Aktualności

Mamy dobry budżet

Przyjęty przez Radę Miasta budżet na 2009 rok świadczy o perspektywicznym podejściu do rozwoju Ostrołęki. Najważniejszą jego cechą jest  prawie dwu i półkrotny wzrost nakładów na inwestycje, w porównaniu do kończącego się roku.

Najważniejsze liczby w budżecie :
Dochody ogółem  - 191.857.540 zł
Wydatki ogółem – 214.858.540 zł
Przychody budżetu – 27.200.000 ( z tytułu obligacji samorządowych)
Rozchody budżetu – 4.199.000 ( w tym spłata pożyczek WFOŚiGW – 699.000 i Wykup wyemitowanych papierów wartościowych – 3.500.000)

Miasto chce wydać na rozwój około 45 i pół miliona złotych, co stanowi 21.19 % wydatków. To oczywiście tylko wkład własny do inwestycji , do których realizacji miasto przewiduje pozyskanie zewnętrznych dotacji z funduszy unijnych. Najwięcej własnych pieniędzy Ostrołęka przeznaczy na kluczowe budowy: Aquapark – 10 milionów i stację segregacji odpadów – blisko 8, 7 miliona zł.
 Na liście inwestycji znalazły się też miejskie ulice, szkoły i przedszkola. Przyszłoroczny budżet zakłada między innymi termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 6 ( 1 mln zł), zespołu szkół nr 3(500 tys. zł) , Gimnazjum nr 2 (495 tys. zł) oraz przedszkoli nr 8  i 13 ( łącznie 1,2 miliona). Na drogi publiczne wydamy blisko 12 milionów złotych, co stanowić będzie 110,54% w stosunku do roku bieżącego.
Celem Zarządu Miasta jest dalsze wyrównywanie dysproporcji między osiedlami, ze szczególnym uwzględnieniem dofinansowania tzw. osiedli peryferyjnych. Nowy chodnik otrzyma ulica Padlewskiego, prace modernizacyjne czekają między innymi nawierzchnie ulic: Skowrońskiego, Platynowej, Pogodnej, Legionowej, Kaczyńskiej, Łęczyska, Korczaka czy Żniwnej. Prawie 7 milionów miasto przeznaczy na poprawę stanu bezpieczeństwa i ochronę przeciwpożarową.
Największym obciążeniem dla Ostrołęki są nakłady na cele oświatowe – stanowią one ogółem 33,39 % wydatków miejskich, co daje kwotę 82.486.438 złotych. Kolejne wydatki to pomoc społeczna. W 2009 roku miasto wyda na potrzeby tego działu 35.010.622 złote, czyli 16,29 % wydatków ogółem. Tendencja wzrostowa nie ominie kultury – trafi do niej prawie 5 milinów złotych. Jest to 127,32 % tegorocznych wydatków. 16 i pół miliona przeznaczono na kulturę fizyczną i sport. W tej kwocie mieszczą się pieniądze zarówno na inwestycje i bieżące utrzymanie obiektów sportowych. Kontynuowane będą stypendia dla uczniów osiągających wybitne sportowe rezultaty.
W ramach inwestycji wspólnych z mieszkańcami miasto wyda 2,5 mln zł. Na ten sam typ inwestycji prowadzonych przez miasto z OPWiK przeznaczono łącznie ok. 3 mln złotych. Pozwoli to na wykonanie przyłączy wodnych i kanalizacyjnych na małych uliczkach i w miejscach nie objętych kompleksowym planem unijnej inwestycji związanej rozbudową systemu odbioru ścieków. Szereg przedsięwzięć będzie też kontynuowanych np. blok żywieniowy przy SP 10 ( 1,5 mln zł) czy budynek socjalny przy ulicy Legionowej (1,977 tys. zł).
Do wszystkich inwestycji, do których można ubiegać się o dofinansowanie zewnętrzne, miasto ma przygotowane, złożone lub czekające na nabór wnioski. Zabezpieczono też w budżecie pieniądze na wkład własny. Filozofia tworzenia budżetu, jaką przyjął prezydent Janusz Kotowski, zakłada ubieganie się o zewnętrzne wsparcie w przypadku wszystkich inwestycji, które taką możliwość zakładają. Rozważa się też skorzystanie z formy obligacji miejskich w przypadku konieczności sfinansowania większej części inwestycji z własnych środków. Jednak nie jest to rzecz absolutnie przesądzona. Jeżeli proces prywatyzacji OPEC-u zakończy się oczekiwanym przez miasto wynikiem, pieniądze z sprzedaży miejskiej spółki pozwolą na kontynuowanie inwestycji bez potrzeby zaciągania dodatkowych zobowiązań.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry