Mieszkam w Ostrołęce

Aktualności

54. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Jak co roku, mniej więcej o podobnej porze, jesteśmy w momencie wydarzenia ważnego dla wszystkich, którym nie są obojętne sprawy polskiej kultury – w momencie ogłoszenia kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

W Polsce niewiele jest konsekwentnych, stałych działań na rzecz upowszechniania kultury i edukacji artystycznej. OKR na przekór tej „polskiej specyfice” trwa ponad pół wieku i dociera do wielkich centrów i odległych zakątków, do ludzi różnych pokoleń, o różnym wykształceniu. Stwarza każdemu równe szanse, inspiruje do własnej twórczości, pomaga ujawniać talenty.

Jest wspólnotą ludzi wrażliwych.

Ogólnopolski Konkurs Recytatorski przez lata istnienia stał się sprzymierzeńcem literatury polskiej, jego uczestnicy sięgają po najpiękniejsze strofy poezji, po utwory najwybitniejszych prozaików, publicystów, dramatopisarzy. Umiłowanie i zrozumienie literatury daje im impuls do mówienia o świecie, o metafizycznych niepokojach człowieka i odwiecznych prawdach, o czasie minionym i dzisiejszym. Przede wszystkim recytator jest człowiekiem, który stoi najbliżej tekstu literackiego i ukazuje go w sposób najbardziej wierny. Jest więc jego idealnym odbiorcą. Wykonanie tekstu ukazuje zaangażowanie recytatora oraz umiłowanie przez niego poezji. Musi on pokazać zarówno warstwę powierzchniową utworu, jak i jego głębię...(Wisława Szymborska) Jakże ważna jest ta kulturotwórcza funkcja ruchu recytatorskiego – zwłaszcza dzisiaj, w dobie cywilizacji obrazkowej, natłoku informacji, pędzie i chaosie dnia codziennego.

W ciągu ponad pięćdziesięciu lat w Konkursie uczestniczyło miliony osób. Szukali kontaktu z drugim człowiekiem, inną wrażliwością. Budowali więzi między ludźmi poprzez formy artystyczne. Uczyli się rozumieć innych, ale także bronić własnych racji i wartości.
Właśnie dzięki temu OKR stał się początkiem drogi artystycznej wielu wybitnych aktorów, tu stawiali pierwsze kroki Janusz Gajos, Jan Englert, Olgierd Łukaszewicz, Marian Opania, Marek Kondrat, Artur Żmijewski, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Cielecka, Artur Barciś, Michał Żebrowski. Dla tych, którzy wybrali inny sposób obecności w świecie, Konkurs pozostał (to słowa jednego z uczestników) „najpiękniejszą przygodą w życiu”..
Konkurs – w swych ideach: służbie ojczystemu językowi, popularyzacji polskiej i powszechnej literatury – trwa niezależnie od przemian ustrojowych, społecznych i kulturalnych. Już od pół wieku moc słowa, głód prawdy, potrzeba wyrażania siebie, łączą uczestników wielkiego ruchu, który Julian Przyboś nazwał – Wolnym Ruchem Twórczej Mowy.

Z wyrazami szacunku
Jan Zdziarski Wiceprezes Zarządu Głównego TKT
(wyciąg z 54 OKR komunikat z dnia 15 stycznia 2009 r. www.tkt.art.pl)


Terminy przeglądów odbywających się w Ostrołęce:

- Eliminacje Miejskie 54 OKR - 24 marca 2009 r.  Klub Oczko ul. Sikorskiego 6  o godz. 10:00
- Eliminacje Rejonowe 54 OKR - 21 kwietnia 2009 r.  Klub Oczko ul. Sikorskiego 6 o godz.
- Przeglądy Finałowe 54 OKR w turnieju recytatorskim i wywiedzione ze słowa -. Klub Oczko    ul. Sikorskiego 6 w Ostrołęce

Organizatorzy: Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Ostrołęcki Oddział Okręgowy TKT, Ostrołęckie Centrum Kultury.

54 OKR w Ostrołęce organizowany jest pod Patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki

Regulamin i karty zgłoszeń do pobrania na stronach:
www.tkt.art.pl oraz www.ock-ostroleka.pl.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry