Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem grypy, w tym koronawirusem?
Jak co roku, w okresie od stycznia do marca zwiększa się liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.
Grypa, w większości przypadków, przebiega dosyć łagodnie i kończy się wyleczeniem w ciągu 5-7 dni. Jednak zdarzają się cięższe przypadki wymagające hospitalizacji. Dlatego też objawów zachorowania nie można lekceważyć. Szczególnie, że w ostatnim czasie, pojawił się nowy, niebezpieczny w skutkach typ wirusa - koronawirus. Zaraziło się nim już kilka tysięcy osób na całym świecie. Epidemia rozpoczęła się w Chinach, jednak pacjentów zarażonych koronawirusem przybywa na całym świecie.
Z oficjalnych informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce nie odnotowano dotychczas żadnego przypadku koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny nie zalecają podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej. Koronawirusem najprawdopodobniej można zarazić się drogą kropelkową od ludzi i zwierząt. Osoby powracające z tych rejonów, jeśli nie mają objawów takich jak: gorączka, kaszel, kichanie, duszności - zupełnie podobne do grypy, powinny być spokojne. Cały czas jednak powinny siebie obserwować, bo okres wykluwania wirusa trwa do 14 dni, a najczęściej jest to 5 - 6 dni.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek pierwszych symptomów zarażenia, należy bezwzględnie udać się do lekarza.
Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem grypy i infekcjami grypopodobnymi, w tym również koronawirusem?
• unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie;
• przestrzegać samemu i uczyć innych tzw. „etykiety kaszlu” czyli zasłaniania w trakcie kaszlu czy kichania nosa i ust, najlepiej chusteczką jednorazową lub przedramieniem;
• często myć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund;
• używać do dodatkowej higieny rąk żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu;
• unikać dotykania oczu, nosa lub ust rękami;
• unikać dzielenia się jedzeniem, piciem i naczyniami;
• zostać w domu, gdy jest się chorym, np. gdy występują objawy podobne do przeziębienia,
• regularnie czyścić i dezynfekować używane przedmioty i powierzchnie;
• przed podróżą w tereny występowania zakażeń wirusem 2019-nCoV sprawdzić informacje na stronie WHO lub skonsultować się z lekarzem medycyny podróży w ostrołęckim szpitalu.
Jak donosi Główny Inspektor Sanitarny, osoby zamawiające przedmioty z popularnych chińskich serwisów internetowych nie powinny obawiać się zarażenia.