Marsz, koncert, film i wystawa
Obchody zapoczątkował marsz upamiętniający żołnierzy podziemia niepodległościowego , który w sobotni wieczór wyruszył spod pomnika Armii Krajowej do pomnika Ofiar Terroru Komunistycznego. Wzięli w nim udział, między innymi, kombatanci, harcerze i kibice. Licznie wystąpili rekonstruktorzy grup historycznych w mundurach Wojska Polskiego i formacji partyzanckich. Nie zabrakło pocztów sztandarowych organizacji, stowarzyszeń i szkół. Na skwerze im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zgromadziło się kilkuset ostrołęczan, by uczestniczyć w polowej Mszy Świętej i apelu poległych. Uroczystości uświetniły występy Wojciecha Olszańskiego, który wyrecytował „Pana Cogito” Zbigniewa Herberta oraz Adama Wołosza z bliskimi, prezentującego ballady poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Niedzielny koncert „Panien Wyklętych”, projektu muzycznego Dariusza Malejonka i artystek polskiej sceny muzycznej, zainspirowany historią Żołnierzy Wyklętych został gorąco przyjęty przez publiczność, która zajęła całą salę OCK. O powinności uczczenia bohaterów przez obecne pokolenia mówił przed występem prezydent Janusz Kotowski.
Ponad godzinny koncert zakończył się bisami, a w jego trakcie nie zabrakło wspólnego śpiewania i skandowania wraz z artystami hasła „Cześć i chwała bohaterom”.
W poniedziałek w ramach Klubu Kina Niezależnego zaprezentowano film „Kryptonim Orzeł”, którego projekcję poprzedził wykład dra Leszka Żebrowskiego „Żołnierze Wyklęci 1944 – 1963”. A już jutro, 5 marca, o godzinie 12:00, w Zespole Szkół Zawodowych nr 1. im. Dra Józefa Psarskiego zostanie otwarta wystawa „Ostatni Leśni” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej”
Marsz - galeria zdjęć