Rozmawiali o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży
W dniu 22 maja 2024 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Arkadiusza Gołasia odbyła się Konferencja profilaktyczna dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży mająca na celu podniesienie kompetencji zawodowych dla psychologów, pedagogów specjalnych, terapeutów i innych specjalistów zatrudnionych w przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz rodziców, uczniów i wszystkich zainteresowanych tematem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Ze względu na związaną z przejściem pandemii i zdalnym nauczaniem sytuacją, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy, tj. dorośli i dzieci, oraz powiązanymi z tym zachowaniami i ich skutkami w postaci depresji, zachowań agresywnych, prób samobójczych i samookaleczeń, podjęto działania mające na celu podnoszenie kompetencji kadry pedagogicznej i specjalistów. Słaby dostęp do usług specjalistów w Polsce dla rodziców uczniów mających problemy związane z depresją i wyobcowaniem wskazuje na konieczność przeprowadzenia tego typu konferencji tak, aby jak największa liczba specjalistów i nauczycieli mogła służyć im pomocą w trudnych sytuacjach. Korzyścią jest możliwość przekazania nabytej na konferencji wiedzy oraz pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu problemów udzielane rodzicom przedszkolaków i uczniów.
W czasie konferencji dr Ewa Odachowska-Rogalska wygłosiła bardzo ciekawy wykład, pt. „Konsekwencje kryzysu psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Rola psychologa we wsparciu dzieci i rodziców”, który był bardzo potrzebny wszystkim specjalistom, nauczycielom, rodzicom, a nawet obecnym na konferencji uczniom, wskazał bowiem, że bieżące dokształcanie, inwestycja we własny rozwój i wymiana doświadczeń z innymi specjalistami jest niezbędne w zawodzie nauczyciela, psychologa, pedagoga specjalnego.
Wykład, pt. „Zachowania rozwojowe i nienormatywne. Granice normy aktywności seksualnej dzieci. Zachowania seksualne u dzieci. Ekspresja seksualna dzieci”, który zaprezentował dr Marcin Bednarczyk wskazywał jak ważną rolę w życiu dziecka odgrywa odpowiedzialny dorosły, który ma wiedzę i umiejętności, aby przeprowadzić dziecko przez trudny okres dzieciństwa i dorastania. Dorosły, który nie skrzywdzi a pomaga nawet w najbardziej traumatycznych przeżyciach.
Trzeci wykładowca, mgr Katarzyna Słowik, przybyła na konferencję ale nie była w stanie prowadzić wykładu ze względu na stan zdrowia. Rozmawiała z uczestnikami konferencji w czasie rozmów indywidualnych a wykład, pt. „Praca z dziećmi i dorosłymi po stresie traumatycznym. Interwencja kryzysowa i postraumatologia po zdarzeniu traumatycznym” zostanie nagrany i w formie cyfrowej udostępniony wszystkim zainteresowanym.
Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Fot. Anna Suchcicka
Załączniki:
- mazowsze_dla_zdrowia_psychicznego.pdf [399.39 KB]