Obchody Święta Narodowego Węgier
Dziś w Ostrołęce odbyły się uroczystości związane ze Świętem Narodowym Węgier, upamiętniającym wybuch rewolucji węgierskiej w 1848 roku.
W związku z obchodami, nasze miasto odwiedzili ambasador Węgier w Polsce, dr Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz dr hab. Gábor Lagzi, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury. Zgromadzone delegacje z gośćmi oraz prezydentem Łukaszem Kulikiem na czele złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym gen. Józefowi Bemowi, którego żołnierskie losy stały się dla narodu polskiego oraz węgierskiego równorzędnym symbolem bohaterskiej walki o wolność.
Po uroczystości dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury gościł w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie zapoznał się z folklorem oraz historią naszego miasta i regionu. Następnie w salach Galerii Ostrołęka zapoznał się z twórczością ostrołęckich artystów, gdzie zaprezentowano współczesne obrazy i fotografie, a także zbiory z czasów dawniejszych.
Coroczne uroczystości upamiętniające wybuch rewolucji węgierskiej z 1848 r. na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta i stanowią cykliczną okazję do pielęgnacji więzów polsko-węgierskich poprzez wspomnienie osoby i dokonań gen. Józefa Bema.
Polski generał, strateg i działacz polityczny w trakcie powstania listopadowego w maju 1831 r. chwalebnie wpisał się w dzieje Ostrołęki. W bitwie toczonej w granicach i okolicy naszego miasta popisał się śmiałą szarżą artyleryjską, zatrzymując rosyjskie natarcie i umożliwiając wycofanie się polskiej armii. Natomiast w latach 1848-1849 wsławił się podczas walk o wolność w węgierskim Erdély, zwanym w Polsce Siedmiogrodem, stając się tym samym bohaterem obu naszych Narodów i symbolem wyznawanych przez nich wartości. Osoba generała jest przez to nie tylko mostem między Węgrami i Polską, ale także łącznikiem naddunajskiego kraju z Ostrołęką.