Aktualności

Ostrołęka dla Niepodległej

Ostrołęka dla Niepodległej

Prezydent Janusz Kotowski zainicjował dziś ostrołęckie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas konferencji, na którą zaproszono lokalnych dziennikarzy zaprezentowano kalendarz wydarzeń i uroczystości, jakie będą przez cały rok towarzyszyły urodzinom Rzeczypospolitej oraz znak graficzny miejskich obchodów rocznicy będący dziełem Zenona Kowalczyka.

Do symboliki 1 marca – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nawiązał prezydent Janusz Kotowski, podkreślając zarówno rolę Niezłomnych w walce o Niepodległą Polskę w aspekcie historycznym, jak i kulminacyjny punkt obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości, którym będzie otwarcie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
– Nieprzypadkowo spotykamy się właśnie dziś, by powiedzieć, że choć są to ludzie, którzy walczyli w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, to ich dowódcy rozpoczynali walkę o Polskę często w latach pierwszej wojny światowej lub wojny z bolszewikami. Więc ich walka o Niepodległą Polskę sięgała właśnie rocznicy, którą świętujemy. Potem budowali przez dwadzieścia krótkich lat naszą Ojczyznę by znowu stanąć do walki z dwoma wrogami. A po zakończeniu wojny, po wydaniu nas w ręce sowieckie stają znowu w do walki o Niepodległą. Wydaję się że to oni są największym symbolem tego pragnienia Niepodległości, nie umniejszając znaczenia innych pokoleń. Stąd też w Ostrołęce szczególnie chcemy ich uhonorować, pamiętając, że w naszym regionie ogromne wsparcie i poświęcenie dla nich niosła ludność cywilna. I to właśnie stoi u podstaw decyzji o powstaniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które tę walkę o Niepodległość ukaże – powiedział Janusz Kotowski.
Samorząd chce także uhonorować mieszkańców, którzy przez ostatnie ćwierćwiecze, ale i wcześniej budowali swoim działaniem, swoją postawą i pracą naszą małą Ojczyznę. Nauczycieli, trenerów, społeczników. Stąd też prośba do organizacji, klubów i stowarzyszeń o przedstawienie kandydatur tych osób, by można było wystąpić do władz państwowych o przyznanie medali i odznaczeń. Świętowanie Niepodległości nie może być zdaniem prezydenta jedynie poważne i górnolotne, stąd też miasto jest otwarte na propozycje organizacji, stowarzyszeń i klubów sportowych. Zapraszamy do szerokich konsultacji i włączenia się do miejskiego kalendarza Roku Niepodległości. - Chcemy też, by było to świętowanie radosne – dodał prezydent Ostrołęki – stąd też w kalendarzu wiele imprez sportowych, koncertów i wydarzeń przeznaczonych dla całych rodzin -.
-To świetna okazja do edukacji, do pokazania dróg do Niepodległości, przypomnienia sylwetek jej twórców, takich jak Józef Piłsudski i jego Legioniści – dodał przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski – musimy przez cały rok odczuwać tę wyjątkową więź z Biało-Czerwoną, bo druga taka okazja raczej się w naszym życiu nie zdarzy.
Do zgłaszania propozycji wzbogacających miejski kalendarz stulecia odzyskania Niepodległości zachęcał za pośrednictwem mediów wiceprezydent Grzegorz Płocha. – Nadal czekamy na propozycje różnych środowisk, które chcą wspólnie z samorządem świętować tę rocznicę, kalendarz będzie na bieżąco uzupełniany -.

Tu zamieszczamy kalendarz miejskich wydarzeń, z których wiele wpisuje się w obchody stulecia Niepodległości. Zapraszamy do uważnej lektury i składania kolejnych propozycji.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry