30-lecie samorządności!
30 lat temu, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory w powojennej Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że były to wybory do samorządu terytorialnego. Lokalna samorządność uważana jest za jeden z podstawowych fundamentów demokracji.
W ciągu trzydziestu lat samorząd terytorialny zdobył zaufanie Polaków i ponad 70% obywateli jest zadowolonych z działań lokalnych władz*. Biorąc udział w wyborach samorządowych możemy mieć realny wpływ na to, co dzieje się wokół nas, na naszym osiedlu, na naszej ulicy. Większość zadań lokalnych i regionalnych jest realizowanych przez samorząd terytorialny, dlatego rola władz lokalnych jest tak ważna.
W 1990 roku terenowe organy władzy państwowej (rady narodowe) zostały zastąpione przez niezależne i wybierane w demokratycznych wyborach rady gmin. Otrzymały one większe uprawnienia i mogły działać na rzecz lokalnych społeczności. W wielu miejscach zapóźnienia cywilizacyjne po 45 latach PRL-u były ogromne, a mieszkańcy za pomocą władz lokalnych mogli wreszcie zadbać o swoje "Małe Ojczyzny". Kolejnym krokiem budowy samorządności była reforma, która w 1999 roku wprowadziła nowy podział administracyjny. Jednostki samorządu terytorialnego zyskały większe uprawnienia i obowiązki, a mieszkańcy w wyborach samorządowych mogą wybierać swoich przedstawicieli do rad gmin, powiatów oraz sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów swoich miejscowości.
Niestety, wciąż obowiązujący zakaz zgromadzeń uniemożliwił nam wspólne świętowanie tej wyjątkowej rocznicy. Zachęcamy więc, by na znak naszego lokalnego patriotyzmu wywiesić dziś flagi, zarówno Polski, jak i naszej Małej Ojczyzny: Ostrołęki. Niech ten gest pokaże naszą radość z odzyskanej 30 lat temu samorządności.
* Badanie CBOS "Ocena działalności władz samorządowych"