ENERGA chce rozwijać rynek ciepła
Zaangażowanie inwestycyjne Grupy ENERGA w Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej było głównym tematem rozmów prezydenta miasta Janusza Kotowskiego i wiceprezesa ENERGA SA Romana Szyszko.
Należące do gminy Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o jest dostawcą ciepła dla 55-tysięcznego miasta. Energia cieplna, której spółka jest dystrybutorem, wytwarzana jest w Zespole Elektrowni Ostrołęka, należącym do Grupy ENERGA.
Dzisiejsze rozmowy prezydenta Ostrołęki i wiceprezesa ENERGI SA są kontynuacją współpracy, która zapoczątkowana została w październiku ub. roku podpisaniem listu intencyjnego. Dokument zakłada działanie obejmujące rozwój ciepłownictwa na terenie Ostrołęki, a w perspektywie udział inwestycyjny ENERGI w OPEC.
Skupienie wytwarzania i dystrybucji ciepła w jednej strukturze pozwoli na efektywniejsze prowadzenie działalności na rynku ciepłowniczym, zapewniając Ostrołęce partnera z dużym potencjałem inwestycyjnym, który będzie mógł realizować zadania związane z zaopatrzeniem w ciepło.
Samorząd Ostrołęki zamierza zbyć udziały w OPEC. Tydzień temu Rada Miasta podjęła uchwałę o pozytywnym zaopiniowaniu zamiaru prywatyzacji Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Natomiast Grupa ENERGA zainteresowana jest rozwojem produkcji ciepła na terenie Ostrołęki.
- Połączenie planów rozwoju rynku energii cieplnej i jej wytwarzania przyniesie wymierne korzyści. Ewentualna transakcja kapitałowa wyznaczy nowe kierunki rozwoju systemu ciepłowniczego Ostrołęki i zminimalizuje koszty energii cieplnej ponoszone przez mieszkańców miasta - ocenia Roman Szyszko, wiceprezes ENERGA SA.
- Samorząd Miasta Ostrołęki jest ogromnie zainteresowany umacnianiem się pozycji Zespołu Elektrowni Ostrołęka, zwłaszcza planami inwestycyjnymi Grupy ENERGA w naszym regionie. Realizacja wielkich inwestycji to ogromna szansa na rozwój miasta i regionu. Życzliwa wizyta Pana Romana Szyszko i bezpośrednie rozmowy dobrze rokują na kontynuację dalszej współpracy – powiedział prezydent Janusz Kotowski.
Do Grupy ENERGA należą jeszcze dwie elektrociepłownie - w Elblągu oraz w Piwonicach koło Kalisza.
Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ostrołęce Sp. z o.o. powstało w 1995 roku w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę prawa handlowego ze 100-proc. udziałem gminy Ostrołęka. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest przesył i dystrybucja energii cieplnej (wytwarzanej w Zespole Elektrowni Ostrołęka SA) na terenie miasta Ostrołęki. Spółka nie posiada własnych źródeł wytwórczych energii cieplnej. Celem działania Spółki jest ogrzewanie budynków mieszkalnych, usługowych i części przemysłu w okresie zimowym, całoroczne dostawy ciepłej wody i ciepła technologicznego dla potrzeb produkcyjnych i usługowych. Powierzchnia ogrzewanych przez OPEC obiektów to 1.035.672 m2. Spółka zatrudnia 143 osoby.
Grupa ENERGA - jedna z czterech grup elektroenergetycznych w kraju, której głównym obszarem działalności jest wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii. Obecnie ENERGA ma 17-procentowy udział w polskim rynku pod względem sprzedaży energii elektrycznej i zaopatruje 2,7 mln klientów (ponad 7 milionów użytkowników). Zespół Elektrowni Ostrołęka jest jedyną w Grupie ENERGA elektrownią węglową, która postawiła także na technologie bardziej przyjazne środowisku i uruchomiła instalację współspalania węgla z biomasą. Ten kierunek inwestowania wpisuje się w strategiczne plany Grupy ENERGA, które zakładają rozwój wytwarzania w odnawialnych źródłach energii oraz z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku. Osiągnięcie tego celu pozwoli Grupie ENERGA zachować i umocnić pozycję krajowego lidera w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Z 30-procentowym udziałem w rynku ENERGA jest największym z Polsce producentem energii zielonej.