W celu rejestracji prosimy o wypełnienie specjalnego formularza.

Agenda spotkania znajduje się na grafice poniżej.

 

Jednocześnie zachęcamy do wypełnienia ankiety, która znajduje się w załączniku. Chcielibyśmy poznać Państwa opinie i sugestie nt. projektowanego szlaku, udziału w systemie świadczenia usług i komercjalizacji w ramach tworzonego ponadregionalnego produktu turystycznego pn. „PISA-NAREW – szlak aktywnej turystyki wodnej”, co pozwoli na uwzględnienie lokalnych potrzeb i preferencji.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry