Aktualności

80 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej

80 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej
Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce obchodzi 80- lecie istnienia. Z tej okazji w miniony czwartek odbyło się w czytelni MBP uroczyste spotkanie. Wśród składających życzenia na ręce dyrekcji i pracowników placówki nie zabrakło władz miasta, powiatu i okolicznych gmin.

Rocznica była okazją do wspomnień związanych z dziejami biblioteki. Pokrótce przedstawiono historię i losy księgozbioru oraz wieloletniej tułaczki po różnych siedzibach, zanim znalazło się przytulne miejsce w budynku „Arki“. Goście mieli okazję poznać też pracowników poszczególnych działów. Czytelni Głównej MBP nadano imię Izabelli Majewskiej-Chałat,wieloletniej dyrektorki placówki. Obchody uświetniły wystawa „80 lat w służbie lokalnej społeczności” oraz koncert muzyczno-wokalny „Mateusza Cwalińskiego i Przyjaciół”. Życzenia dalszych lat popularyzowania czytelnictwa wśród ostrołęczan i mieszkańców powiatu złożyli oraz prezenty dla biblioteki przekazali prezydent Janusz Kotowski, starosta Stanisław Kubeł oraz radny województwa mazowieckiego Marian Krupiński, który wręczył pamiątkowy medal „Pro Mazovia“ nadany przez samorząd Mazowsza i listy gratulacyjne od Marszałka Województwa. Do gratulacji i podziękowań dołączyli się samorządowcy okolicznych gmin oraz przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji twórczych.

Miejska Biblioteka Publiczna została powołana do życia z inicjatywy radnych Rady Miasta Ostrołęki i rozpoczęła działalność jesienią 1936 roku. Zdecydowaną większość zbiorów Biblioteki spalili hitlerowcy jesienią 1939 roku. Pomimo to Biblioteka nie zaprzestała swojej działalności w okresie okupacji, pracowała jako tajny punkt biblioteczny. Po wojnie wznowiła działalność w 1946 roku, w oparciu o dary mieszkańców Ostrołęki. W latach 1949-1975 pełniła funkcję Biblioteki Powiatowej, następnie Biblioteki Wojewódzkiej, a od stycznia 1999 roku powróciła do pierwotnej nazwy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Od 2001 roku pełni również zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Ostrołęckiego.

Obecna Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce to instytucja, w skład której wchodzi Biblioteka Główna i pięć placówek filialnych. Jej zbiory gromadzone są tak, aby zaspokajały różnorodne potrzeby wszystkich użytkowników, bez względu na ich wiek czy wykonywane zajęcie. Zasoby MBP mają charakter uniwersalny. Można tu znaleźć piśmiennictwo specjalistyczne, naukowe, popularnonaukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy oraz literaturę piękną w języku polskim, ale również pozycje w językach obcych, głównie angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim i włoskim. Biblioteka prenumeruje czasopisma o różnej tematyce: dzienniki ogólnopolskie, tygodniki, miesięczniki ilustrowane, kwartalniki oraz roczniki czasopism z lat poprzednich. Oprócz tradycyjnych książek i czasopism można tu znaleźć zbiory specjalne: mapy, nuty, dokumenty ikonograficzne, grupę zbiorów audiowizualnych (audiobooki, nagrania muzyczne, filmy) oraz dokumenty elektroniczne (e-booki, gry i programy komputerowe).

Biblioteka jest ważnym źródłem informacji i wiedzy o Kurpiowszczyźnie. W wyodrębnionej agendzie Pracowni Zbiorów Regionalnych do dyspozycji czytelników jest najbogatszy zbiór materiałów o regionie. Obok książek i czasopism są to druki ulotne, prace niepublikowane, rękopisy, zbiory graficzne, fotografie czy wycinki prasowe.

Placówka systematycznie wzbogaca swoje zbiory o atrakcyjne nowości wydawnicze. Średnio w ciągu roku zakupuje ok. 3 000 woluminów książek oraz 200 jednostek zbiorów specjalnych. Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej liczą obecnie 202 457 jednostek, w tym 186 684 książek i czasopism tradycyjnych oraz 15 773 jednostek zbiorów specjalnych. Literatura piękna dla dorosłych stanowi ok. 39%, dla dzieci 26,5%, a literatura naukowa i popularnonaukowa 34,5%.

Biblioteka oferuje również dostęp do platformy e-booków w serwisie http://libra.ibuk.pl. Każdy, kto jest jej czytelnikiem, może bezpłatnie korzystać z wersji elektronicznych książek, które są objęte ochroną prawa autorskiego. Obecnie jest to 1 599 pozycji.

Miejska Biblioteka Publiczna zapewnia też dostęp do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych. System ten, tworzony i stale powiększany przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, udostępnia bezpłatnie ponad półtora miliona publikacji w wersji elektronicznej i rejestruje publikacje w różnych językach, m.in. w polskim, angielskim, jidysz, niemieckim, francuskim, rosyjskim, łacińskim, ukraińskim, włoskim, czeskim czy litewskim.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego prowadzi różnorodne formy działalności kulturalno-oświatowej, takie jak festiwale i spotkania literackie, konkursy recytatorskie i poetyckie, spotkania literackie, wystawy, koncerty, prelekcje, konferencje, spotkania, happeningi, kiermasze książek czy kiermasze wyrobów kurpiowskiej sztuki ludowej.
Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry