„Serce niepodległej Polski”
Tak nazwał Ostrołękę minister Jan Józef Kasprzyk podczas wczorajszej wizyty w naszym mieście. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych spotkał się z weteranami walk o niepodległość i odznaczył medalami „Pro Patria” osoby oddane idei niepodległościowej.
Wizyta ministra była okazją do spotkania ze środowiskiem kombatanckim Kurpi, Podlasia i Warmii – bowiem z tych terenów przyjechali do Ostrołęki weterani, w większości Żołnierze Wyklęci, represjonowani przez komunistyczne władze po II wojnie światowej. Witając kombatantów i gości z ministerstwa prezydent Kotowski powiedział - Do udziału w dzisiejszych uroczystościach zaprosiliśmy nasze największe skarby, naszych bohaterów, z których do dziś możemy czerpać i od których możemy się wiele nauczyć. Bohaterowie ci są największym bogactwem ziemi ostrołęckiej –
Wśród odznaczonych medalami „Pro Patria” znaleźli się reprezentanci trzech pokoleń, co podkreślił minister Kasprzyk w swoim wystąpieniu.
- To, że dziś na tej sali spotykają się trzy pokolenia Polaków, świadczy o tym, że historia się nie skończyła, że historia trwa, że tradycja niepodległościowa to nie jest rzecz zamknięta, ale żywa. Od pokolenia weteranów walk niepodległościowych zgromadzonych tu, na sali, także tych, których miałem zaszczyt i honor odznaczyć medalem Pro Patria, sztandar niepodległości przejęło następne pokolenie. To pokolenie, które zaangażowane było w działalność opozycji niepodległościowej, która przyniosła Polsce wolność. Od tego pokolenia tradycje niepodległościowe przejmują ludzie młodzi. Cieszę się, że na tej sali są koleżanki i koledzy ze szkół o profilach wojskowych. To właśnie wy jesteście spadkobiercami tych, siedzących w pierwszych rzędach Żołnierzy Niezłomnych Wyklętych – mówił p.o. ministra Jan Józef Kasprzyk.
Odznaczeni medalami „Pro Patria” : Lucjan Deniziak, Joanna Kamińska, Sebastian Kamiński, Jacek Karczewski, ks. Marek Kondratowicz, Michał Kotowski, Maciej Prażmo, Michał Skowroński, Andrzej Wojciechowski, Tadeusz Zakrzewski, Wacław Załuska, Antoni Zienkiewicz.
Po ceremonii wręczenia medali uczestnicy spotkania obejrzeli film dokumentalny „Jeszcze nie zostałem odnaleziony”, poświęcony ostrołęckim Żołnierzom Wyklętym i idei budowy ich Muzeum. Ostatnim punktem wizyty szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych było wspólne z weteranami złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego i zwiedzanie przyszłej siedziby Muzeum Żołnierzy Wyklętych.