Obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Dnia 1 sierpnia 2023 r. Ostrołęka oddała hołd bohaterom, którzy w imię wolności podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem. Uroczystości rozpoczęły się pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Polskiego Państwa Poległych w Latach 1939-1956 w Walce o Wolność i Niepodległość Ojczyzny.
Na miejscu zgromadzili się przedstawiciele wojska, różnego rodzaju organizacji, samorządów, jak również mieszkańcy miasta pragnący oddać hołd powstańcom.
Kiedy nadszedł czas godziny „W”, zawyły syreny alarmowe. Następnie uczestnicy odśpiewali hymn narodowy oraz odczytany został apel pamięci. Pod pomnikiem liczne delegacje złożyły kwiaty i znicze. W imieniu miejskiego samorządu hołd powstańcom oddali Wiceprezydent Anna Gocłowska oraz Radni Miasta Ostrołęki.
Podczas uroczystości głos zabrał major Franciszek Chrostowski, który w czasie II wojny światowej walczył o niepodległość Polski w szeregach Armii Krajowej. W swym przemówieniu zawarł ogromne wyrazy szacunku dla poległych powstańców, a także wszystkich mieszkańców stolicy, którzy przetrwali tragiczny czas stołecznej insurekcji. Ta poruszająca chwila przypomniała wszystkim zgromadzonym o cenie wolności. Uroczystość była okazją do przedstawienia dziejowej siły narodu polskiego, jego wytrwałości i determinacji w dążeniu do wolności.
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, kiedy jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne Komendy Głównej AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy. Zgodnie z założeniem dowództwa działania zaczepne miały być prowadzone przez 2-3 dni, zaś w przypadku niepowodzeń oddziały polskie miały być zdolne do obrony przez 14 dni. W rzeczywistości walki trwały przed 63 dni, zakończyły się w godzinach wieczornych 2 października. W trakcie dwumiesięcznych walk zginęło ok. 10 tys. powstańców, 6 tys. uznano za zaginionych, zaś rannych zostało 20 tys. – w tym 5 tys. ciężko. Do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy. Historycy przyjmują, że straty ludności cywilnej wyniosły od 150 tys. do 200 tys. zabitych. W wyniku działań wojennych zniszczeniu uległo ok. 65% ówczesnej Warszawy.