Nowe zasady rejestracji jachtów i innych jednostek pływających
Z dniem 1 sierpnia 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązku rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m (Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r., Dz. U. 2018 r. poz. 1137).
Zgodnie z art.3 ww. ustawy, obowiązkowi rejestracji podlega:
1) jacht oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW;
2) jednostka pływająca używana do połowów rybackich,
3) jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - o ile nie posiada innej niż polska przynależności.
Obowiązkowi rejestracji nie podlegają:
1) jednostka pływająca przeznaczona wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadająca klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa;
2) jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni;
3) deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca.
Jednostka pływająca o długości do 24 m, która nie podlega obowiązkowi rejestracji, może być jednak zarejestrowana na wniosek właściciela.
Do obsługi rejestru jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m stworzono System REJA24, który będzie dostępny jako aplikacja obsługiwana z poziomu przeglądarki internetowej. Z aplikacji będzie korzystał organ rejestrujący, ale również wnioskodawca, który będzie miał możliwość skorzystania z elektronicznej formy złożenia wniosku.
Aplikacja Konto Interesanta: https://interesant.reja24.gov.pl
Opłata za rejestrację wynosi 80 zł.
Zarejestrowany sprzęt na podstawie dotychczasowych przepisów, o ile podlega obowiązkowi rejestracji, musi być zarejestrowany ponownie, w terminach określonych w ustawie. (Art. 28 ustawy), tj do:
- 1 sierpnia 2021 r. - dla jednostek zarejestrowanych do dnia 1 stycznia 2000 r.,
- 1 lutego 2022 r. - dla jednostek zarejestrowanych do dnia 1 stycznia 2006 r.,
- 1 lutego 2023 r. - dla jednostek zarejestrowanych po dniu 1 stycznia 2006 r.
Opłata za rejestrację w tym przypadku wynosi 60 zł.
Podstawę rejestracji jednostki pływającej określają przepisy z art. 6.
Organami rejestrującymi są: starostowie powiatów, prezydenci miast na prawach powiatów, Polski Związek Żeglarski oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
Rejestracji można dokonać w dowolnym, wybranym przez wnioskodawcę organie rejestrującym. To oznacza, że właściciele jednostek pływających będą mogli kierować wnioski o rejestrację do jednego spośród 382 organów znajdujących się na terenie całego kraju.
fot. Pixabay.com