Z życia miasta

Przeprawa tymczasowa otwarta!

Przeprawa tymczasowa otwarta!
Po kilku miesiącach bardzo intensywnej pracy, dziś oficjalnie przecięto wstęgę i otwarto przeprawę tymczasową na Narwi w Ostrołęce. W otwarciu, prócz władz miasta wzięli udział m.in. Senator Robert Mamątow, wicewojewoda Sylwester Dąbrowski, dowódca 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia i wiceprezes Energa Wytwarzanie Adam Galanek.

Pierwszy etap zmian w przeprawianiu się przez Narew możemy uznać za zakończony. Nowy rok rozpoczął się w Ostrołęce od planowego otwarcia przeprawy tymczasowej. 2 stycznia w samo południe przy ulicy Spacerowej spotkali się przedstawiciele wielu organizacji zaangażowanych w przedsięwzięcie, samorządowcy, żołnierze, media i mieszkańcy Ostrołęki.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło senatora RP Roberta Mamątowa, wicewojewody mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego, dowódcy 2. Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, który zainstalował stalową konstrukcję, wiceprezesa Energa Wytwarzanie Adama Galanka oraz przedstawicieli Elektrowni Ostrołęka, przedstawicieli lokalnego samorządu z przewodniczącym Rady Miasta Jerzym Grabowskim na czele oraz przedstawicieli firm, będących wykonawcami przeprawy.

Na początek Radosław Parzych, dyrektor Wydziału Inwestycji przepomniał zebranym historię powstania przeprawy tymczasowej, a senator Robert Mamątow odniósł się do starań jakie w jej powstanie miał obecny rząd. - To wszystko było możliwe dzięki temu rządowi, który zareagował tak szybko, żeby tu w Ostrołęce zacząć działać. Wcześniej, nawet na zwykłą obwodnicę trudno było jakieś pieniądze na projekty zdobyć. Ja dzisiaj gratuluję Pana Prezydentowi, że udało się to wszystko w miarę ogarnąć i mamy tę przeprawę – mówił senator.

Wielu gości kierowało słowa uznania w stronę władz miasta, na czele z prezydentem Januszem Kotowskim, które włożyły ogromny wysiłek, by most zastępczy powstał.

- Żeby gospodarka i przedsiębiorstwa się rozwijały, żeby ludzie mieli lepszy dostęp do pracy potrzebne są dobre i bezpieczne drogi. Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w takim przedsięwzięciu jak otwarcie nowej przeprawy. Szczególnie ważnej dla komunikacji między jedną stroną Narwi a drugą z Ostrołęka -  mówił wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Wielką pomocą w budowie przeprawy tymczasowej było wsparcie finansowe Grupy Energa.

-  Ta infrastruktura, która jest dziś pobudowana, zrealizowana służąca naszej społeczności, a także firmom to także jest jeden z elementów do realizacji zadań Grupy Energa. Nie byłoby tego, gdyby nie ostrołęccy samorządowcy. To oni, ich działania i wsparcie rządu powoduje, że Ostrołęka się rozwija. Ostrołęka zaczyna żyć, nabierać tempa przedsiębiorczości. Grupa Energa wspiera wszystkie działania samorządowe związane z poprawą infrastruktury, poprawą życia społeczności lokalnej, a także firm, które występują na naszym terenie – mówił Adam Galanek, wiceprezes Energa Wytwarzanie.

Dziś na ulicy Spacerowej pojawili się również żołnierze z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, którzy w niespełna miesiąc złożyli stalową konstrukcję, która stanowi bazę przeprawy tymczasowej.

- Miałem wcześniej pytanie, czy ta przeprawa jest bezpieczna – mówił pułkownik Bogdan Prokop, dowódca 2 Pułku Inżynieryjnego. - Można powiedzieć, że jest bardzo bezpieczna jeżeli tylko przestrzega się warunków eksploatacji. Ten most jest konstrukcją naprawdę sprawdzoną. Nie ma żadnych obaw co do tego czy zapewni właściwe warunki drogowe i przeprawowe. Chciałem podziękować Panu Prezydentowi, za to że warunki jakie były tu stworzone na miejscu do tego, żeby pracować były naprawdę bardzo dobre. Jestem przekonany, że ta przeprawa mostowa będzie spełniała wsystkie te wymagania, jakie zostały założone.

Słowa uznania w kierunku wszystkich, którzy pomogli w stworzeniu nowego mostu, choć tylko zastępczego skierował gospodarz miasta Janusz Kotowski.  - Chcę podziękować za to, że w intencjach każdego z nas była gotowość służby drugiemu człowiekowi. Bo most nie jest dla prezydenta, nie jest dla senatora, nie jest dla dyrektorów czy urzędników, nawet nie dla żołnierzy. Most jest dla mieszkańców naszego miasta. Dzisiaj myślę, że przedsiębiorcy i wszyscy mieszkańcy mogą powiedzieć, że samorząd i wszyscy, którzy zechcieli Ostrołęce pomóc wypełnili zadanie. Ale podkreślam, w naszych motywacjach jest gotowość służby, nie oczekiwania na podziękowanie. Bo więcej było krytyki, oczekiwań że się nie uda, czasem te głosy się mocno pojawiały, ale jeśli ktoś wie dla kogo pracuje, wiemy że warto ludziom służyć, to dziś możemy uśmiechnąć się i powiedzieć – pierwsza część jest gotowa, za chwilę ruszamy z następną. Z całego serca dziękuję – zakończył prezydent Janusz Kotowski.

Aby formalności stało się zadość, uroczyście przecięto wstęgę, a obiekt pobłogosławił ks. infułat Zygmunt Żukowski.

Przypomnijmy, że pierwsze roboty związane z budową przeprawy tymczasowej rozpoczęły się w sierpniu 2017 roku. W październiku w Ostrołęce pojawili się żołnierze z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. W ostatnich dwóch miesiącach starego roku roboty polegały już głównie na wylaniu asfaltu na dojazdach i nitkach mostu oraz na montażu oświetlenia.

Koszt robót budowlanych wyniósł 10 577 672,32 zł.  Zadanie realizowane przy wsparciu finansowym : Energii Elektrownie SA i budżetu państwa.

Z przeprawy tymczasowej będą mogli korzystać tylko kierowcy samochodów ciężarowych, którzy uzyskają odpowiednie zezwolenie. Są one wydawane dla dla przedsiębiorców z miasta i powiatu ostrołęckiego. Utrzymane zostają objazdy Ostrołęki dla ciężarowego ruchu tranzytowego.

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry