Aktualności

Defibrylatory w Parku Wodnym i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce

Defibrylatory w Parku Wodnym i Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce
Dwa automatyczne defibrylatory zewnętrzne (z ang. AED) zostały zamontowane w Parku Wodnym „Aquarium” i remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrołęce (budynek Referatu Zarządzania Kryzysowego przy ul. Króla Jana Kazimierza 1).  Tym samym zrealizowano kolejny punkt Budżetu Obywatelskiego 2018.

Defibrylator jest urządzeniem, które może zastosować każdy świadek zdarzenia w stosunku do osoby, która nie oddycha. Urządzenie po włączeniu będzie wydawać polecenia głosowe i przeprowadzi nas przez cały proces ratowania życia człowieka. Za pośrednictwem przyklejonych do klatki piersiowej elektrod, oceni rytm serca i zdecyduje czy wyładowanie elektryczne zwane defibrylacją, jest potrzebne. Świadek zdarzenia musi tylko wykonywać polecenia defibrylatora. Zastosowanie przez świadków zdarzenia defibrylatora AED w sytuacji kiedy człowiek nie oddycha, może zwiększyć szanse na przeżycie nawet do 70%, kiedy same uciski klatki piersiowej i oczekiwanie na ambulans wyliczone jest na około 40% szans na przeżycie.

Budynek parku wodnego jest miejscem, gdzie codziennie przebywa bardzo wielu ludzi, którzy podejmują wysiłek fizyczny, są czasami obciążeni różnymi chorobami, mogą wydarzyć się epizody podtopienia, więc jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń z zatrzymaniem krążenia. Urządzenie AED w sposób znaczący poprawia bezpieczeństwo osób przebywających na terenie basenu i w jego otoczeniu. Ratownicy wodni są przygotowani do użycia defibrylatora, ponadto pracownicy obiektu zostali przeszkoleni z zasad pierwszej pomocy z wykorzystaniem urządzenia AED – mówi Wojciech Dobkowski, dyrektor Parku Wodnego „Aquarium”.

Defibrylator zamontowany w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej jest dostępny w godzinach pracy Referatu Zarządzania Kryzysowego, ponadto będzie on służył do zabezpieczenia medycznego miejskich imprez, na których będą strażacy OSP. Urządzenie jest też przystosowane do zamontowania go na łodzi, podczas akcji na rzece lub w jej otoczeniu. Do defibrylatorów zakupiony został również zestaw szkoleniowy, który pomoże utrzymywać odpowiedni poziom umiejętności strażaków i pracowników parku wodnego w zakresie używania defibrylatorów  – mówi Bartłomiej Domian, inicjator zakupu urządzeń, strażak OSP, a zawodowo ratownik medyczny.

Automatyczne defibrylatory zewnętrzne są zamontowane także w innych punktach miasta tj. budynek Ostrołęckiego Centrum Kultury, budynek Urzędu Wojewódzkiego tzw. pałacyk, budynki Państwowej Straży Pożarnej i Policji, sklepy: Leclerc i Decathlon, zakłady pracy: Stora Enso i Elektrownia Ostrołęka.
Zakupu urządzeń dokonano  w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2018.    
 
 
Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry