Aktualności

Miejskie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Miejskie obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w miejskich obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny  światowej. W czwartek 1 września 2022 r. spotkamy się o godz. 12.00  przed Pomnikiem Pamięci Pomordowanych w latach 1939-1945 Ofiar Terroru Hitlerowskiego na ul. Poległych, gdzie odbędzie się krótka uroczystość zakończona złożeniem kwiatów w hołdzie wszystkim poległym podczas największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości.

Następnie o godz. 17.30 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ofiar II wojny światowej, którą artystycznie uświetni Ostrołęckie Centrum Kultury. Po Mszy Świętej nastąpi złożenie kwiatów przed znajdującym się przy kościele pomnikiem poświęconym Mieszkańcom Ostrołęki oraz wszystkim Polakom, którzy budowali niepodległość naszego kraju i oddali za nią życie.



             Proboszcz Parafii pw. Zbawiciela Świata                        Prezydent Miasta Ostrołęki
                         Diecezjalny Duszpasterz
               Parlamentarzystów i Samorządowców                                    Łukasz Kulik

                            Ks. Kan. Jan Świerad

1 września 1939 r., wraz z napaścią nazistowskiej Rzeszy Niemieckiej na Rzeczpospolitą Polską, wybuchła II wojna światowa. Z chwilą jej rozpoczęcia do Ostrołęki zaczęły napływać spore oddziały Wojska Polskiego, które po krótkim postoju w mieście przemieszczały się na drugą stronę rzeki. Obrona Narwi i Biebrzy została powierzona Samodzielnej Grupie Operacyjnej „Narew”
pod dowództwem generała brygady Czesława Młota-Fijałkowskiego. Ostrołęki bronił 42 Pułk Piechoty wchodzący w skład 18 Dywizji Piechoty.

W pierwszych dniach września niemal wszyscy mieszkańcy opuścili miasto i ulokowali się w okolicznych wsiach. Wraz z postępami wojsk nieprzyjaciela polscy żołnierze przy ostrzale artyleryjskim wycofali się w nocy z 5 na 6 września z powrotem na lewy brzeg Narwi, a wieczorem 8 września opuścili miasto z obawy przed nadciągającym od strony Różana wojskiem niemieckim. 9 września Niemcy wkroczyli do Ostrołęki.

Już w październiku wypędzono parę tysięcy żydowskich mieszkańców miasta za rozpoczynającą się przed Łomżą graniczną linię sowiecką, z których zdecydowana większość nie przeżyła wojny. Przez cały jej okres niemal bez przerwy trwały aresztowania, wywózki na roboty i do obozów koncentracyjnych oraz eksterminacje. Reżim hitlerowski trwał w Ostrołęce do 6 września 1944 r., kiedy Niemcy po dwudniowej walce z wojskami radzieckimi zostali wyparci z miasta.

Do miasta wdały się wojska 3 Armii 2 Frontu Białoruskiego pod dowództwem generała pułkownika Aleksandra Gorbatowa, jednak wojska niemieckie ostrzeliwały Ostrołękę jeszcze przez 4 i pół miesiąca. Miasto zostało przez wojnę głęboko doświadczone, zniszczeniu uległo 55% wszystkich znajdujących się w jego granicach budynków, a liczba ludności skurczyła się o 2/3, do ok. 5 tysięcy osób w 1945 r.

  • zaproszenie 1 września
Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry