Aktualności

Działania streetworkera

Działania streetworkera

Ostrołęcki streetworker - Andrzej Zapert oraz Mariusz Łuba, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce przemierzają ostrołęckie ulice integrując się z osobami pozostającymi w kryzysie bezdomności, borykającymi się z problemem alkoholowym. Cel? Pomoc w wyrwaniu się z obecnego stanu.

Poniżej relacja Mariusza Łuby, przewodniczącego MKRPA z 5 sierpnia.

„Jedno spotkanie, a tak wiele bólu. Bólu, który każdego dnia musi znosić młoda, niewinna dziewczyna mijana obojętnie przez wiele osób...
Środowe popołudnie. Andrzej Zapert - nasz streetworker i ja ruszamy z „misją” w kierunku ustalonego wcześniej miejsca. Tuż przed przybyciem napotykamy dwóch mężczyzn, którzy pomimo danej sytuacji, bardzo się wspierają. Przyznam, że początek spotkania nie był łatwy, lecz kto powiedział, że tak będzie? Kolejne minuty sprawiają, że znajdujemy wspólny język. Andrzej ofiaruje jedzenie, po czym jeden z mężczyzn oddala się twierdząc, że ma coś do załatwienia na mieście. Zapowiada, że odwiedzi Andrzeja w miejscu pracy, aby porozmawiać. Zaskakuje nas podając numer pokoju, w którym pracuje Andrzej. Czy faktycznie będzie tak jak zapowiedział? Drugi z mężczyzn kieruje się w miejsce „odpoczynku”. Ginie nam z linii wzroku. Błądząc w gąszczu, wyczuwamy dym, który doprowadza nas do miejsca, gdzie zastajemy dwie osoby. Niestety, ich stan nie pozwala na nawiązanie sensownej rozmowy. Pojawimy się w tym miejscu w innym terminie.

Informacje, które zebraliśmy w poprzednich tygodniach, wyznaczyły nasz następny kierunek. Tym razem udajemy się do miejsca, które zamieszkuje niepełnosprawny mężczyzna. Podobnie jak w trakcie wcześniejszego spotkania, Andrzej nawiązuje kontakt i pozostawia jedzenie. Umawiamy się na kolejne spotkanie. O jego sytuację pytamy napotkaną Panią, która wypowiada się o nim w samych superlatywach. Twierdzi, że pomagają mu ludzie, a on z dobroci serca stara się im odwdzięczać nawet drobnymi gestami.

Niektórzy mówią „do trzech razy sztuka” i pewnie coś w tym jest. Trzecie spotkanie przyprawiło nas o dreszcze. Napotkaliśmy skatowaną, młodą dziewczynę. Na wstępie przyznała, że otrzymała już pomoc medyczną. Była w szpitalu, do którego musi wrócić, aby odbyć bardzo ważną operację. Szpital znajduje się w innej miejscowości. Musi dotrzeć tam na własny koszt, jednak nie posiada żadnych pieniędzy. Po śmierci rodziców żyje na ulicy. Przekazujemy jej opatrunki i środki medyczne. Umawiamy się, że w czwartek odwiedzi Andrzeja w pracy. Kobieta dotrzymuje słowa. Przychodzi kolejnego dnia. Andrzej pomaga jej załatwić tę i inne sprawy w MOPR. Nasze serca ogrania ogromna radość.

Na koniec dnia pozytywna rozmowa z dwoma Panami. Oczywiście - nie odbyło się bez sprawdzania kim jesteśmy. Pod koniec spotkania jeden z mężczyzn wyraził chęć spotkania w miejscu pracy Andrzeja. Do tej pory wstydził się prosić o pomoc. Czy przełamie się i przyjdzie? Czy jednak potrzebuje więcej czasu, a może spotkań w terenie? Jedno jest pewne - Andrzej na niego czeka, a on wie, gdzie może znaleźć Andrzeja”.

Projekt realizowany przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ostrołęce.

Fot. Archiwum prywatne

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry