Aktualności

Ruszyła kampania "Mam dla kogo żyć! Stop. Po alkoholu nie wchodzę do wody"

Ruszyła kampania

"Mam dla kogo żyć! Stop. Po alkoholu nie wchodzę do wody" - pod takim hasłem w czwartek 25 lipca wystartowała kampania profilaktyczna zainicjowana przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce.

Celem akcji jest podniesienie świadomości społeczeństwa i wyeliminowanie ryzyka utonięć po spożyciu alkoholu. Niestety, jak pokazują statystyki, jest to najczęstsza przyczyna utonięć. Kampania ma także na celu ukazanie wartości i kruchości życia.

- Policyjne statystyki dotyczące utonięć są zatrważające. Tylko w samym czerwcu, według wstępnych danych, woda pochłonęła 113 ofiar. Nie było nawet jednego dnia bez utonięcia. Były natomiast dni, gdzie w wodzie ginęło nawet 10 osób. W okresie 1-30 lipca odnotowano 71 takich tragicznych wydarzeń. Podsumowując, przez prawie dwa miesiące (bez jednego dnia za który nie ma jeszcze podanych statystyk) w zbiornikach wodnych straciło życie ponad 180 osób – podkreśla Mariusz Łuba, przewodniczący MKRPA w Ostrołęce i inicjator akcji.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje na swoim Twitterze, że „najczęstsze przyczyny utonięć to przede wszystkim pływanie po spożyciu alkoholu, a także brawura”.

Do pozostałych okoliczności tragicznych wypadków nad wodą należą m.in. kąpiel w miejscu niestrzeżonym lub też zabronionym, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, w czasie łowienia ryb, przecenianie umiejętności pływania.

-  Pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą, jednak ten wypoczynek powinien być bezpieczny. Bardzo często zapominamy, że woda to żywioł, który jest śmiertelnie niebezpieczny. Szczególnie po spożyciu alkoholu. Pomyślmy o naszych bliskich, rodzinie. Co się stanie, kiedy przez nasze nieodpowiedzialne zachowanie osierocimy osoby, które nas kochają? Jak będzie wyglądało ich życie bez nas? Jaki dramat zgotujemy naszym najbliższym? Jak my moglibyśmy funkcjonować, gdyby utonęła bliska naszemu sercu osoba? Pomyślmy też przez chwilę, jak tragiczna musi być śmierć przez utonięcie. Akcja poszukiwawcza ciała, identyfikacja zwłok przez rodzinę… Wiem, że to brutalne. Jednak moim zdaniem bardziej brutalna jest rzeczywistość osób, które znajdą się w takich sytuacjach - mówi Mariusz Łuba.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, aby zapewnić bezpieczeństwo nad wodą należy:

- nie wchodzić do wody po alkoholu i używkach,

- pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych,

- nie skakać do wody w nieznanych miejscach,

- nie wbiegać do wody rozgrzanym,

- nie wypływać na materacu daleko od brzegu,

- nie pływać bezpośrednio po posiłku,

- przed wejściem na kajak lub rower wodny założyć kapok,

- stosować się do poleceń ratownika.

Bilbordy promujące akcję pojawiły się przy rondach: NSZZ "Solidarność" przy ulicy Hallera, Edwarda Kupiszewskiego przy ulicy 11 Listopada oraz Księcia Janusza I przy ulicy Generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

Kampania została zainicjowana przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce ul. Tadeusza Kościuszki 45, pokój nr 210 (II piętro). Telefon: (29) 765 42 49.

STATYSTYKI POLICYJNE

2018 rok - 545 utonięć. Najczęstsze przyczyny: alkohol - 126, kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym - 80, kąpiel w miejscu zabronionym - 64, nieostrożność podczas przebywania nad wodą - 44, nieostrożność w czasie łowienia ryb - 29.

2017 rok - 457 utonięć. Najczęstsze przyczyny: alkohol - 97, kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym - 55, nieostrożność podczas przebywania nad wodą - 34, kąpiel w miejscu zabronionym - 28, nieostrożność w czasie łowienia ryb - 36.

2016 rok - 504 utonięcia. Najczęstsze przyczyny: alkohol - 111, kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym - 68, nieostrożność podczas przebywania nad wodą - 38, kąpiel w miejscu zabronionym - 32, nieostrożność w czasie łowienia ryb - 27.

2015 rok - 573 utonięcia. Najczęstsze przyczyny: alkohol - 136, kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym - 100, kąpiel w miejscu zabronionym - 54, nieostrożność podczas przebywania nad wodą - 44, nieostrożność w czasie łowienia ryb - 41.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry