Prywatyzacja OPEC-u na dobrej drodze
Prezydent Miasta Ostrołęki ogłoszeniem prasowym w dniu 20 maja 2008 r. rozpoczął proces prywatyzacji OPEC Sp. z o.o. w trybie rokowań na podstawie publicznego zaproszenia. Poza takimi kryteriami jak : cena za udziały i zobowiązania inwestycyjne bardzo istotnym kryterium była ochrona interesów pracowników Spółki czyli tzw. pakiet socjalny.
Poprzez przyjęcie zasady bezpośredniego negocjowania pakietu socjalnego z inwestorem przez przedstawicieli pracowników i związków zawodowych, prezydent Miasta zapewnił znaczący udział osób reprezentujących załogę OPEC w procesie prywatyzacji i możliwość najlepszego zabezpieczenia swoich interesów.
W ubiegłym tygodniu zakończyły się negocjacje z inwestorem i został zaparafowany projekt umowy sprzedaży udziałów. Umowa zostanie podpisana po uzyskaniu przez inwestora odpowiedniej decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyrażającej zgodę na koncentrację kapitału. Wynegocjowana cena sprzedaży OPEC znacząco przekracza cenę oferowaną przez inwestora w złożonej ofercie wiążącej. Na dużą kwotę są również zagwarantowane inwestycje w rozwój przedsiębiorstwa na najbliższe lata. W wynegocjowanym wcześniej pakiecie socjalnym zapewniono gwarancje zatrudnienia, premię prywatyzacyjną oraz odkupienie na dobrych warunkach udziałów objętych nieodpłatnie przez pracowników. Istotne znaczenie ma fakt, że właścicielem podmiotów nabywających OPEC jest Skarb Państwa.
Troskę prezydenta Ostrołęki budzą jednakże ograniczenia ustawowe co do liczby udziałów , które mogą być objęte przez pracowników OPEC Sp. z o.o. Wynikają one jednak z obowiązującego powszechnie prawa, na które negocjujący nie mają wpływu. Jednakże ogólna ocena wynegocjowanego kontraktu pozwala na optymistyczną wizję przyszłości zarówno pod względem wpływu środków ze sprzedaży do miejskiej kasy, jak i długoletniej gwarancji zatrudnienia załogi i rozwoju firmy po zmianie właściciela.