Obchody rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę
W 68. rocznicę wkroczenia na teren Polski armii sowieckiej w kościele poklasztornym pw. Św. Antoniego w Ostrołęce odbyła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski. Jej uczestnikami byli Sybiracy, przedstawiciele organizacji kombatanckich, lokalnych władz, jednostek oświatowych i instytucji. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznych represji.
Z tym dniem łączą się w polskiej historii wydarzenia, które odcisnęły tragiczne piętno na losach wielu Polaków, jak mord polskich oficerów w Katyniu, wywózki na Sybir, wieloletnie więzienia, przesiedlenia i terror władzy sowieckiej, a następnie kilkudziesięcioletnie uzależnienie od Związku Radzieckiego.
Teren powiatu ostrołęckiego w roku 1939 został podzielony pomiędzy Niemców a Sowietów. Położenie ludności polskiej na terenie przyłączonym do komunistycznej Rosji było tragiczne. Wywózki na Sybir dotknęły dużą część społeczeństwa. Wielu nie wróciło, a ci którzy przeżyli wracali do kraju często po wielu latach tułaczki.
Pamięć o tamtych wydarzeniach kultywowana podczas takich jak dzisiaj uroczystości jest częścią naszego wspólnego obowiązku wobec ofiar komunistycznego terroru, wobec naszej historii i tożsamości.
Zapraszamy do naszej galerii.