Mieszkam w Ostrołęce

Aktualności

„Mazowsze” w nowej siedzibie

Najsłynniejszy polski Zespół Pieśni i Tańca koncertuje  już w nowej siedzibie. Otwarty oficjalnie 17 października „Matecznik Mazowsze” wybudował za ponad 115 milionów złotych samorząd Mazowsza.
Z tej okazji warto przypomnieć, że jedną z osób,  które ponad trzy lata temu podejmowały decyzję o budowie nowego centrum dla „Mazowsza”, był obecny prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski. Jako wicemarszałek województwa odpowiadał wtedy za szeroko pojęty rozwój kulturalny naszego regionu. Po trzech i pół roku od wmurowania kamienia węgielnego „Matecznik Mazowsze” nabiera ostatecznego wyglądu.
Obiekt powstał według projektu Lecha i Waldemara Hinców (projektantów m.in. gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie, Filharmonii i Teatru Muzycznego w Lublinie, ratusza dzielnicy Warszawa-Bemowo). Architektura nowego obiektu nawiązuje skalą i detalami architektonicznymi do istniejącego pałacu Karolin.  Działalność Centrum będzie służyła promocji polskiej kultury regionalnej i narodowej na świecie. Organizowane tu będą kursy i seminaria związane z folklorem polskim i tradycją regionu mazowieckiego, a także kulturą regionalną innych narodów. Celem „Matecznika Mazowsze” jako centrum edukacyjno-szkoleniowego jest wykształcenie wysoko wykwalifikowanych animatorów kultury, choreografów oraz instruktorów tańca i śpiewu. Centrum będzie także ośrodkiem wymiany doświadczeń pomiędzy artystami ludowymi z całego świata. W „Mateczniku” organizowane będą koncerty i festiwale o międzynarodowym zasięgu. Dzięki nowym warunkom prowadzona będzie również szeroka działalność dokumentacyjno-wydawnicza.
Wykorzystując dogodne położenie („Matecznik Mazowsze” usytuowany jest w okolicach Warszawy, 25 km od lotniska Okęcie), Europejskie Centrum Promocji Kultury Regionalnej i Narodowej ma ambicje, by zostać jedną z głównych atrakcji turystycznych województwa mazowieckiego. Oficjalnego otwarcia dokonał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i Dyrektor „Mazowsza" Jacek Kalinowski. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Wiceprezes Rady Ministrów - Waldemar Pawlak, Jego Eminencja Kardynał Józef Glemp, Prymas Polski, Jego Ekscelencja Arcybiskup Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Poza tym przedstawiciele korpusy dyplomatycznego, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów terytorialnych i organizacji pozarządowych. Głównym elementem kompleksu jest nowoczesna sala widowiskowo-edukacyjna, na widowni której pomieścić się może jednorazowo 563 widzów. Wysokość sali wynosi ponad 13 metrów. Scena ma prawie 350 m2 powierzchni, a każda z kieszeni bocznych po 100 m2. Do dyspozycji artystów przeznaczonych będzie 100 wygodnych garderób. Jednak sala widowiskowa nie będzie tylko miejscem występów i koncertów. Dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych rozwiązań, np. teleskopowych podnośników ruchomej podłogi możliwe będzie automatyczne usunięcie foteli, a co za tym idzie – przekształcenie sali widowiskowej w salę konferencyjną czy balową. W celu zapewnienia odpowiedniej bazy noclegowo-restauracyjnej dla występujących gościnnie w „Mateczniku” zespołów folklorystycznych oraz zapewnienia odpowiedniej obsługi odbywających się tu spotkań konferencyjno-szkoleniowych w skład kompleksu oprócz sali widowiskowo-edukacyjnej wchodzą również Karczma oraz Zajazd w Zielonym Gaju.

Zgodnie z założeniami, składająca się z dwóch izb Karczma, będzie mogła pomieścić 80 osób – 50 na parterze, 30 na poddaszu. Serwowane tam będą zarówno potrawy tradycyjne, jak i specjały kuchni regionalnych. W pobliżu Karczmy znajdować się będzie Zajazd w Zielonym Gaju o trzygwiazdkowym standardzie. Do dyspozycji gości oddane zostaną 3 apartamenty, 12 pokoi jednoosobowych oraz 40 pokoi dwuosobowych. W zajeździe znajdować sie będą również dwie sale dostosowane do celów konferencyjnych o powierzchni 30 m2 każda. Pierwsi goście będą mogli skorzystać z ofert Karczmy oraz Zajazdu w marcu 2010 roku.

W skład kompleksu wchodzić będą również dwa parkingi – wspólny dla zajazdu i karczmy na 40 samochodów osobowych oraz parking przy sali widowiskowo-edukacyjnej na 136 miejsc.

W ramach już przeprowadzonych inwestycji zrewitalizowany został Pałacowo-Parkowy Zespół Zabytkowy Karolin. Przebudowane zostały instalacje podziemne, stworzony system zabezpieczeń zabytków oraz ogrodzenie. Park został również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry