Apel Rady Miasta
Podczas wczorajszej sesji ostrołęccy radni wystąpili z apelem w obronie praw osób sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. W wyniku ustawowych zmian pogorszyła się sytuacja opiekunów wywodzących się z bezpośredniej rodziny osoby chorej.
APEL RADY MIASTA OSTROŁĘKI
Zaniepokojeni sytuacją powstałą w wyniku zmian legislacyjnych dotyczących świadczeń pielęgnacyjnych, zwracamy się z apelem w sprawie podjęcia natychmiastowych działań na rzecz osób niepełnosprawnych i osób sprawujących nad nimi bezpośrednią opiekę.
Z dniem 1 stycznia 2013 roku weszła w życie ustawa z dnia 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r. poz.1548).
Powyższa ustawa wprowadziła w szczególności zmiany w zakresie zasad ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz wprowadziła nowe świadczenia opiekuńcze – specjalny zasiłek opiekuńczy.
Osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2012 roku zachowały do niego prawo do dnia 30 czerwca 2013 roku, a wydane na podstawie ówczesnych przepisów decyzje o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego wygasły z mocy prawa z dniem 30 czerwca 2013 roku.
Opiekun osoby niepełnosprawnej to osoba bliska, często członek rodziny. Z miłości, przywiązania nie przechodzi obojętnie wobec cierpienia, bezsilności i niepełnosprawności osoby potrzebującej. Dokonuje świadomego wyboru swojej drogi życiowej, często rezygnując z pracy zawodowej w celu sprawowania trudnej i odpowiedzialnej opieki całodobowej.
W Ostrołęce osoby uprawnione do świadczenia pielęgnacyjnego zostały poinformowane o zmianach i warunkach nabywania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego. Wiele osób, po zapoznaniu się z nowymi zasadami przyznawania świadczeń, w ogóle zrezygnowało ze składania wniosków. Spośród osób, które na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów złożyły dokumenty, świadczenia zostały przyznane tylko dla około 70% wnioskodawców. Ta grupa uzyskała prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Nikt natomiast nie uzyskał prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego.
W maju 2013 roku świadczenie pielęgnacyjne wypłacane było 208 osobom. Od pierwszej połowy lipca br. świadczenie to przysługuje jedynie 140 osobom.
Analiza danych wskazuje, że z dniem 1 lipca 2013 roku około 40% świadczeniobiorców pobierających do 30 czerwca 2013 roku świadczenie pielęgnacyjne, zostało pozbawionych prawa do tego świadczenia i nie spełni kryteriów dochodowych i merytorycznych wymaganych do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Konstytucja RP to dokument chroniący zasadę zaufania do państwa i prawa oraz zasadę ochrony praw nabytych. Dokonujące się zmiany przepisów i utrata praw nabytych z pewnością nie umacniają obywateli w wierze i zaufaniu do władzy, której obowiązkiem jest przecież chronić interesy swoich obywateli.
Zmiana ustawy narusza w naszej ocenie także zapis art. 69 Konstytucji RP, który stanowi, że osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają (zgodnie z ustawą), pomocy w zabezpieczeniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.
Apelujemy zatem o natychmiastowe podjęcie ponownych prac legislacyjnych tak, aby osoby korzystające ze świadczeń pielęgnacyjnych do 30 czerwca br., mogły dalej sprawować opiekę nad osobami niepełnosprawnymi otrzymując stosowne świadczenie.