Informacja o wynikach ankiet
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zechcieli odpowiedzieć na nasz apel i wzięli udział w konsultacji zapisów Strategii Rozwoju naszego miasta. Szczególnie dziękuję tym z Państwa, którzy zechcieli podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, również krytycznymi oraz przedstawili swoje pomysły i konkretne propozycje. Zebrany materiał, zostanie wykorzystany do prac podczas aktualizacji „Strategii Rozwoju Miasta Ostrołęki do 2010 roku”, która będzie przedmiotem obrad Rady Miejskiej. Zaktualizowany materiał zostanie zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej, o czym powiadomimy Państwa na naszej stronie internetowej.
Wiceprezydent Miasta
Stanisław Rybski
Informacja o wynikach ankiet
Ankieta jaką umieściliśmy w Internecie i rozesłaliśmy do urzędów administracji publicznej (wydziałów, referatów, biur, centrów, ośrodków), zarządów osiedli, stowarzyszeń, funduszy, organizacji pozarządowych oraz organizacji i podmiotów gospodarczych, ma stanowić ważny element w aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Ostrołęki na lata 2000–2010. Jej największą zaletą jest zapoznanie się z opinią osób najlepiej znających sytuację Ostrołęki oraz dotarcie do internautów, czyli w dużej mierze młodych osób. By badania miały bardziej wiarygodny charakter, stworzyliśmy dwa rodzaje formularzy różniące się pytaniami dotyczącymi danych respondenta (dla obywateli miasta) i danymi dotyczącymi prowadzonej działalności (przedsiębiorcy, różnego rodzaju jednostki i instytucje itp.). Zdanie lokalnej społeczności, a w szczególności młodzieży ostrołęckiej, będzie przydatne w tworzeniu rozwiązań skutkujących zmniejszeniem „emigracji” i tym samym szybszym rozwojem miasta. Staraliśmy się dotrzeć do osób, które stwarzają miejsca pracy, przez co znacznie przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia, tym samym nasze formularze trafiły na biurka najprężniejszych ostrołęckich inwestorów. Wypełnione ankiety otrzymaliśmy od ostrołęckich przedsiębiorców w większości prowadzących średnie firmy zajmujące się różnymi usługami oraz handlem. Poza tym wypełnione formularze odesłali nam m.in.: Oddział Celny w Ostrołęce, Rejonowy Urząd Poczty w Ostrołęce, Regionalna Izba Gospodarcza, Komenda Miejska Policji w Ostrołęce, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, jedna z parafii.
Na pierwszy zestaw pytań dotyczących poprawy jakości życia w mieście 78% odpowiedzi mówiło o tym, że szybki rozwój miasta zależy od realizacji poszczególnych zadań. Najwięcej pozytywnych opinii uzyskała poprawa środowiska naturalnego co jest naszym zdaniem wynikiem wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców i docenienia zalet czystego środowiska. Natomiast rozwój mieszkalnictwa okazał się według badanych najmniej istotnym zadaniem, jakie Miasto powinno realizować w drodze rozwoju. Dynamizacja rozwoju gospodarczego, zdaniem ostrołęczan, powinna opierać się na rozwoju rekreacji i turystyki sezonowo-weekendowej. Cieszy bardzo pochlebny stosunek badanych do zadań związanych z kreowaniem tożsamości miasta i kultywowaniem dziedzictwa kulturowego. Ponad 88% badanych wyraziło swoją aprobatę dla promocji Kurpi.
Na podstawie powyższych danych doskonale widać, iż ostrołęczanie rozwój swojego regionu widzą głównie w turystyce i pielęgnowaniu tradycji kurpiowskiej, co w połączeniu z silną promocją zwiększy ilość osób odpoczywających i zwiedzających. Wysoki poziom lokalnego patriotyzmu może świadczyć o doskonałej znajomości walorów Kurpiowszczyzny, czyli środowiska naturalnego i tradycji.
Duża część ankiet zawierała cenne uwagi dotyczące ważnych zadań, bez których rozwój mógłby się opóźnić. Młodzi ostrołęczanie wskazywali na rozbudowę i większe wykorzystanie istniejącej bazy sportowej, czego skutkiem ma być zmniejszenie przestępczości wśród nieletnich. Wśród badanych przeważał pogląd, iż istotnym elementem rozwoju miasta jest Via Baltica, mogąca mieć kapitalny wpływ na nasze miasto. Pojawiały się głosy o niezasadności sprowadzania nowych sklepów, przekonujące raczej do skoncentrowania się na zakładach produkcyjnych. Co do edukacji, to najlepszym rozwiązaniem byłaby filia wyższej uczelni, która prowadziłaby kształcenie na wysokim poziomie. Poza tym pojawiły się pomysły wprowadzenia w Ostrołęce odnawialnych źródeł energii na budynkach samorządowych. Otrzymaliśmy również wiele uwag i spostrzeżeń dotyczących realizacji projektów zawartych w Strategii.