Aktualności

Skorzystaj z profilaktyki zdrowotnej

Skorzystaj z profilaktyki zdrowotnej
Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ uprzejmie informuje, iż w ramach umów zawartych ze świadczeniodawcami w rodzaju Profilaktyczne Programy Zdrowotne oraz Podstawowa Opieka Zdrowotna, realizowane są badania przesiewowe, których podstawowym celem jest obniżenie wskaźnika umieralności oraz poprawa świadomości zdrowotnej społeczeństwa szczególnie w zakresie profilaktyki chorób cywilizacyjnych takich jak choroby układu krążenia i choroby nowotworowe.

Przesiewowe badania profilaktyczne są bezpłatne, bezpieczne, nie wymagają skierowania.  Zamierzony rezultat zostanie osiągnięty, gdy będzie korzystało z nich ponad 75 % - 80 % populacji. Mazowiecki OW NFZ przedstawia poniżej krótką informację dotyczącą świadczeń wykonywanych w ramach programów finansowanych przez Fundusz.

1.Program profilaktyki raka szyjki macicy — etap podstawowy Program skierowany jest do kobiet w wieku od 25 do 59 lat (przy określaniu wieku pod uwagę brany jest rok urodzenia) ubezpieczonych, które nie uczestniczyły w programie profilaktyki raka szyjki macicy w ciągu ostatnich 36 miesięcy, lub otrzymały pisemne wskazanie do następnego badania za 12 miesięcy. Badanie polega na pobraniu materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego i jest realizowane w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w zakresie położnictwa i ginekologii oraz w ramach świadczeń położnej POZ. W przypadku zaistnienia wskazań do wykonania pogłębianej diagnostyki pacjentka kierowana jest na dalsze badania wykonywane w ramach programu. W roku bieżącym do przebadania pozostaje 9 867 kobiet.

2.Program profilaktyki raka piersi — etap podstawowy Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które: — w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie uczestniczyły w programie oraz u których wcześniej nie zdiagnozowano nowotworu złośliwego piersi, - co 12 miesięcy, u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka) lub mutacje w obrębie genów BRCA I lub BRCA 2. Badania mammograficzne wykonywane są zarówno w pracowniach stacjonarnych jak i mobilnych. W roku bieżącym do przebadania pozostaje 5 178 kobiet.

3.Program profilaktyki chorób odtytoniowych, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) Program adresowany jest dla osób powyżej 18 roku życia palących tytoń. Poradnictwo antytytoniowe z diagnostyką i profilaktyką POChP (z wykonaniem spirometrii) adresowane dla kobiet i mężczyzn pomiędzy 40-65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POCHP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie stwierdzono wcześniej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc potwierdzonej badaniem spirometrycznym. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1743, z późn. zm.) realizacja etapu podstawowego programu dedykowana jest lekarzom POZ. Z obszaru Państwa powiatu żaden z podmiotów POZ, nie wyraził dotychczas akcesu przystąpienia do realizacji świadczeń w programie.

4. Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK) Program skierowany do osób zadeklarowanych na listę lekarza POZ, będących w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia oraz, które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu. Podkreślamy, że świadczenia w programie dostępne są w każdym podmiocie, który zawarł z Funduszem umowę na realizację świadczeń lekarza POZ. Objęcie populacji programem profilaktyki chorób układu krążenia na dzień 1 listopada 2017 r. W roku bieżącym do przebadania pozostaje 2 410 osób.

5. Świadczenia w ramach profilaktyki gruźlicy Program profilaktyki gruźlicy adresowany jest do osób dorosłych w szczególności wywodzących się z „trudnych środowisk", które wcześniej w wywiadzie nie miały rozpoznanej gruźlicy. Należy zaznaczyć, że świadczenia realizowane są przez pielęgniarki POZ u osób zadeklarowanych na ich listy, we wszystkich podmiotach, które zawarły umowę z Funduszem.

Szczegółowe informacje dotyczące dostępności do świadczeń w poszczególnych programach, warunków kwalifikacji pacjentów oraz zakresu wykonywanych świadczeń dostępne są na stronie internetowej Oddziału: www.nfz-warszawa.pl w zakładce programy profilaktyczne.


Szanowny Pacjencie, w trosce o prawidłowy przebieg udziału w poniższych programach profilaktycznych, Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ zaleca wcześniejsze ustalenie terminu wizyty.


Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry