PEGAZ 2003
Do 16 maja 2008 roku można składać wnioski w ramach programu „PEGAZ 2003” w module pomocy w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych poprzez likwidację barier transportowych i w komunikowaniu się.
Cel programu
Podstawowym celem programu jest realizacja prawa osób niepełnosprawnych do swobodnego porozumiewania się oraz poruszania i przemieszczania się poprzez likwidację barier w komunikowaniu się i transportowych uniemożliwiających lub utrudniających im funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym – a tym samym umożliwienie dostępu do dóbr i usług oraz wszechstronnej rehabilitacji.
W wyniku realizacji programu ułatwione zostanie kolejnej grupie osób niepełnosprawnych nabycie własnego sprzętu komputerowego oraz środka transportu, jakim jest wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Realizacja programu przyczyni się również do ograniczenia skutków niepełnosprawności i aktywizacji osób niepełnosprawnych a w konsekwencji zmniejszenia liczby osób, które z powodu barier w komunikowaniu się oraz transportowych mają trudności z pozyskaniem pracy i osiągnięciem życiowej samodzielności.
I. Adresaci programu
1. skreślony.
2. Adresatami programu w obszarze B są:
1. pełnoletnie osoby w wieku aktywności zawodowej, niepełnosprawne z powodu braku lub znacznego niedowładu obu kończyn górnych posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
2. niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku do lat 18 z brakiem lub znacznym niedowładem obu kończyn górnych, posiadające aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności albo aktualne orzeczenie o niepełnosprawności,
3. osoby niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne), które są:
• a) uczniami szkół ponadgimnazjalnych,
• b) słuchaczami kolegiów,
• c) studentami studiów pierwszego stopnia lub studentami studiów drugiego stopnia albo studentami jednolitych studiów magisterskich – prowadzonych przez szkoły wyższe,
• d) posiadaczami dyplomu ukończenia studiów wyższych kształcącymi się na studiach podyplomowych prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
• e) uczestnikami studiów doktoranckich prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
• f) studentami uczelni zagranicznych,
• g) studentami odbywającymi staż zawodowy za granicą w ramach programów Unii Europejskiej,pobierającymi naukę w systemie stacjonarnym lub naukę w systemie niestacjonarnym,
4. niepełnosprawne dzieci i młodzież z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, z ubytkiem słuchu na poziomie od 90 decybeli, realizujący obowiązek szkolny lub obowiązek przygotowania przedszkolnego.
3. Adresatami programu w obszarze C i D są:
1. pełnoletnie osoby niepełnosprawne, u których dysfunkcja jednej lub obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, posiadające ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
2. niepełnosprawne dzieci i młodzież w wieku do lat 18, u których dysfunkcja jednej lub obu kończyn dolnych z jednoczesną dysfunkcją jednej lub obu kończyn górnych, uniemożliwia poruszanie się na wózku inwalidzkim o napędzie ręcznym, jeśli posiadają aktualne orzeczenie o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności albo aktualne orzeczenie o niepełnosprawności.
II. Warunki uczestnictwa w programie
1. Warunkiem uczestnictwa w programie jest przedłożenie zaświadczenia wydanego przez lekarza prowadzącego, zawierającego szczegółowy opis rodzaju schorzenia będącego przyczyną orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności. Zaświadczenie to stanowi podstawę do stwierdzenia czy rodzaj niepełnosprawności zgodny jest z warunkami zawartymi w rozdziale I ust. 2 pkt 1, pkt 2 i pkt 4 oraz w ust. 3.
2. Pierwszeństwo w otrzymaniu dofinansowania ustalane jest przede wszystkim na podstawie oceny zawartego we wniosku uzasadnienia, którym jest projekt działań mających na celu aktywizację społeczną lub/i zawodową, która zostanie zrealizowana dzięki pomocy udzielonej w ramach programu. Wśród wniosków osób niepełnosprawnych, o których mowa w rozdziale I ust. 2 pkt 3 i pkt 4, pierwszeństwo w otrzymaniu dofinansowania mają mieszkańcy wsi.
3. Pierwszeństwo w otrzymaniu dofinansowania, w grupie wnioskodawców, którzy uzyskali równorzędną ocenę, o której mowa w ust. 2, mają wnioskodawcy, którzy nie otrzymali pomocy finansowej ze środków PFRON na zakup przedmiotów określonych w programie.
4. W programie nie mogą uczestniczyć wnioskodawcy:
1. którzy w przeszłości, korzystając ze środków PFRON, nie dotrzymali warunków zawartych umów,
2. którzy posiadają wymagalne zobowiązania wobec PFRON,
3. ubiegający się o dofinansowanie w obszarze B, których dochód brutto na jednego członka rodziny we wspólnym gospodarstwie domowym przekracza trzykrotność najniższego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku osób prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe, których dochód brutto przekracza iloczyn trzykrotności najniższego wynagrodzenia za pracę i współczynnika zwiększającego wysokość dofinansowania, określonego w procedurze realizacji programu,
4. skreślony,
5. ubiegający się o dofinansowanie w obszarze B, których niepełnosprawni podopieczni przebywają w ośrodkach szkolno – wychowawczych i innych tego typu placówkach, z wyjątkiem podopiecznych kończących naukę w tych placówkach.
5. W ramach obszaru C programu dofinansowanie można uzyskać nie wcześniej niż po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym udzielono ze środków PFRON pomocy na ten sam cel.
5a. W ramach obszaru B programu dofinansowanie można uzyskać nie wcześniej niż po upływie 3 lat, licząc od końca roku, w którym udzielono ze środków PFRON pomocy na ten sam cel.
6. O dofinansowanie w ramach programu przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 5 i 5a. mogą ubiegać się wnioskodawcy:
1. w obszarze C - którzy wskutek zmian w stanie fizycznym lub pogorszenia stanu zdrowia, potwierdzonego stosownym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza specjalistę, nie mogą korzystać z posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,
2. w obszarach B i C – którzy wskutek zdarzeń losowych, potwierdzonych przez właściwe jednostki, utracili przedmiot dofinansowania albo uległ on zniszczeniu,
3. w obszarze B – którzy muszą, wskutek postępu technologicznego rozbudować lub zmodernizować sprzęt komputerowy zakupiony ze środków PFRON, w celu zapewnienia jego prawidłowego działania, o ile w związku z okolicznościami, o których mowa w pkt 1 - 3, nie ubiegają się i nie uzyskali ze środków PFRON pomocy na ten sam cel w ramach innych zadań dofinansowanych ze środków PFRON.
7. skreślony.
8. skreślony.
9. O dofinansowanie w ramach obszaru C programu nie mogą ubiegać się wnioskodawcy, którym w danym roku lub w okresie 2 lat poprzedzających rok złożenia wniosku o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, udzielono pomocy ze środków PFRON w ramach obszaru D programu.
III. Zakres pomocy
1. W ramach programu udzielane będzie dofinansowanie na:
1. skreślony,
2. zakup sprzętu komputerowego (obszar B),
3. zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym wraz z dodatkowym wyposażeniem umożliwiającym jego właściwą eksploatację, wynikającą z rodzaju i zakresu niepełnosprawności adresata programu (obszar C),
4. utrzymanie sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, tj. zakup części zamiennych, akumulatorów, dodatkowego wyposażenia i/lub pokrycie kosztów jego niezbędnych napraw, remontów, przeglądów technicznych, konserwacji i renowacji (obszar D).
1.2. Maksymalna kwota udzielonego dofinansowania zależna jest, z zastrzeżeniem ust. 2a, od wysokości dochodów brutto przypadających na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wnioskodawcy i jest wyznaczana dla każdego wnioskodawcy zgodnie z algorytmem zawartym w procedurze realizacji programu, przy czym wielokrotność najniższego wynagrodzenia za pracę wyznaczająca maksymalne dofinansowanie jakie można przyznać w ramach programu wynosi:
1. skreślony,
2. dla sprzętu komputerowego, dla osób niepełnosprawnych, o których mowa w rozdziale I ust. 2 pkt 1 i pkt 2 – 20,
3. dla wózków inwalidzkich o napędzie elektrycznym – 24, z zastrzeżeniem postanowień ust. 2b.,
4. dla sprzętu komputerowego, dla osób niepełnosprawnych, o których mowa w rozdziale I ust. 2 pkt 3 – 5,
5. dla sprzętu komputerowego, dla osób niepełnosprawnych, o których mowa w rozdziale I ust. 2 pkt 4 – 3.
2. a. Maksymalna kwota dofinansowania w ramach obszaru D programu wynosi 3.500 zł., z zastrzeżeniem postanowień ust. 2b, do wykorzystania w okresie 5-ciu lat, zwanym dalej „okresem obowiązywania limitu”, liczonym od dnia zawarcia pierwszej umowy dofinansowania w ramach obszaru D. W okresie obowiązywania limitu wnioskodawca może ubiegać się o dofinansowanie wielokrotnie, aż do wyczerpania maksymalnej kwoty dofinansowania.
2b. Wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowanie w ramach obszaru C i D, których dochód brutto przypadający na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym wnioskodawcy jest równy lub wyższy niż iloczyn czterokrotności najniższego wynagrodzenia i współczynnika zwiększającego wysokość dofinansowania, określonego w procedurze realizacji programu, mogą uzyskać dofinansowanie w kwocie równej 25% maksymalnej kwoty dofinansowania, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 2a.
3. Do uzyskania dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego niezbędny jest udział własny w kwocie nie mniejszej niż 10% ceny zakupu tego sprzętu.
4. Do uzyskania dofinansowania na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym niezbędny jest udział własny w kwocie nie mniejszej niż 1% jego ceny zakupu.
5. Dofinansowanie kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 nie wymaga wniesienia przez wnioskodawcę udziału własnego.
6. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje zawarciem umowy. Umowa dofinansowania określa obowiązki oraz uprawnienia stron i stanowi zobowiązanie do ich przestrzegania.
7. skreślony.
Informacji o programie udziela:
Urząd Miasta Ostrołęki - Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych, tel. (029)764-68-11 wew. 264,
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce - Sekcja d/s Osób Niepełnosprawnych, ul. Hallera 12, tel. (029)760-39-59.
Informacje szczegółowe można też uzyskać na stronie internetowej PFRON www.pfron.org.pl lub pod numerem telefonu infolinii 0 800 533 335.