Mieszkam w Ostrołęce

Aktualności

Ogrzewaj budynek w zgodzie z uchwałą antysmogową

Ogrzewaj budynek w zgodzie z uchwałą antysmogową

Prezydent Miasta Ostrołęki informuje, że obowiązująca od 11 listopada 2017 roku na terenie województwa mazowieckiego uchwała antysmogowa wprowadziła zmiany przepisów dotyczące ogrzewania budynków. Wprowadzone ograniczenia i zakazy dotyczą wszystkich użytkowników urządzeń grzewczych o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych. Domowe źródła ciepła, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób stanowią jedno z głównych źródeł emisji pyłów i gazów. Zwłaszcza, gdy zamiast węgla dobrej jakości lub suchego drewna spalane się w nich odpady (tj. plastik, folia czy sklejka meblowa).

Zgodnie z postanowieniami uchwały w piecach, kotłach i kominkach lub w innych miejscowych ogrzewaczach powietrza od 1 lipca 2018 roku nie wolno spalać:

- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;

- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem;

- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm;

- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna;

Wprowadzone ograniczenia i zakazy dotyczą także stosowania urządzeń grzewczych.

Można montować tylko kotły spełniające normy emisyjne, zgodnie z wymogami ekoprojektu (wynikającymi z treści rozporządzenia Komisji UE).

Od 1 stycznia 2023 r. nie wolno będzie używać kotłów na węgiel lub drewno niespełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012.

Od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Użytkownicy kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 mogą z nich korzystać do końca ich żywotności.

Natomiast posiadacze kominków (lub innych miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń) będą musieli wymienić je do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu do wartości określonych
w ekoprojekcie. Są to normy jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej. Zawierają one minimalne wartości emisji zanieczyszczeń do powietrza dla kotłów oraz ogrzewaczy pomieszczeń. Wszystko po to, aby zmniejszyć zużycie paliwa i zredukować zanieczyszczenia emitowane przez przestarzałe urządzenia.

Podjęte działania mają na celu obniżyć niską emisję czyli emisję pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m, które są ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ na nasz organizm i stan środowiska naturalnego. To, czym palimy w piecu czy jakich urządzeń używamy jest kwestią społecznej odpowiedzialności każdego z nas. Mają one wpływ na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Pamiętajmy o tym dokonując zakupu paliwa lub rozważając zmianę źródła ogrzewania budynku.

Niezastosowanie się do warunków dotyczących stosowania dopuszczonych paliw do ogrzewania domów grozi mandatem w wysokości do 500 złotych, a jeśli wniosek zostanie skierowany do sądu, kara grzywny może wynieść nawet do 5 tysięcy złotych. Działania kontrolne na terenie miasta Ostrołęki prowadzi Straż Miejska Ostrołęki.


Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry