Mieszkam w Ostrołęce

Aktualności

Festiwal Sztuki 3M. Ziemia. Materiał, medium, metafora – wernisaż już jutro

Galeria Ostrołęka zaprasza na wernisaż kolejnej odsłony cyklu Festiwal Sztuki. Tym razem tworzywem artystów jest ziemia.

Widz Festiwalu Sztuki 3M śledzi proces twórczej przemiany materiału. W tym roku tworzywem artystycznym jest ziemia. W programie: w galeriach – wystawy, w przestrzeni publicznej – akcje warsztaty. Dla dzieci – „Maziaje ziemią”, dla młodzieży i dorosłych „Sypanie mandali” i warsztaty ceramiczne. Będą działania plenerowe – artyści tworzący na oczach publiczności.
Nie ograniczamy technik i sposobu artystycznej wypowiedzi. Interesuje nas konfrontacja różnych postaw twórczych. Bierzemy sztukę taką, jaka jest.

Festiwal trwa od czerwca do września w Ostrołęce, Ciechanowie i Warszawie.
16 czerwca, godz. 20.00, Galeria Ostrołęka, Wernisaż
17 czerwca – 10 lipca, Galeria Ostrołęka (Ostrołęckie Centrum Kultury), Wystawa
14 lipca – 7 sierpnia, Galeria C (Ciechanowskie Centrum Kultury i Sztuki), Wystawa
12 sierpnia – 6 września, Galeria Elektor (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki), Wystawa
Zdjęcia
Festiwal Sztuki 3M. Ziemia. Materiał, medium, metafora to już 6. kolejna edycja. W projekcie biorą  w przeważającej większości artyści tworzący na Mazowszu, ale zapraszamy również twórców z poza naszego regionu. Wybór artystów, to rola kuratora projektu Leszka Sokolla. Na nim leży ciężar przygotowania koncepcji tegorocznej edycji Festiwalu, dobierania prac i rozmów z artystami na temat realizacji obiektów artystycznych dla potrzeb projektu. Obok typowych działań wystawienniczych odbędą się warsztaty i akcje plenerowe organizowane w przestrzeni publicznej i pomyślane także, jako działania edukacyjne skierowane do szerokiego grona publiczności. Warsztaty polegać będą na tworzeniu wspólnej instalacji w przestrzeni publicznej, ze zwróceniem szczególnej uwagi na przedstawienie całego procesu powstawania dzieła. Dla dzieci planujemy „Maziaje ziemią”, dla młodzieży i dorosłych „Sypanie mandali” oraz warsztaty ceramiczne prowadzone przez zaproszonych artystów, występujących w roli twórców i instruktorów. To zabawa połączona z twórczym odkrywaniem nowych możliwości. Przewidujemy również akcje plenerowe, na pograniczu happeningu i instalacji, z udziałem profesjonalnych artystów tworzących w przestrzeni publicznej i na oczach publiczności (Land Art.).
Do wzięcia udziału w projekcie zostali zaproszeni następujący artyści: Stanisław Andrzejewski, Jacek Adamas, Sylwester Ambroziak, Mirosław Bojenko, Magdalena Karłowicz, Pola Kurcewicz-Krystyniak, Albert Krystyniak, Paweł Pierściński, Eliza Proszczuk i Wiesław Wachowski. Wymienieni artyści reprezentują różne kierunki w sztuce współczesnej, m.in. są to przedstawiciele kierunku Sztuka Ziemia (Land Art.), twórcy Mandali, jak również performerzy oraz artyści tworzący instalacje i obiekty przestrzenne.
Skąd taka nazwa projektu? Nie zakładamy poszukiwania i odkrywania nowatorskich rozwiązań. Festiwal ma pełnić głownie rolę edukacyjną. Organizując wystawy, w tym zbiorowe, galerie najczęściej proponują publiczności gotowy produkt, na której widz ma do czynienia z ostateczną formą procesu twórczego, dziełem sztuki. Efektem takich wystaw ma być najczęściej prezentacja jednolitej wizji artystyczno-estetycznej. Nas bardziej interesuje pokazanie sztuki współczesnej, w kontekście konfrontacji różnych postaw twórczych, nie ograniczając technik i sposobu artystycznej wypowiedzi  i dlatego przyjęliśmy otwartą formułę festiwalu. Bierzemy sztukę taką, jaka jest. Jedynym założeniem  i warunkiem, co roku innym, jest materiał, traktowany, jako punkt wyjścia. Wokół tego tworzona jest koncepcja każdego Festiwalu i na tym opieramy edukacyjną stronę projektu. Chcemy, aby widz mógł dostrzec i prześledzić cały proces twórczy. Stąd bierze się również podtytuł wystawy materiał, medium, metafora, czyli 3M. Na początku jest to pospolity, powszechnie znany materiał, w tej edycji Ziemia, o którym można powiedzieć, że wiemy o nim prawie wszystko. Potem jest medium, następuje akcja, czyli proces przemiany materiału w dzieło sztuki z udziałem artysty. Na końcu jest metafora, czyli przekaz, efekt końcowy często całkowicie różny od „punktu wyjścia”, to też moment na kreatywną refleksję – konfrontacja własnych wyobrażeń i wiedzy z działaniem i powstałym dziełem.
Strona Festiwalu: www.festiwalsztuki3m.pl
Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry