Aktualności

Kamień węgielny pod Muzeum Żołnierzy Wyklętych wmurowany

Kamień węgielny pod Muzeum Żołnierzy Wyklętych wmurowany
Po wielu latach starań, a ponad rok od dnia podpisania umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2 października oficjalnie rozpoczęto przebudowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych, czego znakiem było wmurowanie kamienia węgielnego. Akt erekcyjny podpisał m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 w siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Traugutta. Zgromadzonych gości przywitał Dyrektor Muzeum Jacek Karczewski, który przypomniał historię starań o tę ważną placówkę, jakiej dotąd na mapie Polski brakowało.  

Opowiedział również historię nowego eksponatu, który przekazał Marek, syn ostatniego partyzanta z bronią w ręku Józefa Franczaka.  Jest to medalik z Matką Boską, który „Laluś” nosił przy sobie w ostatnich tygodniach życia i zostawił w jednej z kwater, gdyż zerwał łańcuszek. Miał go odebrać od rodziny z kwatery następnym razem, jednak nie zdążył. To jedyna pamiątka po  tym żołnierzu, która teraz trafi na wystawę stałą.

Po uroczystym poświęceniu, w obecności przedstawicieli administracji państwowej, władz samorządowych Miasta Ostrołęki, duchowieństwa i uczniów naszych szkół, uczestników polskiego ruchu oporu antykomunistycznego i ich potomków, a także licznych gości wmurowano Akt erekcyjny.

Podpisali go: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Senator Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Robert Mamątow, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Arkadiusz Czartoryski, Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski, Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski, Dyrektor Budownictwa Ogólnego Budimex S.A. Radosław Górski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Ostrołęka kpt. Franciszek Chrostowski, Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi płk Weronika Sebastianowicz oraz Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Jacek Karczewski.

- Dla nas decyzja  o współprowadzeniu muzeum, wzięciu odpowiedzialności była oczywista. Pytaniem pozostaje fakt, dlaczego dopiero teraz? - rozpoczął Minister Piotr Gliński. - To muzeum jest poświęcone tym bohaterom polskiej historii, którzy podejmowali dramatyczne decyzje. W historii może najważniejsze jest to, jak pojedynczy ludzie wybierają w okresie próby. Nasze pokolenie nie ma przed sobą takich dylematów. Dzięki tym wyborom żołnierzy wyklętych i ich poprzedników Polska istnieje. I naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym, także dla przyszłych pokoleń.

Głos zabrał również Janusz Kotowski, Prezydent Ostrołęki: Można by powiedzieć, dlaczego tutaj drodzy goście przyjechaliście? Wszyscy zgromadzili się tutaj dla zwykłych ludzi. Dla chłopaków, czasem młodych dziewcząt, którzy niewiele się różnili od tych, którzy są tutaj z nami. To byli ludzie, którzy umieli wybrać w najtrudniejszych sytuacjach. Opowiedzieli się po dobrej stronie. Wybrali to co było wtedy najważniejsze. Co zawsze jest najważniejsze. I choćby byli prości, zwykli, choćby mieli swoje sprawy i więcej marzeń niż my to potrafili zostać wszystko, by wybrać sprawy najważniejsze.

Pomysł powstania pierwszego w Polsce muzeum poświęconego pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego powstał w głowach ostrołęckich samorządowców kilka lat temu. 28 lutego 2013 roku na mocy uchwały Rady Miasta Ostrołęki powołano do istnienia Muzeum Żołnierzy Wyklętych (w organizacji). Władze samorządowe Ostrołęki przeznaczyły na siedzibę Muzeum kompleks powięzienny. I choć miasto nie otrzymało żadnego wsparcia byłego rządu (mimo składanych wniosków), w ramach bieżącego funkcjonowania placówki rozpoczęło szereg prac remontowych, działań projektowych, promocyjnych oraz edukacyjnych.

Sfinansowania przebudowy podjęło się dopiero Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzone przez Piotra Glińskiego, które przeznaczyło na ten cel 35 milionów złotych. 1 marca 2016 roku nastąpiło uroczyste podpisanie umowy w sprawie prowadzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych jako wspólnej instytucji kultury.

Projekt przebudowy został wykonany przez pracownię projektową ARCHIBOX z Poznania, a wykonuje go przedsiębiorstwo budowlane Budimex S.A. Zakończenie prac jest zaplanowane na koniec czerwca 2018 roku, a uroczyste otwarcie ma się odbyć w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 roku.

Zadaniem Muzeum jest przywracanie Żołnierzom Wyklętym należytego miejsca w historii poprzez  gromadzenie pamiątek po Niezłomnych, upowszechnianie w społeczeństwie wiedzy historycznej o ich drodze i dokonaniach oraz prowadzenie różnorodnej działalności edukacyjnej.
Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry