Aktualności

Będą pieniądze na most

Będą pieniądze na most

Wniosek Miasta Ostrołęki o sfinansowanie w pięćdziesięciu procentach przebudowy starego mostu uzyskał poparcie Ministerstwa Infrastruktury. Został przekazany do Ministerstwa Finansów – poinformował w miniony piątek Jerzy Szmit – podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

O poszukiwaniu dodatkowych źródeł mających wesprzeć ostrołęcki budżet na remont przeprawy mostowej zapewnił minister Henryk Kowalczyk, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. Obydwaj ministrowie przebywali w Ostrołęce na I Kongresie Infrastruktura i Rozwój dla Mazowsza północno-wschodniego. Konferencja zorganizowana przez Zrzeszenie Przewoźników Drogowych w Ostrołęce poświęcona był zależnościom rozwoju regionu od sieci drogowej i transportu.

O wpływie sieci transportowej na rozwój regionalny mówił profesor Witold Orłowski, wskazując na mapie Polski obszary „wykluczone” z powodu zaniedbań drogowych i logistycznych. Niestety oprócz Pomorza zachodniego największą białą plamą jest północno-wschodnie Mazowsze. A gminy pozbawione dobrej sieci transportowej rozwijają się dużo wolniej.

Prezydent Janusz Kotowski zapoznał uczestników Kongresu z historią Ostrołęki i jej bieżącymi problemami oraz nadziejami na rozwój, co związane jest choćby z inwestycjami Story Enso, budową nowej elektrowni oraz obecnością firm w podstrefie ekonomicznej. Zwrócił uwagę na fakt, że bez pomocy państwa miasto nie rozwiąże problemów komunikacyjnych – takich jak budowa mostu czy ewentualnej obwodnicy.

Problemom regionu poświęcone były też wystąpienia posła Arkadiusza Czartoryskiego i wiceministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Dalsza część Kongresu przebiegła w ramach dyskusji panelowych o strategii rozwoju Północno-wschodniego Mazowsza oraz roli infrastruktury w rozwoju regionu.

W dyskusjach wzięli udział samorządowcy powiatów ostrołęckiego i przasnyskiego, pracodawcy, transportowcy, przedstawiciele GDDKiA i naukowcy stołecznych uczelni. Efektem Kongresu jest podpisane przez jego uczestników Memorandum, skierowane do władz rządowych i samorządowych.


Memorandum uczestników I Kongresu „Infrastruktura i rozwój dla Mazowsza północno - wschodniego”

Mazowsze jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej, ważnym jest jednak,aby całe województwo rozwijało się w sposób zrównoważony. Infrastruktura drogowa odgrywa istotną rolę w kształtowaniu rozwoju gospodarczego i społecznego regionu. Ma również wpływ na jego atrakcyjność inwestycyjną oraz konkurencyjność lokalnych przedsiębiorców. Nieefektywna sieć drogowa wpływa negatywnie na możliwość zabezpieczenia podstawowych potrzeb konsumpcyjnych mieszkańców regionu, a także zwiększa koszty transportu, które są ostatecznie pokrywane przez konsumenta w postaci zwiększonej ceny produktu. Rozbudowa infrastruktury pozwala tworzyć odpowiednie warunki do rozwoju przedsiębiorstw, jak również efektywności transportu, który jest krwioobiegiem gospodarki. Ograniczenia dostępności dróg dla transportu kołowego wpływają na generowanie dodatkowych kosztów zewnętrznych transportu wynikających w szczególności z emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz z kongestii (zatorów).

Apelujemy do władz rządowych i samorządowych o wsparcie zrównoważonego rozwoju Mazowsza poprzez uwzględnienie w planach konieczności rozbudowy infrastruktury drogowej, w tym drogi krajowej nr 61, a także powiązanej z nią sieci dróg lokalnych. Jesteśmy przekonani, że inwestycja w infrastrukturę drogową, będzie kamieniem milowym w rozwoju społecznym i gospodarczym naszego regionu.

Plan miasta
PLAN MIASTA
Panorama miasta na żywo
WIDOK NA PLAC BEMA

NA ŻYWO

Fotogaleria
FOTOGALERIA
Jak załatwić sprawy w urzędzie

Jak załatwić
sprawy w urzędzie
Wybierz kategorię sprawy

E-urząd

E-urząd
Przejdź do BIP

Elektroniczna tablica ogłoszeń

ELEKTRONICZNA
tablica ogłoszeń

POLECAMY
  • E-budownictwo GUNB
  • WFOŚiGW
  • Związek Samorządów Polskich
  • GUM Ostrołęka
  • PISA
  • Narodowe Siły Rezerwowe
  • Inspektor Nadzoru Budowlanego
  • CEIDG
  • MODR
  • MOPR
  • OCK
  • Poradnia psychologiczna
  • ZUS
Do góry