Miasto gotowe na spotkanie z zimą
Ostrołęka jest dobrze przygotowana na utrudnienia związane z zimowymi warunkami pogodowymi.
Już pierwsze opady śniegu pokazały , że służby, odpowiedzialne za zimowe
utrzymanie chodników i przejezdność dróg, nie dały się zaskoczyć
atakowi zimy.
W ubiegłym roku ogłoszono przetarg nieograniczony na utrzymanie zimowe ulic miasta Ostrołęki – około 151 km - na sezony zimowe 2008/2009 oraz 2009/2010.
Zadanie w zakresie utrzymania zimowego miasta podzielono na dwa obszary , określając szczegółowo granice obszarów, wykaz dróg w każdym obszarze do utrzymania zimowego i kolejność prowadzenia prac zimowych na poszczególnych drogach .
W wyniku zakończonego postępowania o zamówienie publiczne i na podstawie zawartych umów utrzymanie zimowe miasta Ostrołęki powierzono:
Zadanie Nr 1 – obszar Nr 1 SULO Polska Sp. z o.o. – około 63 km dróg
Firma SULO Polska Sp. z o.o. do obecnego sezonu zimowego przeznacza następujący sprzęt:
- urządzenie do wytwarzania solanki
- samochód solarka z pługiem (4 szt)
- ciągnik z pługiem,
- ładowarka do soli
Zadanie Nr 2 – obszar Nr 2 Zakład Usług Komunalnych Wiesław Kisiel, Laskowiec, około 88 km dróg,
Zakład Usług Komunalnych do utrzymania zimowego ulic przeznacza w bieżącym sezonie 2008/2009 następujący sprzęt:
- piaskarka z pługiem 4 szt.
- pług wirnikowy,
- samochody do wywozu śniegu 2 szt.
- urządzenie do wytwarzania solanki (1 szt)
- ładowarka Hanomag 1 szt,
- ładowarka SAMBRON 1 szt.
W razie wyższej konieczności firma ZUK ma możliwość uzbrojenia samochodów MAN szt. 1 i Mercedes szt. 1 w pługi i piaskarki.
Odśnieżanie ręczne chodników, placów, parkingów itp. (około 140.000 m2) w sezonie zimowym 2008/2009 prowadzi Zakład Obsługi Oświaty i Aktywnego Zwalczania Bezrobocia.
Do ręcznego utrzymania zimowego chodników, placów, parkingów itp. ZOOiAZB zatrudnia 20 pracowników z sekcji zieleni oraz około 10 pracowników z sekcji technicznej. ZOOiAZB do prac w zakresie utrzymania zimowego chodników posiada trzy małe ciągniki spalinowe ze spychem. Dwa samojezdne urządzenia wielofunkcyjne STIGA PARK PRO 20 4WD HST B&S. Posiadają one możliwość stosowania dmuchawy, posypywarki. Ponadto Zakład posiada dwa ciągniki większe z pługami do odśnieżania miejsc, które pozwalają na wjazd tego rodzaju sprzętu. Wyposażono pracowników w około 40 szt. łopat, 20 szt. skuwaczek do lodu. Przy ciągach pieszych rozstawionych zostało 50 szt. pojemników do gromadzenia piasku.
Chodniki położone wzdłuż nieruchomości winny być utrzymywane w zakresie usuwania śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń przez właścicieli i użytkowników tych nieruchomości. Nadzór wykonywaniem tych prac i obowiązków prowadzi Straż Miejska Ostrołęki.
W czasie trwania prac akcji zimowej prowadzony jest przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nadzór nad należytym wykonywaniem prac zimowego utrzymania dróg poprzez kontrole raportów wykonywanych usług przez wykonawców.
Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w miesiącu wrześniu br. wystąpił do jednostek administrujących zasobami mieszkaniowymi (Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa CENTRUM, Ostrołęckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego) oraz administratorów sieci: ciepłowniczych (OPEC), wodociągowych i sanitarnych (OPWiK) o przekazanie w określonym terminie informacji dot. prac przygotowawczych w zakresie zapewnienia właściwego stanu technicznego budynków mieszkalnych i sieci do sezonu zimowego.
