Masaka ma już zbiorniki!
![]() |
|
Problem braku wody w porze suchej był dla Masaki jednym z najważniejszych do rozwiązania, ale mieszkańców nie było w żaden sposób stać na taką inwestycję. Teraz w porze suchej, która trwa od czerwca do września mieszkańcy będą mieli bezpośredni dostęp do wody.
Podziękowanie za ten dar dla Masaki przywiózł do Ratusza ostrołęcki pallotyn ks. Andrzej Jakacki, który od wielu lat pracuje na misji w Rwandzie. Publikujemy oryginalną treść jednego zlistów przekazanego przez ks. Dieudonne Rwahisemo - przetłumaczonego przez brata Zdzisława Olejko, który na codzień pracuje w Masace.
"Jestem bardzo szczęśliwy i radosny, że mogę Wam podziękować w Imieniu Parafii gdzie jestem Proboszczem za zakup cysterny, gdzie otrzymaliśmy pieniądze i zakupiliśmy cysternę, a pomoc która przyszła przez księdza Andrzeja Jakackiego SAC.
![]() |
Prezydent Janusz Kotowski i ks. Andrzej Jakacki |
Niech Pan Wam błogosławi i towarzyszy, a Matka Boża z Kibeho niech Was strzeże w Waszym życiu i Waszej pracy.
Ks. Dieudonne Rwahisemo
Proboszcz parafii w Masace
Dopisek: Dziękujemy Wam Drodzy rodacy za waszą ogromną pomoc dla Misji w Masace. Bóg zapłać.
Br. Zdzichu Oleśko SAC"
Rwanda jest do dziś jednym z najbiedniejszych afrykańskich państw, dotkniętych również ogromną tragedią rzezi plemiennych, w których zginęło zaledwie kilkanaście lat temu ok. 1 mln ludzi.
Masaka jest parfią leżącą 20 km od stolicy państwa Kigali, liczy 50 tys. wiernych, pracuje w niej obecnie 3 kapłanów.
Oddzielny wątek pracy misyjnej ks. Andrzeja Jakackiego stanowi także dokumentacja objawień maryjnych Kibeho, jedynych w Afryce, które zostały oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.
W 1981 r. w czasie, gdy w tym afrykańskim państewie panował jeszcze pokój, trzem młodym dziewczynom objawiła się Najświętsza Maryja Panna - wzywała do okazania skruchy i przemiany serc. Pragnęła też powiadomić o niebezpieczeństwie jakie spotka Rwandę, to przesłanie wkrótce się potwierdziło.
Kościół katolicki uznał te objawienia za prawdziwe już w roku 2001, a samo miejsce stało się sanktuarium maryjnym Rwandy. Ks. Andrzej Jakcki pisze obecnie na temat Kibeho pracę teologiczną, opierając się min. na bezpośrednich rozmowach i świadectwach osób, które miały widzenia Matki Bożej.
Więcej o Kibeho:
http://www.maitri.archidiecezja.wroc.pl/Kibeho.html