Aktualności

Zapraszamy na odsłonięcie tablicy pamięci Henryka Krauze

Zapraszamy na odsłonięcie tablicy pamięci Henryka Krauze

Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Henryka Krauzego. Odbędzie się ona w sobotę 22 czerwca o godzinie 13.00 na skwerze im. Henryka Krauzego, położonym przy II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Traugutta. 

W czerwcu 2018 roku, radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania nazwy  skwerowi położonemu na terenie miasta Ostrołęki, w rejonie skrzyżowania ulic Bogusławskiego i Traugutta. Zyskał on imię Henryka Krauzego. Jakiś czas temu, z inicjatywy Rady Osiedla Stare Miasto i Anny Mynyk Przewodniczącej Zarządu Osiedla przy współudziale Rady Osiedla Traugutta oraz przy wsparciu finansowym Miasta Ostrołęki powstała na skwerze tablica pamiątkowa. W sobotę nastąpi jej oficjalne odsłonięcie. 

Henryk Krauze przez całe swoje życie związany był z miastem Ostrołęką. Urodził się 12 grudnia 1912 roku w Ostrołęce. Wychowywał się w Wojciechowicach. Ukończył Szkołę Podstawową i Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce, następnie uczęszczał do Państwowej Szkoły Ogrodniczej w Warszawie. Po jej ukończeniu, wstąpił do Szkoły Podchorążych w Zambrowie.  W okresie międzywojennym został nauczycielem przysposobienia obronnego w I Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpił na ochotnika do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej.  W okresie II wojny światowej był aresztowany i osadzony w obozie w Woldenbergu, w Oflagu II-C., gdzie pozostał aż do momentu jego wyzwolenia. Tam też rozwinęła się u niego pasja rysunku i malarstwa. Po powrocie do Ostrołęki, podjął pracę w charakterze nauczyciela. Uczył plastyki oraz wychowania fizycznego. 

Z wielkim entuzjazmem oddawał się organizowaniu turystyki, zarówno w szkole, jak i poza nią. Zajmował się krzewieniem sportów masowych. Stworzył w szkole Koło Turystyczne, dzięki któremu mógł organizować w czasie wakacji wycieczki oraz obozy wędrowne po kraju i regionie. Henryk Krauze pełnił wiele funkcji społecznych. Wiele razy brał udział w wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i zagranicą. 

 W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny. Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w Kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia Zasłużonych dla woj. ostrołęckiego.Wykonał projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele wysokich odznaczeń i nagród. 

Henryk Krauze zmarł 23 września 1991 roku. Był człowiekiem niezmiernie zaangażowanym w sprawy miasta i regionu.  

 

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry