Prezydencki dzień w Ostrołęce
Piątek upłynął pod znakiem wizyty Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. Podczas pobytu związanego z obchodami 90. Rocznicy odzyskania niepodległości Prezydent między innymi spotkał się z ostrołęcką młodzieżą i odsłonił pomnik ofiar komunizmu.
Plan pobytu Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce był bardzo napięty. W ciągu czterech godzin Prezydent zdążył wygłosić dla młodzieży wykład poświęcony tożsamości narodowej i odzyskaniu niepodległości. Odpowiedział też na pytania dotyczące roli prezydenta w kształtowaniu polityki zagranicznej i sytuacji Polski wobec światowego kryzysu gospodarczego. Następnie wziął udział we mszy poświęconej poległym i pomordowanym żołnierzom podziemia antykomunistycznego, celebrowanej w kościele farnym przez J.E. ks Biskupa Stanisława Stefanka. Po krótkiej konferencji prasowej dla mediów ogólnopolskich i lokalnych, która odbyła się w siedzibie Urzędu Miasta, Lech Kaczyński wraz z rodzinami pomordowanych partyzantów, kombatantami, mieszkańcami i władzami Ostrołęki uczestniczył w podniosłej uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego ofiarom stalinowskich represji. Prezydent osobiście odznaczył rodziny poległych dowódców partyzanckich , żyjących weteranów i osoby zasłużone dla umacniania patriotyzmu.
Fragmnent wystąpienia Prezydenta Ostrołęki - Janusza Kotowskiego
"Jeśli ktoś oddał życie za przyjaciół swoich, za Ciebie i za mnie, za Ojczyznę – a przez lata nazywano go bandytą i zdrajcą – to co ja mogę mu dać?
Jeśli ktoś umierał zatłuczony kolbami, bo nie chciał, nie umiał się poddać – choć nie miał żadnych szans – to co ja mogę mu dać?
Jeśli ktoś strzelał sobie w głowę, nie ze strachu przed wrogiem, lecz z obawy, że ból straszliwy wyciśnie z jego ust jedno słowo o przyjaciołach z lasu – to co ja mogę mu dziś dać?!
Jeśli ktoś w ubeckiej katowni przeżywał tortury tak straszne, że wobec nich, jak stwierdził rotmistrz Pilecki „Oświęcim to była igraszka” – to co ja mu dziś mogę dać ?!
Jeśli komuś, kto mężnie przeżył wojnę, a już po klęsce faszyzmu komunistyczni oprawcy połamali kości, odbili nerki, zniszczyli wnętrzności, a potem zakopali w nieświęconej ziemi, w rowie czy gdzieś za cmentarnym ustępem – to co ja dziś mogę mu dać ?
Jeśli ktoś złożył w ofierze piękne ( ludzkie pragnienie) przebywania z ukochaną kobietą, czuwania gdy zasypiają dzieci, budowania domu, modlitwy i czuwania, gdy śmierć zabiera matkę czy ojca – a wybrał las na mieszkanie, tułaczkę i tęsknotę za najbliższymi – bo tego wymagała walka o wolne życie następnych pokoleń – to co ja dziś mogę mu dać ?
Jeśli rodziny żołnierzy – bohaterów prześladowano przez lata jako krewnych i bliskich bandytów – a one nie mogły nawet zapalić świeczki na grobie ojca czy brata – to co ja dziś mogę im dać ?
Jeśli na śmierć skazano nawet pamięć o żołnierzach wyklętych, jeśli podręcznikowe kłamstwa nazywały bandytami tych, którym zamarzyła się wolna Polska, jeśli nawet dzieci czy wnuki nie miały prawa z dumą mówić o ojcach – to co ja dziś mogę im wszystkim dać ??!!!
Daliśmy im dzisiaj to, co mamy w sercach najpiękniejszego, Mszę świętą pod przewodnictwem księdza Biskupa Stanisława Stefanka, o wieczny pokój dla tych, co ginęli nie widząc wolnej Polski . W obecności Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, Pana Lecha Kaczyńskiego odsłoniliśmy pomnik, który będzie świadectwem męstwa i symboliczną mogiłą naszych bohaterów.
Wreszcie dajemy składaną w sercach obietnicę, że w to miejsce przyprowadzimy dzieci
i wnuki, by poznawały prawdę o Polsce i tych, którzy pokochali ją bardziej niż życie. "
Lista odznaczonych:
za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej
KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie
Witold BORUCKI
Hieronim ROGIŃSKI
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie
Antoni CHOJECKI
Bronisław CHRZANOWSKI
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Pani Anna GODLEWSKA
Pani Anna PIASECKA
za
wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w
Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy
zawodowej i społecznej
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Robert MAMĄTOW
za wybitne zasługi w kształtowaniu patriotycznej postawy młodzieży
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Pani Krystyna GAŁKA
za zasługi w działalności na rzecz popularyzowania historii Państwa Polskiego
odznaczeni zostali, członkowie grup rekonstrukcji historycznej
SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Jacek KOPCZYŃSKI
Leszek KUSIAK
Roman KUSZ
Jacek POPIŃSKI
BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
Jacek DZIEDZIELA
Maciej MECHLIŃSKI
Leszek NAWROCKI
Tomasz OMILIANOWSKI
Sławomir TOMANEK
Dariusz WŁODARCZYK
Artur WYSZYŃSKI
Waldemar ZUBEK