Administracje mieszkaniowe przeprowadziły między innymi :
- szklenie okien piwnicznych, drzwi wejściowych, okienek na klatkach schodowych, wiatrołapów,
- wymianę i regulację samozamykaczy,
- naprawę i przegląd izolacji rur c.o.,
- uzupełnienie piasku w skrzyniach do posypywania ciągów pieszych,
- przygotowanie niezbędnego sprzętu do odśnieżania.
Ponadto kierownicy administracji mieszkaniowych ustalili dodatkowe dyżury konserwatorów na wypadek klęski żywiołowej oraz dodatkowe brygady do usuwania awarii na wypadek klęski żywiołowej, a szczególnie w zakresie odśnieżania i usuwania gołoledzi. Niektórzy administratorzy, np. Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa opracowała instrukcję pełnienia dyżurów domowych przez służby eksploatacyjno-konserwacyjne. W informacjach przekazano również imienny wykaz osób odpowiedzialnych za prace zimowe z numerami telefonów kontaktowych.
Administracje Osiedli zabezpieczają i dysponują jednostkami transportowymi, materiałowymi oraz sprzętem. Dyżury w jednostkach administracyjnych prowadzone są przede wszystkim przez pracowników administracji osiedli, którzy zostali przeszkoleni w tym zakresie i wyposażeni są w instrukcje, wykazy adresowe i wykazy telefonów miejskich służb inżynieryjnych i pogotowi technicznych, a pracownicy bezpośredni w niezbędny sprzęt i urządzenia do usuwania awarii.
Działania administratorów sieci :
OPWiK:
- wymiana uszkodzonych nasad na hydrantach nadziemnych łącznie z uzupełnieniem brakujących korków,
- przygotowanie techniczne do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania odcinków wod.-kan. na wypadek awarii,
Pogotowie OPWiK (tel. 994) działa 24 godzin/dobę. Pełnione również są pod nadzorem mistrzów dyżury konserwatorów sieci kanalizacji sanitarnej, kierowców samochodów specjalistycznych oraz operatorów koparek. Na bieżąco usuwane są usterki powstałe na zewnętrznej sieci wod.-kan. oraz usuwane zatory w kanalizacji sanitarnej.
OPEC:
- techniczne przygotowanie sieci cieplnych oraz węzłów do prawidłowej eksploatacji.
Pogotowie OPEC (993) funkcjonuje całą dobę – dyżur pełni dyspozytor oraz dwie osoby. W niedziele i święta pełnione są dyżury domowe. Przygotowany jest na bieżąco sprzęt: koparki, spawarki, agregaty prądotwórcze oraz materiały do zabezpieczenia awarii.
RE – Rejon Energetyczny:
Pogotowie energetyczne (991) funkcjonuje całą dobę przy ul. Targowej. Prowadzone są także dyżury domowe energetyków . Na bieżąco do dyspozycji są zespoły brygadowe (remontowe i konserwatorskie) wyposażone w dźwigi i podnośniki.
Na wypadek klęski żywiołowej Rejon Energetyczny angażuje do pomocy około 10 prywatnych właścicieli firm elektroenergetycznych z Ostrołęki i okolic. W przypadku większego zapotrzebowania materiałowego spowodowanego wielkim rozmiarem awarii elektroenergetycznych, RE dysponuje swoim magazynem przy ulicy Targowej, magazynem centrali Zakładu Energetycznego Warszawa – Teren. Brygady Rejony Energetycznego przy usuwaniu skomplikowanych awarii ściśle współpracują ze Strażą Pożarną.
W trakcie trwania prac akcji zimowej prowadzone będą przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska objazdy miasta, wyrywkowo w poszczególnych osiedlach i obszarach.