Aktualności

Dzień Flagi - akcja #mojaflaga

Dzień Flagi - akcja #mojaflaga

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało przyjęte ustawą z dnia 20 lutego 2004 r. Nowa okazja do radosnego świętowania szybko zakotwiczyła się w zbiorowej świadomości Polaków i co roku objawia się kolorowymi i ciekawymi obchodami.

Wraz z Biurem Programu „Niepodległa” zapraszamy tego dnia do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia Biało-Czerwonej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem, na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych z opisem #mojaflaga.

 

Pozostając w domach, aktywnie możemy włączyć się w świętowanie. Flagę można wykonać samemu: uszyć, bądź wykonać z papieru.

Historia "biało-czerwonej"

Pierwszą barwą powszechnie utożsamianą z państwem i narodem polskim był karmazyn, który stanowił jednocześnie symbol dostojeństwa i bogactwa, po części ze względu na wygórowaną cenę odpowiedniego barwnika – koszenili. Na flagach i proporcach Królestwa Polskiego na karmazynowym tle umieszczano orła białego, stąd biało-czerwone barwy jako państwowe występowały już w średniowieczu. W czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów na sztandarach mogliśmy znaleźć trzy pasy: po jednym czerwonym na dole i na górze oraz jeden biały w środku. Na nich umieszczano czteroczęściowy herb, w którym po przekątnej na dwóch polach znajdował się biały orzeł w koronie, symbol Korony Królestwa Polskiego, a na dwóch kolejnych wizerunek Pogoni, symbol Wielkiego Księstwa Litewskiego. W czasach przedrozbiorowych rozwinęła się także tradycja narodowej identyfikacji z trzema barwami: białą, karmazynową i granatową. Ta ostatnia pochodziła od koloru strojów żołnierzy kawalerii, gdyż w tego typu formacji służyła przede wszystkim szlachta posiadająca najbardziej rozbudowaną tożsamość narodową. Trójkolorowe barwy cieszyły się popularnością jako znak narodowej identyfikacji również w okresie Księstwa Warszawskiego, kongresowego Królestwa Polskiego, a także w czasach powstania listopadowego i styczniowego.

Formalnie barwy biało-czerwone za narodowe barwy polskie uznano po raz pierwszy w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 1 sierpnia 1919 r. potwierdził je Sejm Ustawodawczy odrodzonego państwa polskiego, wtedy też ustalono znany nam dziś kształt polskiej flagi składający się z dwóch poziomych pasów. Odcień czerwieni w początkach II Rzeczypospolitej również określano jako karmazyn, jednak w 1927 r. zmieniono go na cynober. Taki odcień funkcjonował jako oficjalny również przez większość okresu Polski Ludowej. W 1980 r. ustawowo powrócił jednak karmazyn, który widzimy w polskiej fladze do dziś.

Serdecznie zachęcamy do wywieszenia naszej pięknej biało-czerwonej przed domami, na balkonach, w oknach i w każdym innym widocznym i reprezentacyjnym miejscu.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry