Aktualności

Aleje oraz skwer w parku miejskim nazwane

Aleje oraz skwer w parku miejskim nazwane

Decyzją ostrołęckich radnych aleje oraz skwer w Parku Miejskim im. Wiktora Stańskiego w Ostrołęce zyskały patronów.

Zostali nimi nieżyjący już twórcy polskiego komiksu, uznani w środowisku artystycznym i czytelniczym rysownicy, ilustratorzy i scenarzyści. Skwer, który mieści się w centralnej części parku na rozwidleniu alei uhonorował całe środowisko komiksowe w Polsce i będzie nosił nazwę Skwer Polskiego Komiksu.

Z propozycją nadania nazw alejom i skwerowi w Parku Miejskim im. Wiktora Stańskiego w Ostrołęce wystąpili Staszek Orłowski i Tomasz Samsel, mieszkańcy Ostrołęki.

- Poprzez swą unikalność, nazewnictwo alei parkowych nada Ostrołęce charakter ośrodka miejskiego przyjaznego twórczości artystycznej, czytelnictwu i szeroko pojętej kulturze, co będzie naturalnie sprzyjać organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych na terenie parku i w innych lokalizacjach w granicach miasta. Tego typu miejscowego uhonorowania polskich autorów historii rysunkowych nie podjęła się do tej pory żadna miejscowość w Polsce, dzięki czemu drogi wewnętrzne w ostrołęckim parku zyskają prawdziwie oryginalny i budzący zainteresowanie charakter. Taka okoliczność może sprawić, że parkowe aleje i skwer staną się rozpoznawalnym i wartym odwiedzenia punktem na mapie naszego miasta, a tym samym wzrosną walory turystyczne Ostrołęki - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Zgodnie z propozycją wnioskodawców aleje zyskają imiona następujących osób:

1)    Henryk Jerzy Chmielewski, ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie, zm. 22 stycznia 2021 r. w Warszawie) – polski grafik, rysownik i publicysta.
Podczas II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej pod pseudonimem „Jupiter”, powstaniec warszawski. W latach 1945-1947 służył w wojsku, gdzie rozpoczął karierę graficzną od opieki nad gazetką. Po zakończeniu służby wojskowej pracował jako rysownik w czasopismach, początkowo w „Świecie Przygód”, następnie w „Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Był autorem kontynuacji serii komiksowej „Sierżant King z królewskiej konnicy” (1947) oraz komiksów własnego pomysłu: „Półrocze bumelanta” (1951) i „Witek sprytek” (1955-1956). Największą popularność zdobył jednak dzięki ukazującej się od 1957 r. serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która rozeszła się łącznie w wielomilionowym nakładzie i doczekała się m.in. adaptacji w postaci filmu animowanego i gry komputerowej. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz pośmiertnie Orderem Orła Białego.

2) Janusz Christa (ur. 19 lipca 1934 r. w Wilnie, zm. 15 listopada 2008 r. w Sopocie) – polski autor komiksów, rysownik i scenarzysta. Wychował się w przedwojennym polskim Wilnie w rodzinie o tradycjach patriotycznych (podczas okupacji ojciec i dwaj bracia służyli w Wileńskim Okręgu Armii Krajowej). Po wojnie zamieszkał w Sopocie, gdzie ukończył szkołę i działał w harcerstwie. Nigdy nie zdobył wykształcenia plastycznego, kształcił się jednak z zakresu ekonomii. Jako rysownik zadebiutował w 1956 r. na łamach miesięcznika „Jazz”, w początkowym okresie publikował komiksy o różnej tematyce w wielu gazetach i czasopismach. W 1958 r. ukazał się jego pierwszy pasek komiksowy z Kajtkiem-Majtkiem, który rozpoczął cykl „Kajtek i Koko”, a następnie „Kajko i Kokosz”. Seria ukazywała się w dzienniku „Wieczór Wybrzeża” przez 17 lat, później przeniosła się do tygodnika „Świat Młodych”, a następnie do magazynu „Relax”, dzięki czemu zdobyła ogólnopolską sławę. W ostatnim czasie zyskała również adaptację w postaci serialu animowanego. Odznaczony m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

3) Szarlota Pawel, właśc. Eugenia Joanna Pawel-Kroll (ur. 4 listopada 1947 r.,zm. 7 września 2018 r.) – polska graficzka, rysowniczka i scenarzystka komiksowa, ilustratorka. W 1974 r. ukończyła grafikę na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i od razu została zatrudniona do tworzenia komiksów w redakcji czasopisma „Świat Młodych”. Jeszcze w 1974 r. rozpoczęła tworzenie swojego najsłynniejszego cyklu pt. „Jonka, Jonek i Kleks”, opowieści obrazkowych o fantastycznych, często surrealistycznych i groteskowych przygodach dziewczyny i chłopca w wieku szkolnym oraz towarzyszącego im niebieskiego stworzenia, które wyszło z kałamarza. Znana jest również z popularnej serii „Kubuś Piekielny”. Przez ponad 20 lat Szarlota Pawel opublikowała w prasie ponad tysiąc odcinków historii obrazkowych, wydano też kilkanaście albumów z jej komiksami. Do 2010 r. łączny nakład jej zeszytów i albumów przekroczył cztery miliony egzemplarzy. Odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

4) Jerzy Wróblewski (ur. 7 sierpnia 1941 r. w Inowrocławiu, zm. 10 sierpnia 1991 r. w Bydgoszczy) – polski rysownik i autor komiksów. Zadebiutował w 1959 r. w popularnym bydgoskim dzienniku popołudniowym „Dziennik Wieczorny”, gdzie publikował sensacyjne opowieści rysunkowe. W ciągu kolejnych 20 lat na łamach gazety ukazało się ponad 70 historyjek jego autorstwa. W 1969 r. narysował swój pierwszy numer „Kapitana Żbika”, a od 1973 r. całkowicie przejął rysowanie serii o popularnym milicjancie, tworząc w sumie 30 zeszytów. Był jednym z głównych współpracowników magazynu „Relax”. Opublikował ponad 60 samodzielnych albumów o przeróżnej tematyce, które ukazały się łącznie w nakładzie blisko 14 milionów egzemplarzy.

5) Mieczysław Wiśniewski (ur. 1925 r. w Warszawie, zm. 2006 r. w Warszawie) - polski rysownik, grafik, ilustrator, malarz. W czasie II wojny światowej kształcił się w Szkole Rysunku i Malarstwa. Wyspecjalizował się w ilustracjach militarnych, po wojnie pracował w wydawnictwie Ministerstwa Obrony Narodowej na stanowisku grafika oraz jako ilustrator książek. Pod koniec lat sześćdziesiątych zaproponowano mu rysowanie komiksów. Narysował jeden zeszyt „Kapitana Żbika”, a także sześć numerów serii „Podziemny front”. W 1970 r. wydawnictwo „Sport i Turystyka” rozpoczęło prace nad serią „Kapitan Kloss”, komiksową adaptacją serialu telewizyjnego „Stawka większa niż życie”. Zwyciężył w konkursie na rysownika cyklu, przygotował 20 zeszytów przygód agenta J-23.

6) Tadeusz Raczkiewicz (ur. 17 listopada 1949 r. w Gubinie, zm. 25 lutego 2019 r. w Gubinie) –  polski rysownik i scenarzysta komiksowy, twórca rysunków satyrycznych, ilustrator. Jako nastolatek zaczął rysować własne historie, które regularnie wysyłał do publikującego wiele komiksów czasopisma „Świat Młodych”. Redakcja postanowiła zaproponować zdolnemu czytelnikowi współpracę. W drugiej połowie lat 80. był jednym z najczęściej publikowanych w magazynie autorów komiksowych. Najpopularniejszym bohaterem, tworzonym samodzielnie przez Tadeusza Raczkiewicza, był Tajfun – tajny agent kosmicznych służb specjalnych. W 2006 r. ukazało się pierwsze wydanie albumowe jego komiksów, które dotąd istniały tylko w wydaniu prasowym.

7) Marian Walentynowicz (ur. 20 stycznia 1896 r. w Petersburgu, zm. 26 sierpnia 1967 r. w Warszawie) – polski rysownik, architekt, pisarz oraz prekursor komiksu w Polsce. Studiował na Politechnice Warszawskiej. Od lat 20. współpracował jako rysownik z czasopismami warszawskimi. W okresie II wojny światowej był korespondentem wojennym przy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Zaprojektował Znak Spadochronowy używany jako znak 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz odznaczenia dla zasłużonych spadochroniarzy. Znany przede wszystkim jako autor rysunków do przygód „Koziołka Matołka”. Odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych.

8) Bohdan Butenko (ur. 8 lutego 1931 r. w Bydgoszczy, zm. 14 października 2019 r.) – polski rysownik, ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta. Absolwent Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. Karierę artystyczną rozpoczął w 1955 r. jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Współpracował z czasopismami dla dzieci „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”, „Płomyk”. Twórca postaci Gapiszona, Kwapiszona, a także Gucia i Cezara, ilustrator wielu książek dla dzieci. Wykonał opracowania graficzne i ilustracje do ponad 200 książek. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

9) Bogusław Polch (ur. 5 października 1941 r., zm. 2 stycznia 2020 r.) – polski rysownik komiksów, grafik, ilustrator, storyboardzista. Ukończył warszawskie liceum plastyczne, zrezygnował jednak ze studiów plastycznych i od razu zajął się pracą zawodową.
W wieku 17 lat zadebiutował dwoma krótkimi komiksami w młodzieżowej gazecie „Korespondent wszędobylski”. Pierwszy oficjalny komiks, zeszyt z serii o „Kapitanie Żbiku”, wydał 12 lat później. Znany również z rysunków do opowieści o kosmicznym detektywie „Funkym Kovalu” oraz do komiksowej adaptacji sagi „Wiedźmin”. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

10) Szymon Kobyliński, właśc. Tadeusz Szymon Kobyliński (ur. 22 maja 1927 r. w Warszawie, zm. 15 kwietnia 2002 r. w Warszawie) - polski grafik, rysownik, karykaturzysta, satyryk, historyk, scenograf. Urodził się w rodzinie malarskiej, swój pierwszy rysunek prasowy opublikował już w wieku 9 lat. Pod koniec wojny został żołnierzem Armii Krajowej, lecz nie brał udziału w walkach. Na przełomie lat 40. i 50. ukończył grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie rozpoczął kolejne studia na kierunku historia sztuki, których jednak nie ukończył z powodu szykan w okresie stalinizmu. Rozpoczął współpracę z gazetami, przede wszystkim czasopismem „Szpilki”, był także eseistą i pisarzem oraz autorem programów telewizyjnych i radiowych. Popularyzował polską kulturę oraz historię. Był znawcą broni i barwy Wojska Polskiego, broni białej oraz zbroi. Zilustrował ok. 300 książek oraz wydał 20 własnych. Był autorem komiksu „Stary zegar” z 1957 r. oraz trzech zeszytów z serii „Przygody pancernych i psa Szarika” (1970-1971), publikował również w czasopiśmie poświęconym komiksowi „Relax”. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

2. Skwerowi w Parku Miejskim im. Wiktora Stańskiego w Ostrołęce, posiadającemu kształt okręgu i stanowiącemu drugie od wejścia do parku przy ul. Generała Romualda Traugutta rozwidlenie alei parkowych, nadaje się nazwę Skwer Polskiego Komiksu.

Do uhonorowania wyżej przedstawionych artystów wybrano najbardziej reprezentacyjne aleje w parku. Nienazwane pozostaną pojedyncze pozostałe aleje i skwery, a także inne elementy obiektu, jak plac zabaw czy siłownia zewnętrzna. W późniejszym czasie wspomnianym miejscom mogą zostać nadani kolejni patroni i nazwy tematycznie dopasowane do ich twórczości.

  • alejki w parku miejskim
Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry