Mieszkam w Ostrołęce

Aktualności

PFRON wspiera firmy zatrudniające osoby z niepełnosprawnością

KRYTERIA PRZYZNAWANIA PRACODAWCY ZWROTU KOSZTÓW WYPOSAŻENIA STANOWISKA PRACY OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Przyznawanie środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej odbywa się na podstawie:

- art. 26 e ustawy z dnia 27sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, póz. 776, z późn. zm.),

- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 października 2007r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,

- rozporządzenie Komisji (WE) ?1998/2006 z dnia 15.12.2006r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006r. str. 5),

- rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1860/ 2004 z dnia 06.10.2004r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rolnego (Dz. Urz. UE L 325 z 28.10.2004r. str.4),

- rozporządzenia Komisji (WE) Nr 875 / 2007 z dnia 24.07.2007r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rybołówstwa (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007r. str. 6).

1. Środki PFRON na zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy może otrzymać pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotną albo poszukującą pracy, nie pozostającą w zatrudnieniu.

2. Warunkiem udzielenia pomocy jest:

- zawarcie umowy pomiędzy pracodawcą a prezydentem określającej warunki i wysokość zwrotu kosztów,

- poniesienie kosztów przystosowania stanowiska pracy,

- uzyskanie wydanej na wniosek Prezydenta pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z niepełnosprawności osoby zatrudnionej na stanowisku pracy,

- przedstawienie bilansu lub rocznego rozliczenia podatkowego za ostatnie lata i rok bieżący. W przypadku pracodawcy działającego przez okres krótszy niż dwa lata należy przedstawić dokumenty za okres co najmniej 12 miesięcy,

- zatrudnienie przez okres co najmniej 36 miesięcy osoby niepełnosprawnej.

Jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej będzie krótszy niż 36 miesięcy, pracodawca

jest zobowiązany zwrócić funduszowi środki w wysokości równej 1/36 ogólnej kwoty zwrotu

za każdy miesiąc brakujący do upływu okresu 36 miesięcy, jednak w wysokości nie mniejszej

niż 1/6 tej kwoty. Pracodawca dokonuje ich zwrotu w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania

stosunków pracy z osobą niepełnosprawną

Pracodawca nie zwraca środków, jeżeli zatrudni w okresie 3 miesięcy (od dnia rozwiązania

stosunku pracy z osobą niepełnosprawna), inną osobę niepełnosprawną, zarejestrowaną w

powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotną lub poszukującą pracy i nie pozostającą w

zatrudnieniu, przy czym wynikająca z tego powodu przerwa nie jest wliczana do wymaganego

(36-miesięcznego) okresu zatrudnienia.

Zwrotowi nie podlegaj ą koszty poniesione przed dniem zawarcia umowy.

3. Wniosek o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, pracodawca składa do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce, jeśli zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w PUP z terenu miasta Ostrołęki.

4. Środki PFRON dotyczące zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy obejmują:

- udokumentowane fakturą, rachunkiem, koszty zakupu, wyposażenia stanowiska pracy,

na którym będzie wykonywać pracę osoba niepełnosprawna.

Na sprzęt używany objęty refundacją należy przedstawić ocenę rzeczoznawcy wraz z dokonaną przez niego wyceną. Koszty wyceny i oceny rzeczoznawcy ponosi pracodawca.

5. Refundacja kosztów poniesionych na wyposażenie stanowiska pracy wynosi do 65% wartości stanowiska pracy nie więcej niż do 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia*.

6. Przyjętą formą zabezpieczenia zwrotu przyznanych środków jest poręczenie dwóch osób fizycznych osiągających stały dochód, gwarancja bankowa, blokada rachunku bankowego. Poręczycielem nie może być współmałżonek pracodawcy ubiegającego się o przyznanie środków.

Współmałżonek pracodawcy oraz współmałżonkowie poręczycieli wyrażają, w obecności pracownika urzędu, pisemną zgodę na zaciągnięcie zobowiązań wynikających z umowy o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.

7. Rozpatrując wniosek, bierze się pod uwagę:

- potrzeby lokalnego rynku pracy,

- liczbę osób niepełnosprawnych, o określonych kwalifikacjach, zarejestrowanych w PUP,

- koszty wyposażenia tworzonego stanowiska pracy,

- wkład pracodawcy w wyposażenie tworzonego stanowiska pracy,

- wysokość posiadanych środków PFRON na ten cel w danym roku.

8. Do wniosku należy również dołączyć:

zaświadczenie o pomocy de minimis otrzymane w roku bieżącym i poprzedzających go

dwa lata podatkowe oraz informacje o innej pomocy spełniającej warunki określone:

- w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15.12.2006r. w sprawie stosowania art.87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006r. str. 5), albo rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1860/2004 z dnia 06.10.2004r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rolnego (Dz. Urz. UE L 325 z 28.10.2004r.str.4), albo rozporządzenia Komisji (WE) Nr 875/2007 z dnia 24.07.2007r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis dla sektora rybołówstwa (Dz. Urz. UE L 193 z 25.07.2007r. str. 6) gdzie środki są udzielane zgodnie z przepisami tych rozporządzeń, z wyłączenie środków przyznawanych na podjęcie działalności gospodarczej w zakresie krajowego transportu osób taksówkami.

9. Pracodawca, któremu przyznano środki na zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej zobowiązany jest do:

- wykorzystania przyznanych środków zgodnie z przeznaczeniem,

- poniesienia kosztów oraz zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, w okresie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy,

- rozliczenia otrzymanej refundacji w terminie określonym w umowie,

- zwrotu otrzymanej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia jej otrzymania, jeżeli zostaną naruszone warunki zawartej umowy - w terminie 3- miesięcy.

- przedstawienia orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osoby niepełnosprawnej i kopię umowy o prace zawartej z osobą niepełnosprawną.

10. Sam fakt złożenia wniosku nie gwarantuje otrzymania środków.

11. O sposobie rozpatrzenia wniosku pracodawca informowany jest w formie pisemnej, w terminie 30 dni

od dnia otrzymania kompletnego wniosku, jednak nie wcześniej niż po uchwaleniu podziału środków PFRON przez Radę Powiatu.

* przeciętne wynagrodzenie - oznacza to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „ Monitor Polski", na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z funduszów ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2004 r. Nr 39, póz. 353, z późń. zm.).

Pracodawca -jest to jednostka organizacyjna, choćby nie posiadająca osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia pracowników.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry